Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Plaga kleszczy w Polsce. Szczególnie zagrożone 4 województwa
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 03.04.2024 16:23

Plaga kleszczy w Polsce. Szczególnie zagrożone 4 województwa

atak kleszczy
Fot. canva.com/ nechaev-kon

Chmara kleszczy nawiedziła niektóre  województwa. Choć te pasożyty są aktywne niemal przez cały rok, to szczególnie upodobały sobie początek wiosny. Niestety odsetek kleszczy zakażonych groźnym bakteriami w 4 regionach, może sięgać nawet do 60-70 procent. Naukowcy apelują, aby chronić siebie i swoje zwierzęta. Choroby wywoływane przez te pajęczaki są śmiertelnie niebezpieczne.

 

 

Kleszcze są aktywne niemal cały rok

Ciepła wiosna sprawia, że stajemy się bardziej aktywni. Nasze spacery z psami się wydłużają i często wybieramy się na bardziej zazielenione tereny. Niestety z odprężającego nas spaceru możemy przynieść niemiłą niespodziankę. Pajęczaki tylko czekają na taką okazję. Posiadamy bowiem cenną dla nich rzecz, jaką jest krew — nasza lub naszych czworonogów.

Kleszcze zaczynają być aktywne wraz z pierwszymi podrygami cieplejszych dni. Najczęściej spotkać możemy je od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Niestety te żerujące na nas pasożyty przez swoje działania mogą przysporzyć wielu kłopotów. Spora część kleszczy przenosi groźne choroby, których wyleczenie jest niemal niemożliwe. I choć region zazwyczaj nie ma znaczenia, to zdarza się, że zwierzęta te szybciej rozmnażają się na danym terenie, przez co ryzyko zakażenia zwiększa się w niewyobrażalny sposób. Eksperci z Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wydali ostrzeżenie dla 4 województw. 

Co oznacza drapanie legowiska przez psa? To ważna informacja dla właściciela Jak nauczyć kota reagowania na imię? O tych zasadach warto wiedzieć

W tych województwach zagrożenie jest największe. Eksperci ostrzegają

Mimo że kleszcze występują w całym kraju, to jak potwierdza w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Łukasz Adaszka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w pewnych regionach Polski wystąpiło zjawisko plagi tych pasożytów.

Projekt bez nazwy-28.jpg
kleszcze, fot. canva.com/ showcake

Największą liczebność kleszczy zaobserwowano w województwach: mazowieckim, lubelskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Z ich zwiększoną populacją wiąże się ogromne zagrożenie. Wiele kleszczy jest nosicielami groźnych bakterii, którymi mogą zarazić ludzi i zwierzęta, doprowadzając do poważnych chorób. 

W tych województwach odsetek kleszczy zakażonych bakteriami, może sięgać czasami nawet do 60-70 procent - wypowiedział się dla PAP prof. Łukasz Adaszka kierownik Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Groźne choroby odkleszczowe

Wyniki badań wskazują, że w Polsce około 30 procent kleszczy jest zainfekowana groźnymi bakteriami. Pasożyt, aby przeżyć, musi żywić się krwią kręgowców — człowieka lub zwierząt. W momencie ugryzienia i pobierania krwi kleszcz wydziela duże ilości śliny, która zawiera substancje znieczulające i rozrzedzające krew. Podczas żerowania wraz ze śliną przenoszone są patogeny wielu groźnych chorób, dlatego tak ważna jest ochrona przed kleszczami zarówno u ludzi jak i u czworonogów.

Projekt bez nazwy-30.jpg
kleszcz wbity w skórę, fot. canva.com/ natalyaaksenova

Najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza, która nieleczona może doprowadzić m.in. do zapalenia opon mózgowych lub porażenia np. nerwu twarzowego. Inne choroby, które mogą pojawić się po ukąszeniu to odkleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza, babeszjoza, tularemia czy gorączka Q.

Warto więc zadbać o siebie i stosować preparaty ochronne lub odstraszające kleszcze. Jeżeli posiadamy psa lub kota, oprócz zabezpieczenia ich specjalnymi kroplami, obrożami lub tabletkami. Po każdym spacerze warto przeszukać dokładnie sierść i upewnić się, że nasi przyjaciele nie przynieśli ze sobą do domu groźnych pasożytów. 

Projekt bez nazwy-29.jpg
kleszcz u psa, Fot. canva.com/ Zozulya

Źródło: PAP