Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > O świcie budzi cię kot? Przyczyny takiego zachowania wiele wyjaśniają
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 08.04.2024 18:00

O świcie budzi cię kot? Przyczyny takiego zachowania wiele wyjaśniają

miauczący kot
Fot. canva.com/ SVPhilon

Właściciele kotów zapewne nie raz przekonali się na własnej skórze, że życie z mruczkiem nie jest nudne. Nie zawsze jednak jest kolorowo, zwłaszcza wtedy, kiedy nasz pupil postanawia od rana być tytanem energii, a my wybudzamy z błogiego snu. Co zrobić z kocim rannym ptaszkiem, który potrzebuje naszej uwagi i jak go tego oduczyć?

Koty moją swój indywidualny rytm dobowy

Zarówno w świecie ludzi jak i zwierząt istnieją istoty, które uwielbiają siedzieć do późnej nocy, a nawet i świtu oraz takie, które chodzą spać z kurami, za to wstają bardzo wcześnie. I choć mówi się o kotach, że są zwierzętami żyjącymi głównie nocą, zdarza się, że to my jesteśmy nocnymi markami, a nasz pupil wykorzystuje tę porę dnia na spanie.

Poranne pobudki nie należą do najprzyjemniejszych, zwłaszcza gdy do budzika mamy jeszcze dobrą godzinę, a od 30 minut do drzwi naszej sypialni dobija się uporczywy mruczek. Gdy sytuacja ma miejsce sporadycznie, jesteśmy w stanie przymknąć na to oko i niewyspani jakoś przeżyć dzień. Problem pojawia się wtedy, gdy nasz kot za normę przyjął budzenie nas, a my zaczynamy odczuwać złość i frustrację z powodu jego zachowania. Okazuje się, że nasi futrzaści przyjaciele mają ku temu powody, do których sami, często nieświadomie ich zachęciliśmy. 

Wiewiórka zagląda do pudła na drodze. Nie mogła znaleźć nic lepszego Co robić, gdy pies ma katar? Wydzielina z nosa zawsze oznacza coś złego?

Dlaczego kot budzi nas wcześnie rano?

Dwie naukowczynie z Australii opisały na łamach portalu “The Conversation” sposoby na poradzenie sobie z kotami, które postanowiły być rannymi ptaszkami. Oto trzy złote rady na trzy przyczyny, które mogą pomóc zażegnać konflikt między właścicielem a budzącym go pupilem. 

  • Kot budzi Cię wcześnie rano, bo jest głodny.

Wielu opiekunów mruczków, gdy tylko zwierzę upomni się rano o jedzenie, natychmiast przystępuje do karmienia go. Niestety takie działanie jedynie potęguje u kota znienawidzone przez nas zachowanie, jakim są poranne pobudki. Nasz pupil odbierze pełną miskę jako nagrodę i będzie powtarzał budzenie nas, aby otrzymać ją ponownie. 

Warto więc nakarmić swojego pupila przed pójściem spać. Dzięki temu unikniemy porannej pobudki z powodu pustego brzuszka naszego mruczka. Pomoże również upewnienie się, że kot dostaje odpowiednią porcję jedzenia w ciągu dnia. Aby oduczyć zwierzaka porannego upominania się o ulubione kąski, trzeba zachować zimną krew i narzucić zmianę rutyny, np. zacząć karmić kota nie od razu po wstaniu z łóżka a po porannym prysznicu lub podczas parzenia kawy. 

Vlada Karpovich-2.jpg
kot w kuchni, Fot. canva.com/ Vlada Karpovich

Co zrobić aby kot nie budził nas rano? Oto przyczyny kociego braku snu

  • Kot budzi się wcześnie, bo nie ma rutyny.

Koty są bardzo poukładanymi zwierzętami. Uwielbiają stałe pory posiłków, drzemek i wspólnych zabaw z właścicielem. Sprawa dotyczy również umeblowania mieszkania. Większość mruczków nie lubi zmian. Nawet najmniejsze przestawienie rzeczy może odbić się na śnie naszego pupila. 

Zwierzęta reagują tak również na nasz wyjazd. Nic więc dziwnego jeśli podczas wakacji otrzymamy wiadomość od osób opiekujących się naszym czworonogiem, że jest niegrzeczny, nieznośny i przez całą noc buszuje.

  • Kot śpi krócej niż my, bo nie zużył całej energii w ciągu dnia.

Zabawa z kotem, nawet uważanym już za seniora jest bardzo ważną czynnością mającą ogromny wpływ na jego zachowanie. Dzięki wspólnym interakcjom z właścicielem zwierzęta te rozwijają nie tylko potrzebne zdolności i zachowują sprawność fizyczną, ale też dbają o pamięć i refleks, które wpływają na ich dłuższe i lepsze życie bez kociej demencji.

Znudzony kot będzie w nocy, a zwłaszcza nad ranem, urządzał “kocią imprezę”. Gdy nie zostawimy mu odpowiedniej ilości zabawek, znajdzie je wśród naszych rzeczy, co często kończy się ich zniszczeniem. Warto więc zadbać o naszego kociego lokatora poświęcając mu czas oraz pozostawiając np. przy drapaku rozwieszone wstążeczki lub grzechoczące myszki. Dzięki temu wymęczony za dnia kot będzie lepiej spał, a my zyskamy upragniony poranny spokój.

Daga_Roszkowska-2.jpg
zabawa z kotem, Fot. canva.com/ Daga_Roszkowska

Źródło: nathional-geographic.pl