Koty obok psów są najczęściej goszczonymi zwierzętami domowymi na całym świecie. Od setek lat nie jesteśmy w stanie odmówić im pomocy nie tylko ze względu na rozbrajająco uroczy wygląd, ale też budowaną z czasem więź i przywiązanie. W końcu nic tak szybko nie wywołuje uśmiechu na naszych ustach, jak czułości ze strony naszego podopiecznego.
Hotele dla zwierząt, w szczególności te specjalizujące się w opiece nad psami, zapewniają opiekę nad czworonogami podczas rozmaitych okazji. Niezależnie od tego, czy chcesz wyjechać na urlop, wyjazd służbowy, czeka Cię pobyt w szpitalu, czy szampańska impreza, petsitterzy zawsze z otwartymi ramionami przyjmą Twojego zwierzaka i zajmą się nim z największą troską.
Dlaczego kot na mnie poluje? To pytanie zadaje sobie bardzo wielu właścicieli tych zwierząt. Zwykle pupil nie próbuje zrobić swojemu opiekunowi krzywdy. Takie sytuacje postrzega jako świetną zabawę. W wielu wypadkach mogą się one jednak skończyć bolesnymi zadrapaniami na kostkach, rękach czy nawet karku. Jeśli chcesz wyeliminować u kota takie zachowania, wiemy co robić.
Czym nie karmić zwierząt w święta? Przewód pokarmowy psa różni się od ludzkiego. Jest krótszy i nieprzystosowany do trawienia niektórych substancji, z którymi dobrze radzą sobie jelita i żołądek człowieka. Warto pamiętać o tym, że weterynarze także chcą spędzić święta ze swoimi rodzinami. Liczba dyżurujących klinik jest więc dużo mniejsza. Nie są to więc najbardziej sprzyjające eksperymentom z dietą zwierzaka okoliczności.
Jak oduczyć psa skakania na ludzi? W większości wypadków zwierzęta zachowują się w ten sposób, witając się z opiekunem lub nowo poznaną osobą. Wielu właścicieli nie ma nic przeciwko takiemu powitaniu, jednak ich goście, lub ludzie przypadkowo napotkani na ulicy mogą bać się ogromnego owczarka niemieckiego skaczącego w kierunku ich twarzy.
Dlaczego pies odmawia spaceru? W takiej sytuacji właścicielom przychodzą zazwyczaj do głowy wyjaśnienia związane z chorobą lub złym samopoczuciem pupila. W rzeczywistości przyczyn może być wiele. Winna może być panująca na zewnątrz pogoda, niewygodne szelki, zmęczenie czy zainteresowanie czymś, co znajduje się w domu. Warto jednak pilnie przyglądać się psu.
Stereotypy związane z karmieniem kotów mlekiem są niezwykle mocno zakorzenione, a każdy, kto miał koty, wie, że jego babka, prababka czy praprababka podawała im mleko i tak było od zawsze. Dzisiaj jednak jesteśmy świadomi tego, że nie jest to zbyt dobry nawyk żywieniowy dla tych zwierząt. Odpowiedzi na pytania związane z tym tematem udzielił w wywiadzie z Ewą Nalepą dr hab. inż. Tomasz Niemiec z Pracowni Żywienia Zwierząt SGGW w Warszawie.
Gwiazda betlejemska stała się już wręcz niezbędnym elementem bożonarodzeniowego wystroju. Jej cechą charakterystyczną są liście, które akurat w grudniu przybierają czerwony kolor. Czy jednak aby na pewno jej obecność nie zaszkodzi domowym zwierzakom? Tym bardziej że koty znane są przecież z zamiłowania do podgryzania doniczkowych kwiatów.
Dlaczego kot wspina się po choince? Pojawienie się w domu mruczka, skłoniło wiele osób do zrezygnowania z tradycji ubierania drzewka. Zdarza się, że skory do psot zwierzak przewraca je, tłukąc wszystkie bombki. Istnieją jednak sposoby na zabezpieczenie choinki, jak i zniechęcenie pupila do zabawy na niej. Poniżej zaprezentujemy kilka pomysłów na to, jak poradzić sobie z tym problemem.
Dbanie o kocie zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowia pupila. Zapewne nikt nie przepada za nieprzyjemnym zapachem z kociego pyszczka, a to tylko pierwsza z konsekwencji zaniedbywania kociej higieny. Jeśli nie zainteresujemy się tym, co wśród kocich zębów piszczy, prędko możemy tego pożałować, gdy przyjdzie nam leczyć o wiele poważniejsze schorzenia.
W sieci coraz częściej możemy natrafić na smutne zdjęcia zwierząt, które cierpią ze względu na pandemię. Mowa tutaj o naszych dzikich braciach mniejszych, którzy dostają w tym przypadku rykoszetem, czyli ogromną ilością śmieci (maseczek), których każdy codziennie używa. Zwierzaki nie są w stanie same poradzić sobie z globalnym problemem, ale my możemy zrobić to za nie. W jaki sposób?
Pies nie jest w stanie trawić większości ludzkich pokarmów. Co gorsza, wiele składników wigilijnych potraw, może być dla niego toksyczna lub powodować urazy mechaniczne. Weterynarze co roku apelują o to, by nie ulegać żebrzącym o jedzenie pupilom. Mimo to, co święta mają w tym okresie pełne ręce roboty, ratując zwierzaki, u których wystąpiły reakcje alergiczne lub zatrucia pokarmowe.
Ludzie i psy, choć są wspaniałymi przyjaciółmi, nie rozumieją się na wszystkich polach. Największą przeszkodę zdaje się stanowić bariera językowa - niestety pies nie powie nam dokładnie, co go denerwuje. Są jednak pewne zachowania, nawyki czy zwyczaje, na które powinniśmy zwrócić specjalną uwagę. One naprawdę potrafią doprowadzić naszego czworonożnego przyjaciela do szału!
Co podarować psu pod choinkę? Możliwości jest mnóstwo - przez kilka ostatnich lat pojawiło się mnóstwo zabawek i gadżetów dla psiaków, nic więc dziwnego, że można się nieco pogubić. My mamy jednak kilka pomysłów i doradzimy wam, z czego pupil na pewno się ucieszy - a przy okazji skorzysta i właściciel!
Kiedy nie należy głaskać psa? Istnieje wiele sytuacji, w których dotykając psa, kierujemy się wyłącznie egoistycznymi pobudkami. Nie zawsze ma on ochotę na to, by jego opiekun, lub – co gorsza – obcy człowiek nawiązywał z nim fizyczny kontakt. Warto obserwować jego reakcje, gdyż niechciane pieszczoty w niektórych sytuacjach, mogą popchnąć go nawet do agresji.
Imię psa jest ważniejsze, niż mogłyby się wydawać. Choć psy traktują imiona inaczej niż ludzie, warto pamiętać o kilku zasadach, gdy myślimy, jak ochrzcić naszego zwierzaka. Psy ze schroniska zazwyczaj mają już imię, a wielu adoptujących zastanawia się, czy powinno się je zmieniać? Wyjaśniamy, jak to naprawdę jest z psimi imionami.
Dlaczego kot unosi łapkę? To jak należy rozumieć ten gest, zależy od sytuacji i kontekstu. Czasem będzie on pozbawionym specjalnego znaczenia odruchem, w innych wypadkach prośbą lub próbą zwrócenia na siebie uwagi. Jeśli często się powtarza, a nie możesz odgadnąć jego przyczyny, uważnie przyglądaj się zwierzakowi. Poniżej wyjaśnimy, na co warto zwracać uwagę.
Psy swoimi spojrzeniami mogą wysyłać szereg różnych sygnałów. Od tego, czy uda nam się je poprawnie odczytać może zależeć to, jak będą się kształtować nasze relacje z naszym pupilem, jak i przypadkowo napotkanym czworonogiem. Za pomocą oczu, może on wyrażać prośbę o pomoc, próbować ustanowić dominację lub okazać uległość, czy grozić atakiem.
Nadmierny apetyt u Twojego kota napawa Cię niepokojem? Jeśli odnosisz wrażenie, że Twój pupil przez cały czas myśli wyłącznie o jedzeniu i w kółko domaga się, by jego miska została napełniona, najprawdopodobniej dostrzegłeś u niego pierwsze oznaki poważnego problemu zdrowotnego - zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny wzmożonego łaknienia u mruczków.
Koty miauczą z różnych powodów. Są jednak pewne przesłanki, które pozwalają nam zorientować się, czego dokładnie chce zwierzak. Choć mruczki mają opinię tajemniczych i niezależnych stworzeń, a ich mowa ciała jest dużo trudniejsza do zrozumienia niż psia, nie pochodzą przecież z innej planety. Ich język jest dość prosty, o ile wiemy, na co zwracać uwagę.
Ile lat żyją koty? To jedno z najważniejszych pytań, które każdy przyszły właściciel mruczka powinien sobie zadać, zanim zdecyduje się na adopcję. Posiadanie zwierząt domowych wiąże się z szeregiem skomplikowanych obowiązków. Wymaga od potencjalnego kandydata przede wszystkim ogromnej odpowiedzialności, cierpliwości oraz zaangażowania.
Najgorsze błędy, które właściciele popełniają podczas wizyty u weterynarza, wynikają najczęściej z bardzo prostych rzeczy. Głównym czynnikiem, który najczęściej wkrada się w ludzkie interakcje oraz prowadzi do nieporozumień, jest stres. Wyjście z pupilem do lekarza może być nie tylko szargającym nerwy zadaniem dla samego czworonoga, ale też jego opiekuna.
Osoby zainteresowane adopcją kota muszą liczyć się z tym, że procedura nie jest zbyt prosta. Możliwe, że wiele z nich będzie musiało ponieść spore koszty, by dostosować swój dom lub mieszkanie do potrzeb mruczka. Wolontariusze robią jednak wszystko, by pomóc zainteresowanym nią ludziom. Warto wysłuchać ich rad i wskazań, wynikają one z dużego doświadczenia i wiedzy, mają sprawić, że zarówno ty, jak i twój przyszły pupil będziecie czuć się razem jak najlepiej.
Twój pies często prosi o drapanie za uchem? Gdy tylko przestajesz, trąca cię łapką lub patrzy na ciebie błagalnym wzrokiem? Uszy i ich okolice są w wypadku psów mocno unerwione. Podobnie rzecz ma się z brzuszkiem pupila. Z tego względu szczególnie zależy mu na tym, byś bawiąc się z nim lub głaszcząc go, dotykał tych rejonów. Takie pieszczoty dają mu najwięcej radości.
Które rasy psów żyją najdłużej? Każdy miłośnik psów chciałby, aby jego pupil był z nim jak najdłużej. Jeśli zależy Ci na długoletnim towarzyszu, przedstawiamy zestawienie 5 długowiecznych czworonogów. Ich przeciętna długość życia wynosi kilkanaście lat, a rekordziści dożywają nawet 20.Generalnie przyjęta zasada mówi, że im większy pies, tym niestety krócej żyje. W takim razie warto zastanowić się, jakie psie rasy przeżywają statystycznie dłużej niż inne zwierzaki. Sprawdź koniecznie poniższą listę, aby dowiedzieć się, którzy z czworonożnych przyjaciół mają niezawodny patent na długowieczność!
Leniwe rasy psów to takie, którym nie przeszkadza krótki spacer w celu załatwienia swoich potrzeb. Będą też bardziej wyrozumiałe, jeśli nie będziesz chciał bawić się z nimi całe dnie - zadowolą się drzemką u twojego boku i głaskaniem. Przedstawiamy najbardziej leniwe pieski!
Czy jesteś kocim sługą? W rozpieszczaniu swojego pupila nie ma nic złego, nie możesz jednak pozwolić, by zwierzak kontrolował każdy aspekt twojego życia. Między spełnianiem każdej zachcianki mruczka a zostawianiem go samemu sobie trzeba znaleźć rozsądną równowagę. Poniższe wskazówki pomogą określić ci, kiedy twoje przywiązanie i uczynność wobec pupila przybierają problematyczne rozmiary.
Czy można krzyczeć na psa? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć naukowcy z Uniwersytetu Porto w Portugalii. Przeprowadzili badania na zwierzętach szkolonych 2 metodami. Jedna z nich opierała się na nagradzaniu psa zabawką lub przysmakiem, gdy ten poprawnie wykonał polecenie opiekuna. Jeśli nie udało mu się dobrze zareagować był ignorowany. Drugi trening dopuszczał stosowanie kar, takich jak krzyki czy szarpnięcia smyczą. Jak to wpłynęło na naszych czworonożnych przyjaciół?