Swiatzwierzat.pl
szczeniaki gotowe do adopcji

pixabay.com/JacLou

W jakim wieku szczenię jest gotowe do adopcji? Wyjaśniamy, kiedy odebrać pieska z hodowli

13 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

W jakim wieku szczenię jest gotowe do adopcji? Oczywiście odpowiedź na to pytanie będzie różnić się w zależności od rasy i innych uwarunkowań, jednak ogólnie przyjętą granicą jest 10 tydzień życia. Do tej pory zwierzak powinien pozostawać z

W jakim wieku szczenię jest gotowe do adopcji? Wiele słyszy się o psach, które mają liczne behawioralne problemy, wynikające ze zbyt wczesnego oddzielenia od matki. O ile licencjonowani hodowcy zazwyczaj pozwalają małym czworonogom cieszyć się spokojnym dzieciństwem, w pseudohodowlach takie przypadki nie należą do rzadkości. Warto zwracać uwagę na wiek kupowanego zwierzaka.

W jakim wieku szczenię jest gotowe do adopcji?

Umowna granica to 10 tydzień życia. W większości wypadków do tej pory suczka zdąży przekazać swoim dzieciom wszystkie potrzebne umiejętności. To etap krytyczny, jeśli chodzi o naukę poprawnych odruchów i zachowań.

Etap ten w fachowej literaturze określany jest jako imprinting, czyli wdrukowywaniem. W tym czasie ma miejsce najbardziej dynamiczny rozwój psychiczny i społeczny psa. Dzięki relacjom z matką i rodzeństwem uczy się, jak powinien traktować inne psy, jak i ludzi.

Poprzez zabawę, pies uczy się tego, że inne zwierzaki też mają swoje potrzeby i odczucia. Poznaje granice, których nie może przekraczać i nabywa pewność siebie, która pozwoli mu na bezkonfliktową egzystencję z innymi.

To także okres intensywnego rozwoju fizycznego. Maluch musi przybrać na wadze i nauczyć się przyjmować stałe pokarmy. Mleko matki zawiera łatwoprzyswajalne składniki odżywcze i witaminy, których niedobry mocno odbiłyby się na jego późniejszym zdrowiu.

Szczenię musi przejść kilka etapów rozwoju

Praktycznie co tydzień szczeniak poznaje nowe umiejętności i nabywa kolejne kompetencje, które przełożą się na jego późniejsze funkcjonowanie. Pierwszych kilka tygodni życia przypada na odkarmienie przez matkę. Później następują kolejno:

Socjalizacja - od czwartego do piątego tygodnia zwierzak poświęca większość czasu na zabawę z rodzeństwem. Od tego jak przebiegać będzie ten proces, zależy to, czy nasz pupil będzie towarzyski, czy niechętnie nastawiony do innych psów.

Nauka odruchów - około 6 tygodnia rozpoczyna się nauka okazywania własnych uczuć i wyrażania potrzeb, w zrozumiały dla innych psów, jak i ludzi sposób. W tym czasie zwierzak uczy się właściwie reagować na bodźce.

Poznawanie otoczenia - siódmy tydzień przypada na eksplorację otoczenia. Szczeniak uczy się, które przedmioty są bezpieczne, a od których lepiej trzymać się z daleka. Coraz lepiej idzie mu bieganie, staje się coraz mniej nieporadny.

Nauka norm zachowania - Ostatnie tygodnie spędzone z matką przypadają na poznawanie granic dopuszczalnych zachowań. Suczka wprowadza wtedy pewne zasady i zmusza szczenięta do ich stosowania.

W jakim wieku szczenię jest więc gotowe do adopcji? Przyjęto, że najlepszym momentem na adopcję psiaka jest 10 tydzień jego życia. Zazwyczaj matka do tej pory nauczyła go wszystkiego, co mogła mu przekazać. Piesek powinien być już względnie samodzielny, choć niektóre czynności wciąż mogą przychodzić mu z trudem.

źródło: myanimals.com

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >