szczeniaki gotowe do adopcji
Źródło: pixabay.com/JacLou

W jakim wieku szczenię jest gotowe do adopcji? Wyjaśniamy, kiedy odebrać pieska z hodowli

13 Listopada 2020

W jakim wieku szczenię jest gotowe do adopcji? Oczywiście odpowiedź na to pytanie będzie różnić się w zależności od rasy i innych uwarunkowań, jednak ogólnie przyjętą granicą jest 10 tydzień życia. Do tej pory zwierzak powinien pozostawać z matką.

W jakim wieku szczenię jest gotowe do adopcji? Wiele słyszy się o psach, które mają liczne behawioralne problemy, wynikające ze zbyt wczesnego oddzielenia od matki. O ile licencjonowani hodowcy zazwyczaj pozwalają małym czworonogom cieszyć się spokojnym dzieciństwem, w pseudohodowlach takie przypadki nie należą do rzadkości. Warto zwracać uwagę na wiek kupowanego zwierzaka.

Owczarek niemiecki miał trafić do schroniska. Z pomocą przyszedł policjantOwczarek niemiecki miał trafić do schroniska. Z pomocą przyszedł policjantCzytaj dalej

W jakim wieku szczenię jest gotowe do adopcji?

Umowna granica to 10 tydzień życia. W większości wypadków do tej pory suczka zdąży przekazać swoim dzieciom wszystkie potrzebne umiejętności. To etap krytyczny, jeśli chodzi o naukę poprawnych odruchów i zachowań.

Etap ten w fachowej literaturze określany jest jako imprinting, czyli wdrukowywaniem. W tym czasie ma miejsce najbardziej dynamiczny rozwój psychiczny i społeczny psa. Dzięki relacjom z matką i rodzeństwem uczy się, jak powinien traktować inne psy, jak i ludzi.

Poprzez zabawę, pies uczy się tego, że inne zwierzaki też mają swoje potrzeby i odczucia. Poznaje granice, których nie może przekraczać i nabywa pewność siebie, która pozwoli mu na bezkonfliktową egzystencję z innymi.

To także okres intensywnego rozwoju fizycznego. Maluch musi przybrać na wadze i nauczyć się przyjmować stałe pokarmy. Mleko matki zawiera łatwoprzyswajalne składniki odżywcze i witaminy, których niedobry mocno odbiłyby się na jego późniejszym zdrowiu.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy zwierzęta potrafią przewidzieć śmierć? Wstrząsające nagranie z hodowli świń nie pozostawia złudzeń, aż chce się płakać
2. Wyszła na pole i dokonała przerażającego odkrycia. Policja natychmiast zajęła się sprawą
3. Weterynarz zdębiał, gdy zobaczył kota. Przez 30 lat pracy nigdy takiego nie widział

Szczenię musi przejść kilka etapów rozwoju

Praktycznie co tydzień szczeniak poznaje nowe umiejętności i nabywa kolejne kompetencje, które przełożą się na jego późniejsze funkcjonowanie. Pierwszych kilka tygodni życia przypada na odkarmienie przez matkę. Później następują kolejno:

Socjalizacja - od czwartego do piątego tygodnia zwierzak poświęca większość czasu na zabawę z rodzeństwem. Od tego jak przebiegać będzie ten proces, zależy to, czy nasz pupil będzie towarzyski, czy niechętnie nastawiony do innych psów.

Nauka odruchów - około 6 tygodnia rozpoczyna się nauka okazywania własnych uczuć i wyrażania potrzeb, w zrozumiały dla innych psów, jak i ludzi sposób. W tym czasie zwierzak uczy się właściwie reagować na bodźce.

Poznawanie otoczenia - siódmy tydzień przypada na eksplorację otoczenia. Szczeniak uczy się, które przedmioty są bezpieczne, a od których lepiej trzymać się z daleka. Coraz lepiej idzie mu bieganie, staje się coraz mniej nieporadny.

Nauka norm zachowania - Ostatnie tygodnie spędzone z matką przypadają na poznawanie granic dopuszczalnych zachowań. Suczka wprowadza wtedy pewne zasady i zmusza szczenięta do ich stosowania.

W jakim wieku szczenię jest więc gotowe do adopcji? Przyjęto, że najlepszym momentem na adopcję psiaka jest 10 tydzień jego życia. Zazwyczaj matka do tej pory nauczyła go wszystkiego, co mogła mu przekazać. Piesek powinien być już względnie samodzielny, choć niektóre czynności wciąż mogą przychodzić mu z trudem.

Szczeniak został wystrojony na poznanie nowej rodziny. Ale ona nigdy się nie zjawiłaSzczeniak został wystrojony na poznanie nowej rodziny. Ale ona nigdy się nie zjawiłaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta spojrzała na test ciążowy i była pewna. Winny jest jej kot
  2. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  3. Zostawiła niemowlę z kotem i wyszła tylko "na minutkę". Widok, jaki zastała po powrocie sprawił, że dech zaparło jej w piersi
  4. Polscy ekolodzy biją na alarm. Zwierzęta giną w zastraszającym tempie, niedługo nie będziemy mogli ich już nigdy zobaczyć
  5. Dlaczego kot ma kieszonki w uszach? Niewielu wie, jaka jest ich prawdziwa funkcja, oto rozwiązanie zagadki
  6. Seweryn z “Rolnik szuka żony” zdradził poważne zamiary wobec swojej wybranki. Padły osobiste słowa w kierunku Marleny
  7. Smakowite śniadanie w parę chwil, maślane drożdżówki jak u babci. Posypane kruszonką i niesamowicie pyszne

źródło: myanimals.com

Następny artykuł