Swiatzwierzat.pl
Mewa z maseczką

Facebook/RSPCA Australia

Jak pandemia wpływa na zwierzęta? Prawda jest smutna: "Mamy do czynienia z problemem globalnym"

15 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Ewa Nalepa

Coraz częściej spotykamy przypadki zwierząt, które cierpią z powodu pandemii. Psy nie mają jak być wyprowadzane, koty są porzucane przez właścicieli, a ptaki zaplątują się w maseczki, które zostały niedbale wyrzucone do śmieci czy na ulicę.

W sieci coraz częściej możemy natrafić na smutne zdjęcia zwierząt, które cierpią ze względu na pandemię. Mowa tutaj o naszych dzikich braciach mniejszych, którzy dostają w tym przypadku rykoszetem, czyli ogromną ilością śmieci (maseczek), których każdy codziennie używa. Zwierzaki nie są w stanie same poradzić sobie z globalnym problemem, ale my możemy zrobić to za nie. W jaki sposób?

Ptaki zaplątane w maseczki to wspólny problem

- Maseczki są obecnie wszędzie. Nie tylko na naszych twarzach, zakrywając nos i usta, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19, ale także wokół nas - mówi Ewie Nalepie z portalu swiatzwierzat.pl Adam Zbyryt, ornitolog. - Miesięcznie świat zużywa miliardy jednorazowych maseczek. Zaśmiecamy nimi trawniki, parki, rzeki, jeziora i morza. Nie pozostaje to bez wpływu na środowisko, w tym na ptaki.

Ornitolog zwraca uwagę, że coraz częściej możemy w sieci przeczytać o zaplątywaniu się ptaków w gumki od maseczek. Nie są to już tylko pojedyncze przypadki. Stało się to zjawiskiem. 

- Problem jest analogiczny jak w przypadku stosowanych dawniej sznurków do snopowiązałek. Różnica polega na tym, że tamto zagrożenie było raczej lokalne, a tutaj mamy do czynienia z problemem globalnym - kontynuuje ornitolog.

Rozwiązanie problemu zaplątanych ptaków

Co możemy zrobić, aby ptaki nie cierpiały przez nasze zachowanie? Czy wystarczy lepsza segregacja odpadów, a może lepiej zainwestować kilka złotych w wielorazowe maseczki?

- Aby zmniejszyć nasz negatywny wpływ na przyrodę, powinniśmy nosić maseczki wielokrotnego użytku - zwraca uwagę Zbyryt. - Gdy nasza maseczka już się zużyje, należy ją wyrzucić do śmieci. Bardzo ważne jest przy tym jednak to, żeby przeciąć paski w maseczce.

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, jakie mamy czasy, nigdy nie wolno zapominać o środowisku i ekologii. Cała ziemia jest naszym domem, o który powinniśmy wspólnie dbać. Nie jesteśmy na świecie sami, a dbanie o dziką przyrodę powinno być priorytetem, bo gdy zginie przyroda - my umrzemy razem z nią.

Zobacz zdjęcie:

Tagi:

Ewa NalepaAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >