Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Jak pandemia wpływa na zwierzęta? Prawda jest smutna: "Mamy do czynienia z problemem globalnym"
Ewa Nalepa
Ewa Nalepa 15.12.2020 01:00

Jak pandemia wpływa na zwierzęta? Prawda jest smutna: "Mamy do czynienia z problemem globalnym"

Mewa z maseczką
Facebook/RSPCA Australia

W sieci coraz częściej możemy natrafić na smutne zdjęcia zwierząt, które cierpią ze względu na pandemię. Mowa tutaj o naszych dzikich braciach mniejszych, którzy dostają w tym przypadku rykoszetem, czyli ogromną ilością śmieci (maseczek), których każdy codziennie używa. Zwierzaki nie są w stanie same poradzić sobie z globalnym problemem, ale my możemy zrobić to za nie. W jaki sposób?

Ptaki zaplątane w maseczki to wspólny problem

- Maseczki są obecnie wszędzie. Nie tylko na naszych twarzach, zakrywając nos i usta, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19, ale także wokół nas - mówi Ewie Nalepie z portalu swiatzwierzat.pl Adam Zbyryt, ornitolog. - Miesięcznie świat zużywa miliardy jednorazowych maseczek. Zaśmiecamy nimi trawniki, parki, rzeki, jeziora i morza. Nie pozostaje to bez wpływu na środowisko, w tym na ptaki.

Ornitolog zwraca uwagę, że coraz częściej możemy w sieci przeczytać o zaplątywaniu się ptaków w gumki od maseczek. Nie są to już tylko pojedyncze przypadki. Stało się to zjawiskiem. 

- Problem jest analogiczny jak w przypadku stosowanych dawniej sznurków do snopowiązałek. Różnica polega na tym, że tamto zagrożenie było raczej lokalne, a tutaj mamy do czynienia z problemem globalnym - kontynuuje ornitolog.

Rozwiązanie problemu zaplątanych ptaków

Co możemy zrobić, aby ptaki nie cierpiały przez nasze zachowanie? Czy wystarczy lepsza segregacja odpadów, a może lepiej zainwestować kilka złotych w wielorazowe maseczki?

- Aby zmniejszyć nasz negatywny wpływ na przyrodę, powinniśmy nosić maseczki wielokrotnego użytku - zwraca uwagę Zbyryt. - Gdy nasza maseczka już się zużyje, należy ją wyrzucić do śmieci. Bardzo ważne jest przy tym jednak to, żeby przeciąć paski w maseczce.

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, jakie mamy czasy, nigdy nie wolno zapominać o środowisku i ekologii. Cała ziemia jest naszym domem, o który powinniśmy wspólnie dbać. Nie jesteśmy na świecie sami, a dbanie o dziką przyrodę powinno być priorytetem, bo gdy zginie przyroda - my umrzemy razem z nią.

Zobacz zdjęcie:

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?