Swiatzwierzat.pl
pies śpi może też chrapie

pixabay.com/mikefoster

Dlaczego pies chrapie? Przyczyny i zapobieganie nieprzyjemnemu nawykowi

8 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Dlaczego pies chrapie? Powodów może być bardzo wiele. Prosta odpowiedź brzmi - z tego samego powodu co człowiek. Niedrożność dróg oddechowych sprawia, że oddychając, psiaki wydają przez sen te dziwne dźwięki. Poniżej spróbujemy bliżej

Dlaczego pies chrapie? Przyczyn może być wiele, większość z nich nie wiąże się z żadnymi poważnymi dolegliwościami czy problemami zdrowotnymi. Część wynikać będzie z predyspozycji rasowych, takich jak budowa czaszki, kształt pyska i podniebienia, w niektórych wypadkach będą one dokładnie takie same jak w wypadku ludzi. Poniżej prezentujemy ich listę oraz kilka prostych sposobów na wyeliminowanie problemu głośnego oddychania przez sen.

Dlaczego pies chrapie? 

1. Predyspozycje rasowe - Niektóre rasy psów posiadają cechy, które sprawiają, że problem będzie się u nich pojawiał znacznie częściej. Są to między innymi shih tzu, mopsy czy buldogi. Te czworonogi o krótkich pyskach powstały, by cieszyć oko człowieka swoim wyglądem.

Dobór celowy, mający uwypuklić niektóre cechy, takie jak wielkość oczu, czy kształt kufy, sprawił jednak, że borykają się one z kłopotami z oddychaniem, przez co szybciej się męczą, częściej dławią i w niektórych przypadkach chrapią w nocy.

2. Nadwaga - Psy o zbyt dużej masie ciała także potrafią donośnie chrapać. Jeśli lubisz gdy pupil śpi z tobą w łóżku lub pokoju, zadbaj o to, by jego waga mieściła się w granicach normy. Generalnie zawsze powinniśmy uważać na zbędne kilogramy u pupila. 

Nacisk fałd tłuszczu na tchawicę zwierzaka zmniejsza jej prześwit, przez co przepływające przez nią wraz z wdechem powietrze może wywoływać wibrację otaczających ja tkanek. Pamiętaj, że chrapanie to nie jedyny problem u pupila z nadwagą. 

3. Alergie i choroby - Chrapanie może być wywołane infekcją, szczególnie jeśli towarzyszy jej katar lub obrzęk gardła. Alergie i dym papierosowy także mogą prowadzić do powstania problemu. Jeśli twój pupil nagle zacznie chrapać, koniecznie udaj się do weterynarza.

4. Nietypowa pozycja snu - Niektóre zwierzaki mogą układać się do snu w naprawdę ciekawy sposób. Wiele psów porusza się przez sen, często zmieniając pozycję lub biegając w marzeniach sennych po łące.

Czasem ich ciało układa się w sposób uniemożliwiający swobodne oddychanie. Warto wtedy dotknąć, przełożyć czy nawet zbudzić pupila, by ten zmienił pozycję.

Jak zapobiegać psiemu chrapaniu?

Jeśli wiesz już, dlaczego twój pupil chrapie, pewnie będziesz chciał podjąć kroki, mające na celu wyeliminowanie tego problemu. Jeśli pies nie jest chory, czy obciążony genetycznie nie powinieneś mieć z tym problemów.

Co robić by pupil nie chrapał? Posprzątaj jego legowisko, nie pal w domu papierosów, przed snem unikaj kadzidełek i świec zapachowych, w niektórych wypadkach wyślij czworonoga na dietę. Czasem chrapanie może być spowodowane tym, że w domu jest za suche powietrze. Jeśli nic innego nie działa, być może będziesz musiał zainwestować w nawilżacz.

źródło: se.pl, facebook.com

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >