pies śpi może też chrapie
Źródło: pixabay.com/mikefoster

Dlaczego pies chrapie? Przyczyny i zapobieganie nieprzyjemnemu nawykowi

8 Listopada 2020

Dlaczego pies chrapie? Powodów może być bardzo wiele. Prosta odpowiedź brzmi - z tego samego powodu co człowiek. Niedrożność dróg oddechowych sprawia, że oddychając, psiaki wydają przez sen te dziwne dźwięki. Poniżej spróbujemy bliżej przyjrzeć się temu zjawisku, oraz metodom pozwalającym nam sobie z nim poradzić.

Dlaczego pies chrapie? Przyczyn może być wiele, większość z nich nie wiąże się z żadnymi poważnymi dolegliwościami czy problemami zdrowotnymi. Część wynikać będzie z predyspozycji rasowych, takich jak budowa czaszki, kształt pyska i podniebienia, w niektórych wypadkach będą one dokładnie takie same jak w wypadku ludzi. Poniżej prezentujemy ich listę oraz kilka prostych sposobów na wyeliminowanie problemu głośnego oddychania przez sen.

Po śmierci właściciela myśleli, że kot został całkiem sam. Gdy zeskanowali jego chip, długo skrywany sekret wyszedł na jawPo śmierci właściciela myśleli, że kot został całkiem sam. Gdy zeskanowali jego chip, długo skrywany sekret wyszedł na jawCzytaj dalej

Dlaczego pies chrapie?

1. Predyspozycje rasowe - Niektóre rasy psów posiadają cechy, które sprawiają, że problem będzie się u nich pojawiał znacznie częściej. Są to między innymi shih tzu, mopsy czy buldogi. Te czworonogi o krótkich pyskach powstały, by cieszyć oko człowieka swoim wyglądem.

Dobór celowy, mający uwypuklić niektóre cechy, takie jak wielkość oczu, czy kształt kufy, sprawił jednak, że borykają się one z kłopotami z oddychaniem, przez co szybciej się męczą, częściej dławią i w niektórych przypadkach chrapią w nocy.

2. Nadwaga - Psy o zbyt dużej masie ciała także potrafią donośnie chrapać. Jeśli lubisz gdy pupil śpi z tobą w łóżku lub pokoju, zadbaj o to, by jego waga mieściła się w granicach normy. Generalnie zawsze powinniśmy uważać na zbędne kilogramy u pupila.

Nacisk fałd tłuszczu na tchawicę zwierzaka zmniejsza jej prześwit, przez co przepływające przez nią wraz z wdechem powietrze może wywoływać wibrację otaczających ja tkanek. Pamiętaj, że chrapanie to nie jedyny problem u pupila z nadwagą.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Bezdomny pies ocalił 25-latkę przed atakiem bandytów. Turystka odwdzięczyła mu się w cudowny sposób
2. Sesja narzeczeńska u Pawła z "Rolnik szuka żony". Zakochani z Baśkami w tle
3. Właściciele pobledli, gdy zobaczyli nowo narodzone kocięta. Ich unikalny wygląd robi piorunujące wrażenie

3. Alergie i choroby - Chrapanie może być wywołane infekcją, szczególnie jeśli towarzyszy jej katar lub obrzęk gardła. Alergie i dym papierosowy także mogą prowadzić do powstania problemu. Jeśli twój pupil nagle zacznie chrapać, koniecznie udaj się do weterynarza.

4. Nietypowa pozycja snu - Niektóre zwierzaki mogą układać się do snu w naprawdę ciekawy sposób. Wiele psów porusza się przez sen, często zmieniając pozycję lub biegając w marzeniach sennych po łące.

Czasem ich ciało układa się w sposób uniemożliwiający swobodne oddychanie. Warto wtedy dotknąć, przełożyć czy nawet zbudzić pupila, by ten zmienił pozycję.

Jak zapobiegać psiemu chrapaniu?

Jeśli wiesz już, dlaczego twój pupil chrapie, pewnie będziesz chciał podjąć kroki, mające na celu wyeliminowanie tego problemu. Jeśli pies nie jest chory, czy obciążony genetycznie nie powinieneś mieć z tym problemów.

Co robić by pupil nie chrapał? Posprzątaj jego legowisko, nie pal w domu papierosów, przed snem unikaj kadzidełek i świec zapachowych, w niektórych wypadkach wyślij czworonoga na dietę. Czasem chrapanie może być spowodowane tym, że w domu jest za suche powietrze. Jeśli nic innego nie działa, być może będziesz musiał zainwestować w nawilżacz.

Gigantyczny nowofundland próbuje wdrapać się kobiecie na kolana. Nie wszystko poszło po jego myśliGigantyczny nowofundland próbuje wdrapać się kobiecie na kolana. Nie wszystko poszło po jego myśliCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kot z ludzką twarzą. Kobieta pokazała zdjęcie swojego pupila, ludzie są poruszeni
  2. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  3. Golden retriever wygląda, jakby nosił maskę. Jego pyszczek jest niepowtarzalny
  4. Prezydent Przemyśla przerywa milczenie. Czy psy, które zagryzły 12-letniego Kamilka, zostaną uśpione?
  5. Przechodnie odebrali suczkę uzależnionemu od picia mężczyźnie. Niestety, było już za późno
  6. Małgosia z 5. edycji “Rolnik szuka żony” jest nie do poznania. Teraz zdradziła sekret swojej metamorfozy
  7. Jasiek Kuron ma najlepszy patent na kultowego Coleslawa. Robi go z dwóch rodzajów kapusty

źródło: se.pl, facebook.com

Następny artykuł