Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Świąteczny nawyk jest bardzo niebezpieczny dla psa. Zwierzak może od niego zginąć
Jakub Pasek
Jakub Pasek 14.12.2020 01:00

Świąteczny nawyk jest bardzo niebezpieczny dla psa. Zwierzak może od niego zginąć

pies w święta
unsplash.com/ Nathan McDine

Pies nie jest w stanie trawić większości ludzkich pokarmów. Co gorsza, wiele składników wigilijnych potraw, może być dla niego toksyczna lub powodować urazy mechaniczne. Weterynarze co roku apelują o to, by nie ulegać żebrzącym o jedzenie pupilom. Mimo to, co święta mają w tym okresie pełne ręce roboty, ratując zwierzaki, u których wystąpiły reakcje alergiczne lub zatrucia pokarmowe.

Pies nie powinien dostawać resztek ludzkiego pożywienia

Kolacja wigilijna potrafi przyprawić niejednego człowieka o ból brzucha. Zazwyczaj przygotowywane na nią potrawy są przepyszne, jednak dość ciężkostrawne. Często sięgamy po tradycyjne, wypróbowane przepisy, oparte na kapuście, grzybach czy smażone na głębokim tłuszczu.

Wielu właścicieli chcąc, by pies także poczuł świąteczną atmosferę, pozwala swoim pupilom spróbować ludzkich dań. Często prowadzi to nieprzewidzianych konsekwencji. Biegunka czy wymioty nie są najgorszym, co może przytrafić się czworonogom.

Czosnek, cebula, kapusta i większość przypraw są mocno szkodliwe dla psów. Większość dietetyków zwierząt nie zaleca też podawania im potraw mącznych i mięsa ryb. Wigilijne potrawy zazwyczaj zawierają wszystkie z tych składników.

Na dodatek psy nie powinny jeść potraw słonych. Polacy słyną z dodawania ogromnych ilości soli do tradycyjnych posiłków. Nawet niewielka jej ilość może poważnie zagrozić zdrowiu zwierzaka.

Pod żadnym pozorem nie dawaj psu kości

Choć większość potraw wigilijnych jest postna, wiele osób w pierwszy dzień świąt organizuje rodzinne spotkania obiadowe. Często pojawia się na nich pieczony drób różnych gatunków i w różnej formie. Warto uczulić zaproszonych gości, by nie podawali naszemu psu nic, bez pytania nas o zgodę. Wiele osób nie ma świadomości tego, że drobiowe kości mogą pęknąć, raniąc pyszczek lub przełyk pupila.

Choć w święta zwierzęta mogą czasem mówić ludzkim głosem, nie powinny dostawać ludzkiego jedzenia. Pamiętajcie, że w tym okresie wielu weterynarzy bierze urlop, by spędzić ten czas ze swoją rodziną, wiele przychodni i gabinetów może więc być zamknięte.

Źródło: yahoo.com