Czy można zmienić imię psu ze schroniska? Odpowiedź wielu może zdziwić
Imię psa jest ważniejsze, niż mogłyby się wydawać. Choć psy traktują imiona inaczej niż ludzie, warto pamiętać o kilku zasadach, gdy myślimy, jak ochrzcić naszego zwierzaka. Psy ze schroniska zazwyczaj mają już imię, a wielu adoptujących zastanawia się, czy powinno się je zmieniać? Wyjaśniamy, jak to naprawdę jest z psimi imionami.
Czy psu można zmienić imię?
Okazuje się, że jak najbardziej można. Są jednak przypadki, gdy nie jest to wskazane, jak i takie, gdy zmiana imienia może znacznie polepszyć jakość życia czworonoga.
Jeśli przygarniamy ze schroniska psa, który ma za sobą trudną przeszłość, zmiana imienia może okazać się wybawieniem. Dlaczego? To proste - nowe imię w pewien symboliczny sposób oznacza nowe życie - jeśli pies był nieszczęśliwy i nazywany konkretnym imieniem, zmiana na nowe może pomóc mu odciąć się od przykrej przeszłości. Nie słysząc swojego starego przydomku, nie będzie kojarzył go z traumą.
Co jednak jeśli adoptowany piesek jest stary i przyzwyczajony do tego, jak się nazywa? Tu zmiana imienia może się okazać nie tylko niekonieczna, ale także nieskuteczna. Choć wbrew znanemu powiedzeniu starego psa można nauczyć nowych sztuczek, czasem starszy psiak mimo najlepszych chęci nie będzie reagował na nowe imię tak, jakbyśmy chcieli. Nie oznacza to jednak, że nie można spróbować, warto jednak zastanowić się, czy jest to konieczne.
Jeszcze inaczej sprawa wygląda, gdy pies zostaje odebrany od właściciela lub z domu tymczasowego, gdzie prowadził radosne, spokojne życie. Tu zmiana imienia może okazać się zbyt wielkim przedsięwzięciem, ponieważ w życiu psa nagle diametralnie zmienia się wszystko - otoczenie, właściciel, widoki, zapachy. Kolejna zmiana może przyczynić się do trudności w adaptacji.
Jakie imię dla psa?
Należałoby skupić się także na tym, jak naprawdę pies podchodzi do nadanego mu przez nas imienia. Psy, choć inteligentne, nie mówią w naszym języku i z tego powodu reagują raczej na pojedyncze dźwięki i brzmienie słów, niż na całe zdania.
Z tego powodu to właśnie przybrany przez nas ton zasugeruje psu, że w ogóle zwracamy się do niego. Czy więc samo imię ma tak duże znaczenie, że nie można go zmienić?
Odpowiedź brzmi - psie imię zmienić można, jednak warto do tego podejść rozsądnie. Przede wszystkim, należy dobrać je odpowiednio do pupila. Co to znaczy? Oczywiście tak naprawdę nie ogranicza nas nic poza własną wyobraźnią, jednak najlepsze psie imiona są przede wszystkim krótkie i dźwięczne.
Co ciekawe, krótkie, klasyczne imiona jak Reks, Azor czy Burek, mogą wydawać się nudne, ale tak naprawdę są dobrze przemyślane. Dlaczego?
Behawioryści, weterynarze i trenerzy podkreślają, że idealne imię dla psa składa się z jednej lub dwóch sylab, a do tego zawiera w sobie głoskę "r" lub miękkie głoski takie jak "ź", "dż", "dź". Również zbitka "ks" będzie dobrym pomysłem. Psy po prostu dobrze reagują na brzmienie słów z tymi literami i łatwo kojarzą je jako zwroty codziennego użytku.
Jak przygotować psa na zmianę imienia?
Jak przejść do zmiany imienia tak, by nie okazała się zbyt drastyczna? To wcale nie takie trudne. Wiedząc już, że psy najmocniej reagują na nasz ton głosu, wystarczy wykorzystać tę wiedzę w odpowiedniej sytuacji.
Wysoki i pogodny ton będzie się kojarzył psu z czymś miłym - a właśnie tak powinno mu się kojarzyć jego imię. Jeśli psiak usłyszy specyficzny ton naszego głosu, od razu będzie wiedział, że chodzi nam o niego i odpowiednio zareaguje. Z kolei niskie, chrapliwe tony psom kojarzą się raczej niepokojąco i nieprzyjemnie.
Krótkie, dźwięczne imię znacznie ułatwi komunikację z pupilem w przyszłości. Przeciętny pies potrafi rozróżnić do kilkudziesięciu różnych słów, warto więc zadbać o to, by komunikacja z nim była jak najbardziej uproszczona. Czworonogi lepiej także podchodzą do niedługich słów - z tego powodu warto postawić na imię, które jest dość krótkie. Pamiętajmy też, że do każdego psa zwracamy się przecież także zdrobniałą formą imienia - psy naprawdę czytają z tonu głosu, że chodzi właśnie o nie.
Podsumowując, jeśli chcemy zmienić psu imię, możemy zrobić to bez problemu, jednak musimy dać mu czas. Większość psów szybko uczy się reagować na imię, jednak każdy zwierzak jest inny - bądźmy więc cierpliwi, a jeśli szkolenie nie przynosi efektów, zasięgnijmy porady behawiorysty.