Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Wszystko, co powinien wiedzieć przyszły właściciel kota. Nie wszystkie sprawy są oczywiste
Jakub Pasek
Jakub Pasek 03.12.2020 01:00

Wszystko, co powinien wiedzieć przyszły właściciel kota. Nie wszystkie sprawy są oczywiste

kot gotowy do adopcji
unsplash.com/ Chunlea Ju

Osoby zainteresowane adopcją kota muszą liczyć się z tym, że procedura nie jest zbyt prosta. Możliwe, że wiele z nich będzie musiało ponieść spore koszty, by dostosować swój dom lub mieszkanie do potrzeb mruczka. Wolontariusze robią jednak wszystko, by pomóc zainteresowanym nią ludziom. Warto wysłuchać ich rad i wskazań, wynikają one z dużego doświadczenia i wiedzy, mają sprawić, że zarówno ty, jak i twój przyszły pupil będziecie czuć się razem jak najlepiej.

Adopcja kota - co warto wiedzieć?

Ludzie oddają koty do schroniska z różnych powodów Często, tak jak w tym wypadku, nie mogą pozwolić sobie na utrzymanie pupila. Większość zwierząt, która tam trafia, błąka się jednak wcześniej po ulicach miast. Pierwszym szokiem, jaki często przeżywają osoby zainteresowane adopcją kota, jest fakt, że schroniska i fundacje bardzo rzadko wydają zwierzęta osobom, które mają zamiar wypuszczać je bez opieki na dwór.

Podczas wizyty w domu kandydata często zalecają ogrodzenie balkonu specjalną siatką. Procedura adopcji kota składa się zazwyczaj z trzech etapów. 

Na początku przeprowadzany jest wywiad z kandydatem - Rozmowa, często odbywana przez telefon lub za pośrednictwem komputera ma na celu uzyskanie informacji o trybie życia osoby zainteresowanej przygarnięciem mruczka, warunkach, jakie może mu zaoferować, jak i poziomie wiedzy i doświadczeń z takimi zwierzętami.

Nie chodzi jedynie o weryfikację tego, czy nadajesz się na opiekuna mruczka. Fundacje i schroniska chcą dobrać ci kota odpowiadającego twoim potrzebom i możliwościom. Pozwala to uniknąć sytuacji, w których zapracowana osoba opiekuje się kotem, który wymaga ciągłego kontaktu z właścicielem.

Wizyta zapoznawcza - drugim etapem jest wizyta w domu tymczasowym lub schronisku, podczas której mamy okazję lepiej poznać przyszłego pupila. Zdarza się, że już po pierwszym kontakcie z pupilem wiemy, że mamy do czynienia z miłością od pierwszego wejrzenia. 

Niektóre koty znajdujące się w schroniskach wiele przeszły. Mogą mieć problemy z zaufaniem człowiekowi lub agresją. Takie wizyty pozwalają ograniczyć ryzyko powrotu zwierzaków do placówek, z których zostały adoptowane. Zwierzak, który wygląda na słodkiego na zdjęciach, w rzeczywistości może mieć trudny charakter.

Transport zwierzaka do nowego domu - Pracownicy schronisk i wolontariusze zazwyczaj sami dostarczają zwierzęta adoptującym je osobom. Pozwala to zweryfikować informacje uzyskane w wywiadzie i upewnić się, że kot będzie miał tam odpowiednie warunki.

Pierwsze dni po adopcji kota

Podczas pierwszych dni nie naciskaj za bardzo na nowego domownika, może on potrzebować czasu na przyzwyczajenie się do nowego miejsca i osób w swoim otoczeniu. Musisz niestety liczyć się z tym, że na początku nie będzie łatwo. 

W nowym miejscu zwierzaki mogą brudzić więcej niż zwykle, jak i uszkadzać sprzęty. Zazwyczaj aklimatyzacja w nowym domu trwa jednak kilka dni. Pamiętaj, by nie karać pupila za "złe" sprawowanie. Szczególnie w początkowym okresie może to sprawić, że mruczek będzie się ciebie bał.

źródło: kocialapka.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?