Swiatzwierzat.pl
Rasy psów

unsplash/ Tamara Bellis, Valeria Dubych, Taylor Grote

Jak długo żyją psy? 5 długowiecznych ras psów, które mogą zaskoczyć właścicieli

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Rasy psów różnią się od siebie wielkością, czy budową ciała. Nakreślają także obraz jego determinujących cech charakteru oraz mogą w pewnym stopniu przybliżyć ilość czasu, jaki przedstawiciel danej rasy prawdopodobnie spędzi u naszego boku.

Na przestrzeni lat wygląd poszczególnych psów ulega ciągłym zmianom, które zachodzą w wyniku krzyżówek genetycznych przedstawicieli o najbardziej pożądanej aparycji. Cały proces zachodzi pod czujnym okiem hodowcy, który decydują, jaki materiał genetyczny należy wyodrębnić, aby na świat przyszedł idealny reprezentant rasy.

Jednakże warto mieć na uwadze, że nie wszystkie psy, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak konkretny rodzaj czworonogów, są w rzeczywistości zwierzętami rasowymi. Co ciekawe, panuje powszechna opinia, jakoby te najbardziej "zmiksowane" pupile potrafiły przeżyć dużo dłużej niż ich starannie wyselekcjonowani kuzyni. Jeśli z kolei chcesz się dowiedzieć, jakie rasy psów żyją najkrócej, możesz o nich więcej przeczytać >tutaj<

Jak długo żyją psy? 

Choć każdy właściciel psa bez wątpienia marzy o tym, aby jego przyjaciel nigdy go nie opuścił, żadne żywe stworzenie nie jest nieśmiertelne. Jednakże istnieje kilka sposobów na przedłużenie życia czworonożnego przyjaciela.

Zdrowa oraz zbilansowana dieta wzbogacona suplementami może czynić cuda i sprawić, że nasz psiak przez długie lata będzie cieszył się życiem w świetnym zdrowiu. Codzienny ruch, zabawa i środowisko pozbawione stresu także pozytywnie wpłyną na kondycję fizyczną oraz psychiczną zwierzaka. 

Przeciętny czas życia psa, to około 10 – 13 lat, jednak oczywiście różni się on w zależności od rasy, genów i wielkości psa. Generalnie przyjęta zasada mówi, że im większy pies, tym niestety krócej żyje. W takim razie warto zastanowić się, jakie psie rasy przeżywają statystycznie dłużej niż inne zwierzaki. Sprawdź koniecznie poniższą listę, aby dowiedzieć się, którzy z czworonożnych przyjaciół mają niezawodny patent na długowieczność!

TOP 5 psich ras, które długo żyją

1. Chihuahua - Prawdopodobnie nikogo nie zdziwi fakt, że najmniejsze pieski na świecie uplasowało się w rankingu długożyjących pupili. Maleńki zwierzak z Meksyku, który ostatnimi czasy utrzymuje się na wyżynach popularności, jest wyjątkowo odporny na choroby genetyczne. Jego średnia życia wynosi aż 18 lat, jednak nierzadko zdarza się, że potrafią dożyć nawet 20. Właściciele piesków chihuahua powinni jednak pamiętać, że ta rasa często miewa problemy z uzębieniem. 

2. Jack russell terier - Kultowa rasa psów, która zaskakująco często występuje w reklamach telewizyjnych oraz hitach filmowych, wyróżnia się na tle innych ze względu na swoją wytrzymałość, zapał i niespożytą energię, które pozwalają im cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Ten niepozorny psi chuligan, pod warunkiem, że pozostaje pod opieką odpowiedzialnych właścicieli, zazwyczaj nie cierpi na choroby neurologiczne czy inne schorzenia. Odpowiednio pielęgnowany Jack Russell terrier żyje ok. 12-16 lat.

3. Pudel - Zakręcony psi przyjaciel pierwotnie był wykorzystywany do celów łowieckich, lecz dzisiaj znakomicie sprawdza się w roli psa do towarzystwa. Zwierzak, który pochodzi z zaufanej, profesjonalnej hodowli, nie powinien mieć genetycznych predyspozycji do większości poważnych chorób, takich jak cukrzyca, problemy ze stawami czy słabnącym wzrokiem. Średnia długość życia psów tej rasy to ok. 17-18 lat w przypadku pudla miniaturowego, ok. 15 lat u pudla średniego i ok. 12-15 lat w przypadku pudla dużego.

4. Owczarek australijski (collie) - Psiak, który w świadomości społecznej często funkcjonuje pod nazwą "Lessie", to urodzony pasterz, który aktywności fizycznej na świeżym powietrzu zawdzięcza długowieczność. Jest także jednym z najinteligentniejszych przedstawicieli swojego gatunku, o czym możesz przeczytać >tutaj<. Dzięki świetnej kondycji rasa ta jest wolna od predyspozycji do chorób (poza dysplazją stawów charakterystyczną dla wszystkich owczarków), dlatego właściciel może się spodziewać, że jego pupilowi przez długie lata będzie dopisywało zdrowie. Te owczarki żyją ok. 13-15 lat.

5. Szpic miniaturowy (pomeranian) - Mówiąc o imponującej długości życia u psów, nie można zapomnieć o niepozornym, małym zwierzaku, który wygląda jak żywa maskotka. Zadziorny psiak pochodzący z Europy Środkowej króluje na liście najpopularniejszych zwierząt domowych. Pomeraniany są z natury zdrowymi stworzeniami, choć właściciele powinni pamiętać, aby badać je pod kątem alergii. Żyją on średnio 14 – 16 lat.

źródło: johndog.pl, petportal.pl

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >