Swiatzwierzat.pl
Rasy psów

unsplash/Juli Kosolapova, Wai Siew

Jak długo żyją psy? 5 długowiecznych ras psów

1 Grudnia 2020

(Ostatnia zmiana: 17 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Rasy psów różnią się od siebie wielkością, czy budową ciała. Nakreślają także obraz jego determinujących cech charakteru oraz mogą w pewnym stopniu przybliżyć ilość czasu, jaki przedstawiciel danej rasy prawdopodobnie spędzi u naszego boku.

Na przestrzeni lat wygląd poszczególnych psów ulega ciągłym zmianom, które zachodzą w wyniku krzyżówek genetycznych przedstawicieli o najbardziej pożądanej aparycji. Cały proces zachodzi pod czujnym okiem hodowcy, który decydują, jaki materiał genetyczny należy wyodrębnić, aby na świat przyszedł idealny reprezentant rasy.

Jednakże warto mieć na uwadze, że nie wszystkie psy, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak konkretny rodzaj czworonogów, są w rzeczywistości zwierzętami rasowymi. Co ciekawe, panuje powszechna opinia, jakoby te najbardziej "zmiksowane" pupile potrafiły przeżyć dużo dłużej niż ich starannie wyselekcjonowani kuzyni. Jeśli z kolei chcesz się dowiedzieć, jakie rasy psów żyją najkrócej, możesz o nich więcej przeczytać >tutaj<

Jak długo żyją psy? 

Choć każdy właściciel psa bez wątpienia marzy o tym, aby jego przyjaciel nigdy go nie opuścił, żadne żywe stworzenie nie jest nieśmiertelne. Jednakże istnieje kilka sposobów na przedłużenie życia czworonożnego przyjaciela.

Zdrowa oraz zbilansowana dieta wzbogacona suplementami może czynić cuda i sprawić, że nasz psiak przez długie lata będzie cieszył się życiem w świetnym zdrowiu. Codzienny ruch, zabawa i środowisko pozbawione stresu także pozytywnie wpłyną na kondycję fizyczną oraz psychiczną zwierzaka. 

Przeciętny czas życia psa, to około 10 – 13 lat, jednak oczywiście różni się on w zależności od rasy, genów i wielkości psa. Generalnie przyjęta zasada mówi, że im większy pies, tym niestety krócej żyje. W takim razie warto zastanowić się, jakie psie rasy przeżywają statystycznie dłużej niż inne zwierzaki. Sprawdź koniecznie poniższą listę, aby dowiedzieć się, którzy z czworonożnych przyjaciół mają niezawodny patent na długowieczność!

TOP 5 psich ras, które długo żyją

1. Chihuahua - Prawdopodobnie nikogo nie zdziwi fakt, że najmniejsze pieski na świecie uplasowało się w rankingu długożyjących pupili. Maleńki zwierzak z Meksyku, który ostatnimi czasy utrzymuje się na wyżynach popularności, jest wyjątkowo odporny na choroby genetyczne. Jego średnia życia wynosi aż 18 lat, jednak nierzadko zdarza się, że potrafią dożyć nawet 20. Właściciele piesków chihuahua powinni jednak pamiętać, że ta rasa często miewa problemy z uzębieniem. 

2. Jack russell terier - Kultowa rasa psów, która zaskakująco często występuje w reklamach telewizyjnych oraz hitach filmowych, wyróżnia się na tle innych ze względu na swoją wytrzymałość, zapał i niespożytą energię, które pozwalają im cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Ten niepozorny psi chuligan, pod warunkiem, że pozostaje pod opieką odpowiedzialnych właścicieli, zazwyczaj nie cierpi na choroby neurologiczne czy inne schorzenia. Odpowiednio pielęgnowany Jack Russell terrier żyje ok. 12-16 lat.

3. Pudel - Zakręcony psi przyjaciel pierwotnie był wykorzystywany do celów łowieckich, lecz dzisiaj znakomicie sprawdza się w roli psa do towarzystwa. Zwierzak, który pochodzi z zaufanej, profesjonalnej hodowli, nie powinien mieć genetycznych predyspozycji do większości poważnych chorób, takich jak cukrzyca, problemy ze stawami czy słabnącym wzrokiem. Średnia długość życia psów tej rasy to ok. 17-18 lat w przypadku pudla miniaturowego, ok. 15 lat u pudla średniego i ok. 12-15 lat w przypadku pudla dużego.

4. Owczarek australijski - Urodzony pasterz, który aktywności fizycznej na świeżym powietrzu zawdzięcza długowieczność. Jest także jednym z najinteligentniejszych przedstawicieli swojego gatunku, o czym możesz przeczytać >tutaj<. Dzięki świetnej kondycji rasa ta jest wolna od predyspozycji do chorób (poza dysplazją stawów charakterystyczną dla wszystkich owczarków), dlatego właściciel może się spodziewać, że jego pupilowi przez długie lata będzie dopisywało zdrowie. Te owczarki żyją ok. 13-15 lat.

5. Szpic miniaturowy (pomeranian) - Mówiąc o imponującej długości życia u psów, nie można zapomnieć o niepozornym, małym zwierzaku, który wygląda jak żywa maskotka. Zadziorny psiak pochodzący z Europy Środkowej króluje na liście najpopularniejszych zwierząt domowych. Pomeraniany są z natury zdrowymi stworzeniami, choć właściciele powinni pamiętać, aby badać je pod kątem alergii. Żyją on średnio 14 – 16 lat.

źródło: johndog.pl, petportal.pl

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Dlaczego psy lubią spać w nogach? Powody są dobrze przemyślane

Czytaj więcej >

Psy

Jak zapobiegać nadwadze u psa? Jak ją niwelować? Zobacz porady

Czytaj więcej >

Psy

Mija dekada od śmierci Violetty Villas. Co się stało z jej zwierzętami?

Czytaj więcej >

Psy

Nie przytulaj psa. Większość zwierzaków toleruje to z konieczności

Czytaj więcej >

Psy

Jesteś posiadaczem psa? Policja przypomina, o czym musisz pamiętać

Czytaj więcej >

Psy

Jak przygotować adresownik zgodnie z ideą zasady ostrożności?

Czytaj więcej >