Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak długo żyją psy? 5 długowiecznych ras psów
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.03.2022 18:41

Jak długo żyją psy? 5 długowiecznych ras psów

Rasy psów
unsplash/Juli Kosolapova, Wai Siew

Które rasy psów żyją najdłużej? Każdy miłośnik psów chciałby, aby jego pupil był z nim jak najdłużej. Jeśli zależy Ci na długoletnim towarzyszu, przedstawiamy zestawienie 5 długowiecznych czworonogów. Ich przeciętna długość życia wynosi kilkanaście lat, a rekordziści dożywają nawet 20.

Generalnie przyjęta zasada mówi, że im większy pies, tym niestety krócej żyje. W takim razie warto zastanowić się, jakie psie rasy przeżywają statystycznie dłużej niż inne zwierzaki. Sprawdź koniecznie poniższą listę, aby dowiedzieć się, którzy z czworonożnych przyjaciół mają niezawodny patent na długowieczność!

Jak długo żyją psy?

Choć każdy właściciel psa bez wątpienia marzy o tym, aby jego przyjaciel nigdy go nie opuścił, żadne żywe stworzenie nie jest nieśmiertelne. Przeciętny czas życia psa, to około 10 – 13 lat, jednak oczywiście różni się on w zależności od rasy, genów i wielkości psa. 

Na przestrzeni lat wygląd poszczególnych psów ulega ciągłym zmianom, które zachodzą w wyniku krzyżówek genetycznych przedstawicieli o najbardziej pożądanej aparycji. Cały proces zachodzi pod czujnym okiem hodowcy, który decydują, jaki materiał genetyczny należy wyodrębnić, aby na świat przyszedł idealny reprezentant rasy.

Jednakże warto mieć na uwadze, że nie wszystkie psy, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak konkretny rodzaj czworonogów, są w rzeczywistości zwierzętami rasowymi. Co ciekawe, panuje powszechna opinia, jakoby te najbardziej "zmiksowane" pupile potrafiły przeżyć dużo dłużej niż ich starannie wyselekcjonowani kuzyni. 

Co się stało z Szarikiem z serialu „Czterej pancerni i pies”? Jeden z psich aktorów został wypchany

Jak przedłużyć życie pupila?

Oczywiście istnieje kilka sposobów na przedłużenie życia czworonożnego przyjaciela. Zdrowa oraz zbilansowana dieta wzbogacona suplementami może czynić cuda i sprawić, że nasz psiak przez długie lata będzie cieszył się życiem w świetnym zdrowiu. Codzienny ruch, zabawa i środowisko pozbawione stresu także pozytywnie wpłyną na kondycję fizyczną oraz psychiczną zwierzaka. 

Jeśli z kolei chcesz się dowiedzieć, jakie rasy psów żyją najdłużej, dowiesz się tego z dalszej części artykułu, natomiast zestawienie psów żyjących najkrócej możesz znaleźć >tutaj<

TOP 5 psich ras, które długo żyją

1. Chihuahua - Prawdopodobnie nikogo nie zdziwi fakt, że najmniejsze pieski na świecie uplasowało się w rankingu długożyjących pupili. Maleńki zwierzak z Meksyku, który ostatnimi czasy utrzymuje się na wyżynach popularności, jest wyjątkowo odporny na choroby genetyczne. Jego średnia życia wynosi aż 18 lat, jednak nierzadko zdarza się, że potrafią dożyć nawet 20. Właściciele piesków chihuahua powinni jednak pamiętać, że ta rasa często miewa problemy z uzębieniem. 

2. Jack russell terier - Kultowa rasa psów, która zaskakująco często występuje w reklamach telewizyjnych oraz hitach filmowych, wyróżnia się na tle innych ze względu na swoją wytrzymałość, zapał i niespożytą energię, które pozwalają im cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Ten niepozorny psi chuligan, pod warunkiem, że pozostaje pod opieką odpowiedzialnych właścicieli, zazwyczaj nie cierpi na choroby neurologiczne czy inne schorzenia. Odpowiednio pielęgnowany Jack Russell terrier żyje ok. 12-16 lat.

3. Pudel - Zakręcony psi przyjaciel pierwotnie był wykorzystywany do celów łowieckich, lecz dzisiaj znakomicie sprawdza się w roli psa do towarzystwa. Zwierzak, który pochodzi z zaufanej, profesjonalnej hodowli, nie powinien mieć genetycznych predyspozycji do większości poważnych chorób, takich jak cukrzyca, problemy ze stawami czy słabnącym wzrokiem. Średnia długość życia psów tej rasy to ok. 17-18 lat w przypadku pudla miniaturowego, ok. 15 lat u pudla średniego i ok. 12-15 lat w przypadku pudla dużego.

4. Owczarek australijski - Urodzony pasterz, który aktywności fizycznej na świeżym powietrzu zawdzięcza długowieczność. Jest także jednym z najinteligentniejszych przedstawicieli swojego gatunku, o czym możesz przeczytać >tutaj<. Dzięki świetnej kondycji rasa ta jest wolna od predyspozycji do chorób (poza dysplazją stawów charakterystyczną dla wszystkich owczarków), dlatego właściciel może się spodziewać, że jego pupilowi przez długie lata będzie dopisywało zdrowie. Te owczarki żyją ok. 13-15 lat.

5. Szpic miniaturowy (pomeranian) - Mówiąc o imponującej długości życia u psów, nie można zapomnieć o niepozornym, małym zwierzaku, który wygląda jak żywa maskotka. Zadziorny psiak pochodzący z Europy Środkowej króluje na liście najpopularniejszych zwierząt domowych. Pomeraniany są z natury zdrowymi stworzeniami, choć właściciele powinni pamiętać, aby badać je pod kątem alergii. Żyją on średnio 14 – 16 lat.

źródło: johndog.pl, petportal.pl