Kot leży
Źródło: pixabay.com/ivoxis

Dlaczego kot przewraca się na plecy na twój widok? Ma ważny powód, inny niż myślisz

13 Listopada 2020

Kot uchodzi za zwierzę tajemnicze i zagadkowe. Często mamy problemy ze zrozumieniem jego zachowań, czy niewerbalnych sygnałów. W tym wypadku skupimy się na sytuacji, w której pupil kładzie się na plecach na widok swojego właściciela. Dlaczego kotu zdarza się przewracać na grzbiet, gdy się widzi?

Kot w odróżnieniu od psa, swoje emocje wyraża w subtelny sposób, który łatwo umknie niewprawnemu obserwatorowi. W wypadku tych zwierząt kluczowe znaczenie mają ułożenie ogona, pozycja ciała, czy drobne gesty takie jak mrugnięcia. Okazuje się, że nawet sposób, w jaki zwierzak kładzie się na podłodze, może stanowić ważny sygnał i informację, którą próbuje przekazać człowiekowi. Dlatego warto wiedzieć, co kot ma na myśli, gdy układa się na grzbiecie na twój widok!

Pies wychował się z krową. Gdy właściciele ją sprzedali, płakał całymi dniami, potem stało się niemożliwe.Pies wychował się z krową. Gdy właściciele ją sprzedali, płakał całymi dniami, potem stało się niemożliwe.Czytaj dalej

Dlaczego kot przewraca się na plecy? Powodów może być kilka

Każdy właściciel mruczka przynajmniej raz w życiu, przekonał się, że odsłanianie miękkiego brzuszka wcale nie stanowi zaproszenia do pieszczot. Ochrona podbrzusza stanowi dla kota naturalny odruch, nie pozwala go dotknąć nawet swoim najbliższym.

Wiele osób zapomina, lub nie wie o tym fakcie. Widząc rozkładającego się przed nimi na podłodze pupila, nie może oprzeć się chęci pogłaskania go w tym miejscu. Często spotyka się to ze zdecydowaną, niekiedy nawet agresywną reakcją zwierzaka.

Jeśli więc nie chodzi mu pieszczoty, po co odsłania przed nami swój brzuszek, kładąc się na plecach? Mruczek w ten sposób okazuje ci swoje zaufanie. W tej pozycji jest mocno narażony na ataki. Jako że koty są drapieżnikami i bardzo zręcznymi i wprawnymi myśliwymi, rzadko pozwalają sobie na takie gesty.

Na tak ogromne zaufanie trzeba sobie zasłużyć. Zazwyczaj koty traktują w ten sposób jedynie osoby, które dobrze znają. Często jest to reakcja na powrót opiekuna do domu, lub podziękowanie za wspólną zabawę, lub smaczny kąsek.

- Natomiast kot leżący na brzuchu (lub na boku) pokazuje, że jest odprężony, zadowolony, ma poczucie bezpieczeństwa. Podobnie można interpretować jego nastrój, gdy leży na grzbiecie. Oznacza to zazwyczaj relaks, chęć do zabawy lub odpoczynku w towarzystwie ludzi i zwierząt, do których ma zaufanie - wyjaśnia weterynarz Ewelina Lisiecka, odpowiadając na pytanie dziennikarzy Gazety Wrocławskiej.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy zwierzęta potrafią przewidzieć śmierć? Wstrząsające nagranie z hodowli świń nie pozostawia złudzeń, aż chce się płakać
2. Wyszła na pole i dokonała przerażającego odkrycia. Policja natychmiast zajęła się sprawą
3. Weterynarz zdębiał, gdy zobaczył kota. Przez 30 lat pracy nigdy takiego nie widział

Koty okazują miłość na wiele sposobów

Jak kot okazuje miłość? Jak wspomnieliśmy wyżej, w wypadku tych zwierzaków znaczenie mogą mieć nawet najmniejsze gesty. W ostatnim czasie badacze zachowań kotów odkryli kolejny sposób, w jaki mruczki wyrażają pozytywne uczucia względem ludzi i innych zwierzaków.

Jeśli zwierzak, patrząc na ciebie, mruży powoli jedno oko, oznacza to, że próbuje posłać ci uśmiech. Co najlepsze, kot zrozumie ten gest tak samo, gdy wykona go człowiek. Ten prosty wyraz sympatii może wpłynąć na pogłębienie relacji z twoim pupilem.

Warto zaznaczyć, że nie zawsze opisane powyżej gesty będą sygnałem kierowanym do człowieka. Czasem mruczek kładzie się na plecach dlatego, że ta pozycja jest dla niego wygodna.

Podobnie rzecz ma się z mruganiem, choć w tym wypadku łatwiej odróżnić przypadkowy odruch od świadomego gestu. Jeśli kot mruga, utrzymując z nami stały kontakt wzrokowy, z pewnością nas lubi!

Kot wrócił do domu z kartką przypiętą do obróżki. Właściciel zdębiał, gdy ją przeczytałKot wrócił do domu z kartką przypiętą do obróżki. Właściciel zdębiał, gdy ją przeczytałCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta spojrzała na test ciążowy i była pewna. Winny jest jej kot
  2. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  3. Zostawiła niemowlę z kotem i wyszła tylko "na minutkę". Widok, jaki zastała po powrocie sprawił, że dech zaparło jej w piersi
  4. Polscy ekolodzy biją na alarm. Zwierzęta giną w zastraszającym tempie, niedługo nie będziemy mogli ich już nigdy zobaczyć
  5. Dlaczego kot ma kieszonki w uszach? Niewielu wie, jaka jest ich prawdziwa funkcja, oto rozwiązanie zagadki
  6. Seweryn z “Rolnik szuka żony” zdradził poważne zamiary wobec swojej wybranki. Padły osobiste słowa w kierunku Marleny
  7. Smakowite śniadanie w parę chwil, maślane drożdżówki jak u babci. Posypane kruszonką i niesamowicie pyszne

źródło: facebook.com/wybieramkundelka

Następny artykuł