Swiatzwierzat.pl
Kot leży

pixabay.com/ivoxis

Dlaczego kot przewraca się na plecy na twój widok? Ma ważny powód, inny niż myślisz

13 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Kot uchodzi za zwierzę tajemnicze i zagadkowe. Często mamy problemy ze zrozumieniem jego zachowań, czy niewerbalnych sygnałów. W tym wypadku skupimy się na sytuacji, w której pupil kładzie się na plecach na widok swojego właściciela. Dlaczeg

Kot w odróżnieniu od psa, swoje emocje wyraża w subtelny sposób, który łatwo umknie niewprawnemu obserwatorowi. W wypadku tych zwierząt kluczowe znaczenie mają ułożenie ogona, pozycja ciała, czy drobne gesty takie jak mrugnięcia. Okazuje się, że nawet sposób, w jaki zwierzak kładzie się na podłodze, może stanowić ważny sygnał i informację, którą próbuje przekazać człowiekowi. Dlatego warto wiedzieć, co kot ma na myśli, gdy układa się na grzbiecie na twój widok!

Dlaczego kot przewraca się na plecy? Powodów może być kilka

Każdy właściciel mruczka przynajmniej raz w życiu, przekonał się, że odsłanianie miękkiego brzuszka wcale nie stanowi zaproszenia do pieszczot. Ochrona podbrzusza stanowi dla kota naturalny odruch, nie pozwala go dotknąć nawet swoim najbliższym.

Wiele osób zapomina, lub nie wie o tym fakcie. Widząc rozkładającego się przed nimi na podłodze pupila, nie może oprzeć się chęci pogłaskania go w tym miejscu. Często spotyka się to ze zdecydowaną, niekiedy nawet agresywną reakcją zwierzaka.

Jeśli więc nie chodzi mu pieszczoty, po co odsłania przed nami swój brzuszek, kładąc się na plecach? Mruczek w ten sposób okazuje ci swoje zaufanie. W tej pozycji jest mocno narażony na ataki. Jako że koty są drapieżnikami i bardzo zręcznymi i wprawnymi myśliwymi, rzadko pozwalają sobie na takie gesty.

Na tak ogromne zaufanie trzeba sobie zasłużyć. Zazwyczaj koty traktują w ten sposób jedynie osoby, które dobrze znają. Często jest to reakcja na powrót opiekuna do domu, lub podziękowanie za wspólną zabawę, lub smaczny kąsek.

- Natomiast kot leżący na brzuchu (lub na boku) pokazuje, że jest odprężony, zadowolony, ma poczucie bezpieczeństwa. Podobnie można interpretować jego nastrój, gdy leży na grzbiecie. Oznacza to zazwyczaj relaks, chęć do zabawy lub odpoczynku w towarzystwie ludzi i zwierząt, do których ma zaufanie - wyjaśnia weterynarz Ewelina Lisiecka, odpowiadając na pytanie dziennikarzy Gazety Wrocławskiej.

Koty okazują miłość na wiele sposobów

Jak kot okazuje miłość? Jak wspomnieliśmy wyżej, w wypadku tych zwierzaków znaczenie mogą mieć nawet najmniejsze gesty. W ostatnim czasie badacze zachowań kotów odkryli kolejny sposób, w jaki mruczki wyrażają pozytywne uczucia względem ludzi i innych zwierzaków.

Jeśli zwierzak, patrząc na ciebie, mruży powoli jedno oko, oznacza to, że próbuje posłać ci uśmiech. Co najlepsze, kot zrozumie ten gest tak samo, gdy wykona go człowiek. Ten prosty wyraz sympatii może wpłynąć na pogłębienie relacji z twoim pupilem.

Warto zaznaczyć, że nie zawsze opisane powyżej gesty będą sygnałem kierowanym do człowieka. Czasem mruczek kładzie się na plecach dlatego, że ta pozycja jest dla niego wygodna. 

Podobnie rzecz ma się z mruganiem, choć w tym wypadku łatwiej odróżnić przypadkowy odruch od świadomego gestu. Jeśli kot mruga, utrzymując z nami stały kontakt wzrokowy, z pewnością nas lubi!

źródło: facebook.com/wybieramkundelka

Podobne artykuły

Koty

Kamera uchwyciła przezabawną scenę zazdrości. Mruczek nie pozwala kobiecie zawołać drugiego kota

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Opole

Koty

Właścicielka pseudohodowli przetrzymywała ponad 50 kotów. W końcu zostały interwencyjnie odebrane

Czytaj więcej >
OSP

Koty

Strażacy są u niej co miesiąc. Niezwykły problem mieszkanki Piątnicy

Czytaj więcej >

Koty

Makabryczne znalezisko w Wielkopolsce. Ktoś porzucił nowo narodzone kocięta przy placu zabaw

Czytaj więcej >
koty w ścianie

Koty

Dzień na budowie zmienił się w akcję ratunkową. Spod młota do burzenia sypały się... koty

Czytaj więcej >
Niezwykły mruczek

Koty

Romantyczny mruczek podbija serca internautów. Jest pokryty plamkami w nietypowym kształcie

Czytaj więcej >