przestraszony pies
Źródło: unsplash.com/Michelle Tresemer

Czego boją się psy? Najpopularniejsze psie lęki, nie wszystkie są oczywiste

21 Listopada 2020

Czego boją się psy? Każdy z właścicieli na pewno był kiedyś w sytuacji, gdy jego przestraszony pupil nie dał się przekonać, że nic mu nie grozi. Niektóre psie lęki są bardziej oczywiste, inne mniej. Przedstawiamy więc te najpopularniejsze strachy i propozycje, jak z nimi walczyć.

Czy na pewno wiesz, czego boją się psy? Z pewnością część ich lęków jest powszechnie znana, ale nie zawsze wiemy, dlaczego właściwie nasz pupil boi się czegoś, co pozornie nie powinno wzbudzać w nim strachu. Jednak psie zmysły znacznie różnią się od naszych, w związku z czym psy mogą bać się pewnych zjawisk z innych powodów, niż nam się wydaje.

Kot ze schroniska ma wściekły wyraz twarzy. W rzeczywistości jest kochanym zwierzakiemKot ze schroniska ma wściekły wyraz twarzy. W rzeczywistości jest kochanym zwierzakiemCzytaj dalej

Czego boją się psy?

1.Burza i fajerwerki - niejeden opiekun czworonoga zmierzył się z tym strachem. Dlaczego psy tak bardzo boją się burzy? Oczywistym powodem jest hałas - wrażliwy słuch psa sprawia, że dźwięki piorunów są dla niego dużo głośniejsze, niż dla nas. Podobnie jest w przypadku wybuchów fajerwerków, które psie ucho rejestruje jako 2-3 razy silniej, niż ludzkie.

Jeśli chodzi o burzę, ostatnie badania dowodzą, że chodzi również o wyładowania elektryczne. Obecny w powietrzu ładunek elektrostatyczny jest odczuwalny dla psów na ich własnej skórze, co zwiększa nieprzyjemne doznania w czasie ulewy z piorunami.

2. Jazda samochodem - choć niektóre pieski wręcz uwielbiają długie podróże, są też takie, dla których jest to największy koszmar. Może się to brać z samego faktu, że pojazd jest zamknięty, szybki i głośny, ale czasem także z powodu choroby lokomocyjnej.

Jeśli twój pies w czasie podróży ma nudności, poradź się weterynarza, jak mu pomóc. Ważne jest jednak, by nie karmić zwierzaka kilka godzin przed podróżą i usadzenie go przodem do kierunku jazdy, zapiętego pasami lub umieszczonego w transporterze.

3. Weterynarz - psy z reguły nie przepadają za wizytami u weterynarza, a to ze względu na to, że zazwyczaj spotykają je tam mało przyjemne rzeczy. Igły, badania i lekarstwa nie należą do ulubionych rzeczy czworonogów, a psy doskonale zapamiętują miejsca i ludzi, za którymi nie przepadają.

Dobrym pomysłem jest wstąpienie raz na jakiś czas do weterynarza, ale bez wykonywania badań, tylko z krótką wizytą, najlepiej połączoną z dawaniem przysmaków - wtedy pies może zrozumieć, że nie zawsze dzieje mu się tam "krzywda".

4. Samotność - większość psów nie lubi zostawać sama w domu. Ile razy zdarzyło ci się słyszeć zawodzenie po zamknięciu drzwi wyjściowych? Niektóre psy znoszą jednak rozłąkę gorzej niż inne.

Lęk separacyjny to poważna sprawa, która wymaga wiele pracy zarówno od opiekuna jak i od psa. Można z nim walczyć na wiele sposobów, na przykład poprzez próbę zajęcia psa zabawkami, czy przedmiotem pachnącym właścicielem. Lepiej tez nie zostawiać przestraszonego psa samego na zbyt długo. Jeśli lęk jest naprawdę poważny, najlepiej udać się po poradę do behawiorysty.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wstrząsający wypadek na polskiej drodze. Jeleń wbił się w auto matki z dwójką dzieci
2. Ryszard Rynkowski w niezwykły sposób pomógł Annie Dymnej. Poświęcenie wokalisty robi wrażenie
3. Kot ze schroniska ma wściekły wyraz twarzy. W rzeczywistości jest kochanym zwierzakiem

Czego boi się pies?

5. Nieznane obiekty - to jeden z mniej oczywistych psich strachów. Na pewno zdarzyła ci się sytuacja, w której twój pies nagle zaczyna warczeć albo uciekać przed odkurzaczem czy mikserem. Czasem jednak psy przerażają dużo bardziej osobliwe przedmioty - plastikowe butelki czy dziecięce zabawki. Lęk ten wynika po prostu z nieznanego - pies z rezerwą podchodzi do obcego przedmiot, zwłaszcza gdy ten wydaje dziwne dźwięki albo efekty świetlne.

Nagłe zaskoczenie hałasem czy błyskiem może spowodować u psa lęk, podobnie jak jakiś nieznany, osobliwy ruch. Zazwyczaj w zwalczeniu tego strachu pomaga oswojenie psa z różnymi przedmiotami, najlepiej już od szczeniaka.

Podsumowując, to, czego boją się psy, nam może wydawać się nieoczywiste, ale z każdym lękiem można jakoś walczyć. To oczywiście tylko niektóre powody psiego strachu - każdy zwierzak jest przecież zupełnie inny i może bać się różnych rzeczy, czasem naprawdę dziwnych. A czy wasze psy mają jakieś nietypowe lęki?

Suczka codziennie wymyka się do sąsiadów, ma ważny powód. Właściciele nie mogą jej powstrzymaćSuczka codziennie wymyka się do sąsiadów, ma ważny powód. Właściciele nie mogą jej powstrzymaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  2. Lockdown w Polsce możliwy? Pojawił się oficjalny projekt. Wyjście z domu tylko do pracy
  3. Podglądała dwie ciężarne świnie przez kamerkę. Przypadkiem ocaliła im życie
  4. Jest tylko 5 typów właścicieli psów. Do którego z nich należysz?
  5. Husky każdego dnia wymyka się z domu. Kiedy właściciel zrozumiał, gdzie ucieka, serce zabiło mu mocniej
  6. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  7. Wielki skandal w Watykanie. Papież Franciszek polubił zdjęcie "dla dorosłych" na Instagramie, wszczęto śledztwo

źródło: kochamyzwierzaki.pl

Następny artykuł