pies głaskany
Źródło: pixabay.com/George13_7

Dlaczego psy lubią być drapane akurat za uszami? Zdradzamy psie sekrety

2 Grudnia 2020

Drapanie za uchem sprawia większości czworonogów ogromną przyjemność. Zastanawialiście się kiedyś, czemu akurat te pieszczoty podobają im się tak bardzo? W poniższym artykule postaramy się dostarczyć wam odpowiedzi na to pytanie.

Twój pies często prosi o drapanie za uchem? Gdy tylko przestajesz, trąca cię łapką lub patrzy na ciebie błagalnym wzrokiem? Uszy i ich okolice są w wypadku psów mocno unerwione. Podobnie rzecz ma się z brzuszkiem pupila. Z tego względu szczególnie zależy mu na tym, byś bawiąc się z nim lub głaszcząc go, dotykał tych rejonów. Takie pieszczoty dają mu najwięcej radości.

Izabela z Izabela z "Gogglebox" pogrążyła się w żałobie. Wyznała nam, jak przeżyć stratę zwierzakaCzytaj dalej

Dlaczego psy lubią być drapane za uszami?

Naukowcy postawili wiele hipotez, które mają wyjaśniać, czemu akurat takie formy czułości tak bardzo podobają się naszym pupilom. Oczywiście, odpowiedź, że po prostu im się to podoba, także znalazła się na liście prawdopodobnych powodów. Możliwych wyjaśnień jest jednak o wiele więcej. Czemu więc zwierzaki tak bardzo zabiegają o drapanie za uszami?

Ma ono pozytywny wpływ na ich zdrowie - zauważono, że podczas głaskania czy drapania za uchem lub po brzuchu, ciśnienie krwi psów znacząco spada. Wiąże się to z tym, że ta czynność jest dla nich po prostu odprężająca.

Co ciekawe podobną zależność zaobserwowano u osób, które bawiły się z psem w ten sposób. Oznacza to, że takie czułości niosą za sobą obopólne korzyści.

Pozwala zacieśniać więzy z opiekunem - Psy to istoty społeczne. Mają one szereg potrzeb związanych z bliskością z człowiekiem, jak i innymi czworonogami. Głaskanie i drapanie za uchem jest sposobem na ich zaspokojenie. Ta prosta i przyjemna czynność wiele znaczy dla naszego pupila.

Drapanie za uchem zmniejsza poziom stresu - Z przeprowadzonych badań wynika, że psy stykające się z powodującymi u nich dyskomfort bodźcami odczuwały mniejszy poziom stresu, gdy ktoś drapał je za uchem.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Masaż brzuszka działa podobnie

Każdy zwierzak ma inne preferencje odnośnie sposobu, w jaki okazujemy im uczucia oraz tego jak często to robimy. Niektóre psy nie przepadają za tym, gdy człowiek dotyka ich uszu. Jeśli twój pupil należy do tych czworonogów, mamy dla ciebie dobrą wiadomość - to nie jedyny sposób na okazywanie mu miłości.

Badania sugerują, że dla większości psów nie ma istotnej różnicy między masażem brzuszka a drapaniem za uchem. Wszystko wskazuje na to, że czynności te postrzegane są przez nie w bardzo podobny sposób, z jednym istotnym wyjątkiem.

Odsłonięcie przed człowiekiem miękkiego podbrzusza stanowi wyraz zaufania do niego. Nie każdy czworonóg od razu kładzie się na plecach czekając aż człowiek podrapie go po brzuszku.

Suczka za wszelką cenę chciała obronić swoje dzieci. Zasłoniła je własnym ciałem przed ratownikamiSuczka za wszelką cenę chciała obronić swoje dzieci. Zasłoniła je własnym ciałem przed ratownikamiCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

źródło: psy.pl

Następny artykuł