oczy psa
Źródło: unsplash/Juan Gomez

Dlaczego pies wpatruje nam się głęboko w oczy? Nie uwierzysz, jaką wiadomość chce ci przekazać

8 Grudnia 2020

Psy przywiązują ogromną wagę do kontaktu wzrokowego. Za pomocą oczu, postawy ciała i mimiki potrafią przekazywać ważne komunikaty, które niestety często umykają naszej uwadze. Spróbujemy wyjaśnić, co zwierzę próbuje nam powiedzieć, gdy uparcie się w nas wpatruje.

Psy swoimi spojrzeniami mogą wysyłać szereg różnych sygnałów. Od tego, czy uda nam się je poprawnie odczytać może zależeć to, jak będą się kształtować nasze relacje z naszym pupilem, jak i przypadkowo napotkanym czworonogiem. Za pomocą oczu, może on wyrażać prośbę o pomoc, próbować ustanowić dominację lub okazać uległość, czy grozić atakiem.

Rudy kocurek wygina śmiało ciało. Właścicielka przyłapała zwierzaka w absurdalnej pozycjiRudy kocurek wygina śmiało ciało. Właścicielka przyłapała zwierzaka w absurdalnej pozycjiCzytaj dalej

Psie oczy potrafią nam wiele powiedzieć

W zależności od długości kontaktu wzrokowego, jaki nawiązuje z nami pies, towarzyszącej mu postawy ciała i gestom, możemy określić stan oraz zamiary zwierzaka. Poniżej wymienimy kilka z cech spojrzeń czworonogów, które pomogą nam zrozumieć, co pupil próbuje nam przekazać.

Zobacz także: 87-letnia pani Irena mieszka w fatalnych warunkach. Jest jednak szansa na zmianę

Szeroko otwarte, "maślane" oczy - zazwyczaj, gdy zwierzak się nam przypatruje, czegoś od nas potrzebuje. Czasem będzie to prośba o jedzenie, w innych wypadkach, o pomoc w otwarciu drzwi do ogrodu.

Zobacz także: Dlaczego koty ugniatają? Strach, błogostan, a może stres? Wiemy co, to oznacza

Skupione na nas spojrzenie z przekrzywioną głową - Zazwyczaj ten wzrok pupila napotykamy, gdy wydamy mu polecenie, którego on do końca nie pojmuje. Pies stara się przeanalizować to, co do niego mówimy, lub mu pokazujemy.

Jest to odpowiednik ludzkiego drapania się w skupieniu po głowie. Powinniśmy napotykając je, użyć innej komendy, lub wyraźniej dać zwierzakowi znać, czego od niego oczekujemy.

Nieugięte spojrzenie, zwężone oczy - To spojrzenie wyrażające wrogość lub groźbę. Wiele osób odczytuje je intuicyjnie. Towarzyszy mu często zesztywniała postawa ciała, gotowa by zerwać się do biegu, lub skoczyć w kierunku człowieka.

Gdy widzimy psa wpatrującego się w nas złym wzrokiem, najlepiej jest spuścić wzrok i się wycofać, lub przestać robić to, co wywołało u niego taką reakcję. Stanowi ono jeden z sygnałów, że zwierzę jest gotowe do ataku.

Rozbawiony wzrok z rozluźnionymi oczami - Często spotykane, gdy głaszczemy lub bawimy się z pupilem. Oznacza ono, że pies czuje się świetnie w naszym towarzystwie i ma ochotę na wspólne figle.

Czy psy potrafią wyczuć ciążę szybciej niż ty? Poznaj sekret niezwykłej zdolności czworonogówCzy psy potrafią wyczuć ciążę szybciej niż ty? Poznaj sekret niezwykłej zdolności czworonogówCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

źródło: psy.pl

Następny artykuł