Swiatzwierzat.pl
kot miauczy

pixabay.com/Astro4love

Czy twój kot bez przerwy miauczy? Wiemy, co próbuje ci powiedzieć

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Miauczenie jest jednym ze sposobów twojego pupila na komunikowanie ci swoich potrzeb. Nie zawsze jednak rozumiemy, o co mu chodzi. Niektóre koty są też bardziej "gadatliwe" od innych. Spróbujemy wyjaśnić, co mruczki pr&oacut

Koty miauczą z różnych powodów. Są jednak pewne przesłanki, które pozwalają nam zorientować się, czego dokładnie chce zwierzak. Choć mruczki mają opinię tajemniczych i niezależnych stworzeń, a ich mowa ciała jest dużo trudniejsza do zrozumienia niż psia, nie pochodzą przecież z innej planety. Ich język jest dość prosty, o ile wiemy, na co zwracać uwagę.

Miauczenie występuje głównie w relacji z człowiekiem

Żyjące na wolności, z dala od ludzi koty praktycznie w ogóle nie miauczą. Ten rodzaj dźwięków ma miejsce jedynie w komunikacji kociaka z matką. Potem w naturalny sposób zanika. Nie oznacza to jednak, że zwierzaki nie "rozmawiają" ze sobą nawzajem.

Komunikacja werbalna między dwójką dorosłych kotów ma miejsce, polega jednak głównie na sapaniu, prychaniu, warczeniu czy nawet syczeniu. Zdarza się także wrzask, który nie jest tożsamy z miauczeniem, chociaż czasem może przybierać podobny ton.

Jeśli mruczek wydaje te same dźwięki do innych przedstawicieli swojego gatunku, co do swojego opiekuna, oznacza to nic innego, jak to, że nauczył się od nas werbalnej komunikacji.

Koty nauczyły się, że w relacji z człowiekiem, mogą zyskać wiele dzięki wydawaniu dźwięków. Wymuszają na nas w ten sposób pieszczoty, przysmaki czy wypuszczanie ich na dwór przez drzwi.

Co ciekawe, wygląda na to, że jest to niezwykle skuteczna forma manipulacji naszą psychiką. Ten dźwięk zdaniem naukowców oddziałuje na nas szczególnie mocno, ze względu na podobieństwo do płaczu ludzkiego dziecka.

Miauczenie może wyrażać różne potrzeby

Jeśli kot miauczy krótko i donośnie, próbuje cię do siebie przywołać. Taki typ wokalnej komunikacji ma za zadanie zwrócenie uwagi opiekuna. Często ma miejsce na przykład, gdy wracamy do domu po dłuższej nieobecności. Można porównać go do słowa "hej".

Kot miuaczy ocierając się o twoje nogi, lub biegając po domu. Najczęściej jest to zaproszenie do zabawy. Zwykle wyrażane przeciągłymi, przypominającymi ziewnięcie dźwiękami. Mruczek po prostu chce, byś znalazł mu zajęcie.

Głośne, następujące szybko po sobie miauknięcia, mają na celu ponaglenie właściciela. Jeśli zapomniałeś nakarmić kota, lub w jego odczuciu pora posiłku już dawno wybiła, prawdopodobnie usłyszysz takie dźwięki. Mruczek po prostu cię pośpiesza.

Miauczenie może też świadczyć o chorobie lub innych problemach. Jeśli mruczek miauczy dosłownie bez przerwy, prawdopodobnie coś mu dolega, lub odczuwa pewien dyskomfort. Warto wtedy skonsultować się z weterynarzem, lub bacznie obserwować pupila.

źródło: focusnauka.pl, bezpiecznarodzina.pl

Tagi:

Jakub PasekAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Zamarznięta kotka nie dawała żadnych oznak życia. Lekarze zrobili wszystko, by ją ocalić

Czytaj więcej >

Koty

Carole Baskin z "Króla tygrysów" zamordowała męża? Po latach wyszło na jaw, co stało się naprawdę

Czytaj więcej >

Koty

Ile Twój zwierzak ma lat? Wiek kota w przełożeniu na ludzkie lata

Czytaj więcej >

Koty

Kot drapie i gryzie dywan bez przerwy. Tylko on jeden wie, co grozi jego rodzinie

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty boją się ogórków? Naukowcy coraz bliżej wyjaśnienia

Czytaj więcej >

Koty

Bury kotek ciągnął za sobą tylne łapy. Trudno uwierzyć, jak zareagowały dzieci, brawo

Czytaj więcej >