kot ziewa
Źródło: pixabay.com/vicran

Dlaczego kot ziewa na twój widok? Chce ci w ten sposób przekazać ważną wiadomość

13 Listopada 2020

Dlaczego kot ziewa na Twój widok? Wiele osób zauważa, że ich mruczek ziewa, gdy tylko ich zobaczy. Często odczytują to zachowanie jako wyraz znudzenia lub wręcz niechęci pupila do spędzania czasu z właścicielem. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej.

Dlaczego kot ziewa na Twój widok? Koty ziewają średnio raz na godzinę. Ich tryp życia składa się z okresów drzemki i aktywności. Jest duża szansa, że zwierzak ziewa na twój widok dlatego, że twoje pojawienie się go obudziło. W wielu wypadkach takie zachowanie może po prostu nie mieć żadnej wyraźnej przyczyny. Tak jak człowiek musi się raz na jakiś czas przeciągnąć, tak kotu zdarza się ziewnąć.

W jakim wieku szczenię jest gotowe do adopcji? Wyjaśniamy, kiedy odebrać pieska z hodowliW jakim wieku szczenię jest gotowe do adopcji? Wyjaśniamy, kiedy odebrać pieska z hodowliCzytaj dalej

Dlaczego kot ziewa na Twój widok?

Winna temu jest biologia. By zrozumieć, czemu kot ziewa na widok opiekuna, powinniśmy przyjrzeć się bliżej samemu odruchowi ziewania. Jego podstawy są bardzo podobne dla większości gatunków ssaków.

Tutaj napotykamy pewien problem - naukowcom nie udało się ustalić wszystkich przyczyn ziewania. Choć rozumiemy generalne mechanizmy tego odruchu, niektóre jego aspekty wciąż pozostają zagadką.

Z pewnością możemy jednak stwierdzić, że ludzie to jedyne istoty, którym posługują się nim w celu okazania znudzenia. Dla reszty stworzeń to zachowanie jest ściśle powiązane ze snem, budzeniem się i zmęczeniem czy okresami wzmożonej aktywności.

Podczas ziewnięcia organizm przyjmuje więcej powietrza, a co za tym idzie więcej tlenu niż zazwyczaj. Zwiększa się ciśnienie krwi, dzięki czemu mózg jest lepiej natleniony. W teorii ziewnięcie powinno działać na nas jak łyk kawy.

Wiele osób, jak i zwierząt ziewa tuż po przebudzeniu, by pobudzić mózg do pracy i wesprzeć krążenie krwi. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, możemy stwierdzić, że większość mruczków wita nas ziewnięciem dlatego, że nasze pojawienie się wybudziło je z drzemki. Gdy zwierzak wstał i chce z nami spędzić trochę czasu, ziewa, by się pobudzić.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy zwierzęta potrafią przewidzieć śmierć? Wstrząsające nagranie z hodowli świń nie pozostawia złudzeń, aż chce się płakać
2. Wyszła na pole i dokonała przerażającego odkrycia. Policja natychmiast zajęła się sprawą
3. Weterynarz zdębiał, gdy zobaczył kota. Przez 30 lat pracy nigdy takiego nie widział

Kocie ziewanie jest bardzo podobne do ludzkiego

Oczywiście to nie jedyne wytłumaczenie. Możliwe także, że pod Twoją nieobecność zwierzak był bardzo aktywny. Teraz zmęczony chce uciąć sobie drzemkę, jeśli jednak wychodzi Ci naprzeciw, prawdopodobnie bardziej zależy mu na powitaniu Cię w domu.

Czasem koty ziewają, by zwrócić na siebie uwagę. Jeśli siedzisz z pupilem na kanapie, a ten zaczyna ostentacyjnie ziewać, chce, byś czymś go zabawił. Ostrzega w ten sposób, że jeśli nie zapewnisz mu rozrywki, to pójdzie spać.

Ten aspekt kociego zachowania jest najbardziej podobny do ludzkiego ziewania, by okazać znudzenie. Nie bież tego jednak za bardzo do siebie. Mruczek nie chce Cię urazić.

W końcu, w niektórych przypadkach ziewanie może świadczyć o pewnych problemach zdrowotnych, takich jak kłopoty z zębami czy duszności. Jeśli powtarza się nadmiernie często, lub w zupełnie nieadekwatnych sytuacjach skontaktuj się z weterynarzem.

Szczeniak został wystrojony na poznanie nowej rodziny. Ale ona nigdy się nie zjawiłaSzczeniak został wystrojony na poznanie nowej rodziny. Ale ona nigdy się nie zjawiłaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta spojrzała na test ciążowy i była pewna. Winny jest jej kot
  2. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  3. Zostawiła niemowlę z kotem i wyszła tylko "na minutkę". Widok, jaki zastała po powrocie sprawił, że dech zaparło jej w piersi
  4. Polscy ekolodzy biją na alarm. Zwierzęta giną w zastraszającym tempie, niedługo nie będziemy mogli ich już nigdy zobaczyć
  5. Dlaczego kot ma kieszonki w uszach? Niewielu wie, jaka jest ich prawdziwa funkcja, oto rozwiązanie zagadki
  6. Seweryn z “Rolnik szuka żony” zdradził poważne zamiary wobec swojej wybranki. Padły osobiste słowa w kierunku Marleny
  7. Smakowite śniadanie w parę chwil, maślane drożdżówki jak u babci. Posypane kruszonką i niesamowicie pyszne

źródło: koty.pl

Następny artykuł