Swiatzwierzat.pl
pies liże

pixabay.com/skeeze

Dlaczego pies wszystko liże? Wyjaśniamy powody nietypowego nawyku

4 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Dlaczego pies wszystko liże? Dotyk psiego języka nie zawsze jest dla człowieka przyjemny. Ślina czworonoga także może budzić naszą niechęć, bądź obrzydzenie. Wiele zwierzaków ma w zwyczaju lizać nie tylko swoich właścicieli, ale też każdego napotka

Dlaczego pies wszystko liże? Powodów takiego zachowania może być wiele. Choć niektóre z nich mogą być objawem poważnych problemów, ciężko jest rozgraniczyć naturalną potrzebę czy chęć lizania od niezdrowego, kompulsywnego odruchu. Warto monitorować sytuację, pamiętając o tym, że pies liżący nas po rękach, nawet jeśli robi to za każdym razem gdy ma ku temu sposobność, okazuje nam jedynie w ten sposób uczucie.

Dlaczego pies wszystko liże?

Na początku skupimy się na zdrowych przyczynach lizania ludzi, zwierząt i przedmiotów. Ostatnie z zachowań powinno się zdarzać sporadycznie. Poniższe fakty powinny dostarczyć ci odpowiedzi na pytanie, dlaczego pies wszystko liże.

Pies może sprawdzać w ten sposób smak znalezionego przedmiotu (na przykład jeśli pachnie jedzeniem) lub robi to, by przekonać się, czy przedmiot w ogóle nadaje się do jedzenia.

Lizanie ludzi i zwierząt ma inne funkcje. Większość psów takie zachowania powtarza dość często. Stanowi ono dla niego przyjazny gest, porównywalny z ludzkim przytulaniem się lub pocałunkiem. W psim języku ma ono kilka funkcji.

Poza wyrażaniem miłości lub przyjaźni, pies może w ten sposób okazywać uległość wobec silniejszego członka stada. Większość czworonogów traktuje swoje rodziny na podobnej zasadzie. W tym wypadku lizanie jest oznaką oddania i lojalności.

Czasem psy wykorzystują też swój język, by zwrócić na siebie twoją uwagę. Wielu właścicieli zauważa, że gdy robią coś na laptopie lub oglądają telewizję, pies podchodzi do nich i liże ich po rękach, domagając się czułości.

To także ich sposób na przywitanie się dawno niewidzianym opiekunem lub przyjacielem. Zwierzaki zazwyczaj cieszą się na widok wchodzącego przez drzwi właściciela. Swoją radość wyrażają właśnie w ten sposób.

Kompulsywne lizanie może być oznaką problemów

Dlaczego pies wszystko liże? Kompulsywne lizanie przedmiotów, posłania, a czasem nawet powietrza może być oznaką problemów psychicznych lub neurologicznych. W niektórych przypadkach będzie także sygnalizowało to, że pies chce zwymiotować.

Psy cierpiące na nerwicę mogą zachowywać się w taki sposób. Stanowi ono wtedy odruch, którego nie są w stanie kontrolować. Zazwyczaj występują wtedy napady, podczas których zwierzak liże wszystko wokół siebie. W niektórych wypadkach przybierają formę kompulsywnego mycia się.

Może także świadczyć o chorobach neurologicznych. Wtedy często język pupila wykonuje ruchu przypominające lizanie nawet w powietrzu, nie dotykając żadnego przedmiotu.

Jeśli zauważysz któryś z powyższych objawów, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do weterynarza. Jeśli wykluczy on uszkodzenia układu nerwowego, konieczna może okazać się wizyta behawiorysty.

źródło: ltopniusy.eu

Podobne artykuły

Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Potrącony kundelek leżał w przydrożnym rowie, służby nie garnęły się do interwencji

Czytaj więcej >
Emil

Psy

Całe życie spędził na ciężkim łańcuchu. Tak wyglądała męka małego kundelka

Czytaj więcej >
fb/otoz animals

Psy

80-latek znęcał się nad psem. Sąsiedzi wezwali pomoc

Czytaj więcej >
FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >