Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Porady

Porady

uśmiechnięty pies
17.01.2021 01:00 Dlaczego pies się uśmiecha? Dowiedz się, co oznaczają różne miny czworonoga

Dlaczego pies się uśmiecha? Zdania na temat tego, czy psy faktycznie są w stanie posługiwać się ułożeniem pyszczka, by wyrazić swoje emocje lub przekazać coś człowiekowi są podzielone. Zdaniem wielu naukowców, choć mina psa, unoszącego do góry kącki warg i szczerzącego się w podobnym do uśmiechu grymasie nie pełni tej samej roli, co podobny gest u ludzi.

kot i dziecko
17.01.2021 01:00 Czy koty lubią dzieci? Fakty i mity na temat relacji mruczków z maluchami

Na samym początku warto zadać zasadnicze pytanie - czy koty lubią dzieci? Zdarzają się przypadki, w których mruczek od pierwszego spojrzenia na ludzkie dziecko nawiązywał z nim głęboką więź, jak i takie, w których na pojawienie się w domu niemowlaka reagował agresją i zaborczością.Zwierzęta znajdujące się pod opieką człowieka przywiązują dużą wagę do tego, ile uwagi i czasu im poświęcamy. W niektórych wypadkach mogą odczuwać zazdrość wobec malucha, który staje się oczkiem w głowie rodziców. Jak zatem połączyć te dwa różne światy?

pies liże śnieg
16.01.2021 01:00 Czy jedzenie śniegu jest groźne? Jak biały puch wpływa na organizm zwierzęcia?

Czy pies może jeść śnieg? Właściciele zwierząt często sądzą, że jedzenie śniegu jest sposobem pupila na zaspokojenie pragnienia w trakcie zimowego spaceru. Zazwyczaj jednak powody tego postępowania są zupełnie inne. Podobnie jak małe dziecko, które po raz pierwszy widzi śnieg, pies także jest podekscytowany tym zjawiskiem. Z emocjami radzi sobie gryząc go, lub ryjąc w nim pyskiem.

pies zima
16.01.2021 01:00 Policja przypomina, jak dbać o psa zimą. Wielu Polaków powinno się zapoznać z wytycznymi

Policjanci wystosowali krótki poradnik, określający minimalne wymagania nakładane na właścicieli przez obowiązujące w Polsce przepisy. Wśród przytoczonych regulacji znalazły się między innymi te dotyczące warunków, jakie powinna spełniać zimą buda dla psa oraz zalecenia jak pomóc zwierzakom przetrwać mrozy. Większość punktów krótkiego poradnika odnosi się do czworonogów trzymanych na wiejskich podwórkach.

kot myje się
15.01.2021 01:00 Dlaczego koty myją się po ludzkim dotyku? 5 powodów, które sprawią, że kocia logika cię zaskoczy

Koty często intensywnie liżą swoje futro po tym, jak spędziły trochę czasu z człowiekiem lub po serii pieszczot z jego strony. Nie bez powodu mruczki uchodzą za bardzo czyste zwierzęta. Zabiegi pielęgnacyjne stanowią dla nich nie tylko formę dbania o swoją higienę, ale także pełnią istotną rolę dla ich psychiki. Na mycie się te zwierzęta przeznaczają nawet do kilku godzin dziennie.

Śpiący kot
15.01.2021 01:00 Kocie łapki pełne tajemnic. Wiedziałeś, że mruczki pocą się stopami?

Kocie łapki skrywają niejedną tajemnicę. Pełnią w życiu kota całkiem niemało funkcji, a niektóre z nich są dość zaskakujące. To samo można powiedzieć o ich budowie, która także jest bardziej złożona, niż można by przypuszczać.

Psie łapy
15.01.2021 01:00 Zwierzę nie zawsze spadnie na cztery łapy. Jak rozpoznać uraz i udzielić pierwszej pomocy?

Jak rozpoznać, że zwierzak zrobił sobie krzywdę? Jeżeli to dotyczy kończyny (a tak bywa najczęściej), to przede wszystkim pojawia się kulawizna. Przy złamaniu jest bardzo wyraźna, natomiast przy zwichnięciach to już zależy od gatunku zwierzęcia. Jednak nawet te najmniejsze zwierzaki potrafią kuleć, jak np. chomiki.

Kot w szelkach na podwórku
14.01.2021 01:00 Wyprowadzanie kota na spacer. Czy każdy mruczek może się tego nauczyć?

Jak przekonać kota do spacerów na smyczy? Należy zacząć od tego, że zdecydowana większość tego gatunku będzie mierzyła się z dużymi trudnościami w nauce. Wynika to z tego, iż koty są zwierzętami, które w swoim codziennym funkcjonowaniu bardzo mocno bazują na dostępności zasobów. Co to właściwie oznacza?

Kot wychodzący z kuwety
14.01.2021 01:00 Skąd koty podświadomie wiedzą, do czego służy kuweta?

Powszechnie mówi się o tym, że kociaki to urodzone czyściochy, które w porównaniu do psów, potrafią się same zatroszczyć o własną higienę, zaspokojenie potrzeb, a przy tym nienaganną aparycję. W większości przypadków wcale nie muszą prosić swoich właścicieli o wskazówki, gdy czują, że wzywa je zew natury. Po prostu zmierzają w stronę kuwety. Co jest więc przyczyną tego, że mruczki automatycznie wiedzą, gdzie powinny się skierować, gdy przychodzi pora na toaletę? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się, czy przypadkiem ta ważna informacja nie została na stałe zakodowana w ich DNA.

Kot je mięso
13.01.2021 01:00 Czy można karmić kota surowym mięsem? Uwaga, nieodpowiednia dieta może być bardziej szkodliwa niż myślisz

Chociaż koty to stuprocentowi mięsożercy, istnieją żelazne zasady, którymi należy się kierować przy wyborze karmy bogatej w substancje odżywcze. Rynek zoologiczny wciąż zaskakuje nowymi formułami produktów, lecz pozostaje ważne pytanie - czy karmienie kota wyłącznie surowym mięsem mu nie zaszkodzi?Koty są urodzonymi drapieżnikami o bardzo sprecyzowanych nawykach żywieniowych, których zmiana wydaje się mało prawdopodobna. Ich dieta powinna obfitować w produkty pochodzenia zwierzęcego, aby zagwarantować im zdrowy rozwój i energię potrzebną do codziennego funkcjonowania.Mając to na uwadze, o wspólnym przejściu z pupilem na dietę wegetariańską czy wegańską możemy bezwzględnie zapomnieć. Czy to jednocześnie oznacza, że surowe mięso powinno stanowić znaczącą przewagę wśród rzeczy lądujących w jego miseczce? Wszystko wskazuje na to, że niekoniecznie.

Pies w domu
13.01.2021 01:00 Jak przygotować psa na powrót do pracy? "Nagłe wyeliminowanie psa z aktywności może dla niego oznaczać zagrożenie"

Sytuacja, która wywróciła do góry nogami życie wszystkich ludzi na świecie, jednym przyniosła korzyści, innym zaś wielkie straty. Jeśli mowa o czworonogach, te z pewnością na tym skorzystały. Jednak wiele zawodów już powróciło do biur, a wkrótce coraz więcej placówek zacznie działać jak za dawnych czasów. O tym, w jaki sposób przygotować psa na powrót do pracy, odpowiada Katarzyna Wawryniuk, doktorantka z Instytutu Biologii Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego. Naukowo zajmuje się badaniem zachowań zwierząt, a zawodowo prowadzi konsultacje behawioralne psów i kotów oraz szkolenia dla opiekunów zwierząt.

kot biały
12.01.2021 01:00 Dlaczego kocie futro zmienia kolor? Powodów może być wiele

Zmiana umaszczenia kota może nastąpić pod wpływem różnych czynników. Zdarza się, że zwierzak potrafi nawet zmienić kolor sierści z białej na czarną! Dlaczego tak się dzieje?

Pies w zimowej kurtce
12.01.2021 01:00 Idą mrozy. Czy ubranko dla psa jest koniecznością?

Wiele ras psów pochodzących z północy doskonale radzi sobie w zimowej aurze i lodowatym klimacie. Dzięki odpowiedniej budowie układu krążenia czy długiemu, gęstemu futru niestraszny im żaden mróz i chłód. W ich przypadku zimowe ubranko zwykle jest niepotrzebne. Jednak nie wszystkie rasy są przystosowane do takich warunków.

Zdjęcie ilustracyjne
11.01.2021 01:00 Jak zadbać zimą o łapki naszych czworonogów?

O tym, że psie łapy należy pielęgnować, nie trzeba przekonywać żadnego szanującego się właściciela czworonoga. Zadbanie o stopy zwierzaka jest szczególnie istotne w okresie zimowych mrozów, choć powodem nie są tutaj ujemne temperatury. Groźniejsze od samego śniegu są choćby środki chemiczne i sól, które stosuje się na zamarzniętych drogach i chodnikach.

pies na diecie
11.01.2021 01:00 Nietypowe diety psów. Spytaliśmy weterynarza, jak bezpiecznie je stosować

Dieta BARF, czyli surowe żywienie psa dostosowane do jego potrzeb biologicznych staje się coraz popularniejsza. Na rynku pojawia się też wiele karm dla zwierząt, skomponowanych wyłącznie ze składników pochodzenia roślinnego. Właściciele czworonogów coraz częściej zwracają uwagę na jakość i skład wybieranych karm, jak i decydują się na samodzielne ich przygotowanie.

Psie oczy
10.01.2021 01:00 Dlaczego psu łzawią oczy?

Łzawienie psich oczu wydaje się często niepozorną dolegliwością, która dotyka większość czworonogów. Jednakże nie należy jej bagatelizować. Jeśli ten objaw zostanie zignorowany, na dłuższą metę może doprowadzić nawet do utraty oczu! Jakie są zatem przyczyny tego schorzenia?

Smutny pies
10.01.2021 01:00 Dlaczego pies jest osowiały? Nie ignoruj pierwszych objawów

Każdy miał w życiu chociaż raz taki moment, kiedy nawet uniesienie głowy znad poduszki wydaje się tak skomplikowanym zadaniem, że czujemy się niedostatecznie zmotywowani, by chociaż podjąć próbę. Co ciekawe, ludzie nie są jedynym gatunkiem, któremu zdarza się odczuwać owy nastrój niemocy.Psy również mogą utracić dobre samopoczucie i mieć gorszy dzień. Warto jednak odróżnić przejściowy stan zobojętnienia na otaczającą nas rzeczywistość od chronicznego poczucia rezygnacji i przygnębienia.

Kot w kuwecie
06.01.2021 01:00 Kot śpi lub leży w kuwecie - czy jest się czym martwić?

Koty to dziwaczne stworzenia. Bynajmniej nie trzeba o tym przypominać ich opiekunom, którzy z pewnością niejednokrotnie złapali się za głowę, obserwując niestandardowe zachowania swoich pupili. Choć może się wydawać, że większość z nich jest trudna lub wręcz niemożliwa do logicznego wytłumaczenia, wystarczy otwarty umysł i dobrze rozwinięty zmysł obserwacji, by odkryć tajniki kociego psychiki.

Kot liżący się
04.01.2021 01:00 Dlaczego kot wylizuje brzuch? Nie zwlekaj z wizytą u weterynarza

Koty poświęcają w ciągu doby nawet 40% swojego czasu na pielęgnację futra. Są to bardzo zadbane zwierzęta i widok myjącego się kota nie powinien nikogo niepokoić. Należy się zainteresować zwierzęciem, jeśli czyści futerko nagminnie w jednym miejscu czy nawet je sobie wyrywa (co może próbować ukryć przed opiekunem). To może świadczyć o poważnej chorobie.

Lotopałanka karłowata w dłoni
03.01.2021 01:00 Czy lotopałanki sprawdzą się w roli nowych przyjaciół człowieka?

Lotopałanki karłowate to nietypowe czworonogi pochodzące z Australii. Ostatnimi czasy zyskują sobie coraz większą popularność jako zwierzęta towarzyszące, w tym także i w Polsce. Te wyjątkowe stworzenia nie bez powodu zaskarbiły sobie sympatię ludzi. Co sprawiło, że stały się tak lubiane? Co obecnie wiemy na temat pielęgnacji i hodowli lotopałanek? W rozmowie z Ewą Nalepą na wszystkie te pytania odpowiedziała Anna Smolińska, specjalistką od hodowli i utrzymania lotopałanek.fot. Anna Smolińska

Pies golden retriever
03.01.2021 01:00 Czy twój pies jest rozpieszczony? 8 oznak, że oddałeś pupilowi władzę nad swoim życiem

Rozpieszczony pies jest przede wszystkim niepoprawnie wychowany i nieposłuszny. Ma on w poważaniu to, czego oczekuje od niego właściciel i zajmuje się tylko tym, na co on sam ma ochotę. Oczywiście każdemu czasami zdarzy się przymknąć oko na wybryki niegrzecznych pupili, jednak są pewne granice, których lepiej nie przekraczać. Poznaj 8 oznak, dzięki którym można w łatwy sposób zorientować się, czy pies nie przejął kontroli nad Twoim życiem.

Bury kot i kobieta
03.01.2021 01:00 Jak poznać, że kot jest o nas zazdrosny?

Kocia zazdrość nie bierze się znikąd. Jej przyczyny mogą być skrajnie różne, warto więc zainteresować się tematem i sprawdzić, jak można takiemu kotu pomóc. Udzielenie wsparcia zaborczemu mruczkowi leży po stronie osoby, która się nim zajmuje, bo z punktu widzenia kota cały świat kręci się właśnie wokół niej.

Wystraszony pies
31.12.2020 01:00 Jak radzić sobie z lękliwym psem? 6 najczęstszych błędów popełnianych przez właścicieli

W ciągu roku mamy wiele okazji do świętowania przy użyciu fajerwerków, petard i flar. Jednym z nich Święto Niepodległości, czy też Sylwester. Wówczas w niemal całym kraju można podziwiać kolorowe rozbłyski na niebie. Podczas gdy jedni dopingują i sami biorą udział w strzelaniu z fajerwerków, właściciele wrażliwych na hałasy zwierzaków najchętniej zrobiliby wszystko, aby chwila wybuchu nie nadeszła wcale.

Kocia łapa
30.12.2020 01:00 Jak obcinać pazury kotu, aby nie zrobić mu krzywdy? 5 przydatnych wskazówek

Przycinanie kocich pazurów jest warte swojej ceny. Oszczędzi to cierpień zarówno właścicielowi kota, który się z nim bawi, jak i jego meblom, których kot nie będzie mógł już tak prędko zniszczyć. Jak więc to zrobić i o czym warto pamiętać w czasie przycinania pazurów?

Fajerwerki nocą i lecące czarne ptaki
30.12.2020 01:00 Sylwestrowe fajerwerki zbierają żniwo nie tylko wśród psów i kotów. Ptasi Azyl ujawnia ciemną stronę noworocznej zabawy

Nikt nikomu nie zabroni bawić się w sylwestra, ale pamiętajmy, aby nie zrobić w tym czasie nierozmyślnego "odpału". Taką gafę bardzo łatwo może popełnić każdy z nas, przyczyniając się do cierpienia wielu zwierząt - dzikich ptaków, saren, jeży, psów czy kotów. Pamiętajmy, że duże, zorganizowane pokazy są lepsze od pojedynczych strzałów. Dlaczego? Wszystko wyjaśniła nam dr Agnieszka Czujkowska z Ptasiego Azylu.

Petsitter
29.12.2020 01:00 Pies a urlop. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyborem hotelu dla zwierząt

Hotele dla zwierząt, w szczególności te specjalizujące się w opiece nad psami, zapewniają opiekę nad czworonogami podczas rozmaitych okazji. Niezależnie od tego, czy chcesz wyjechać na urlop, wyjazd służbowy, czeka Cię pobyt w szpitalu, czy szampańska impreza, petsitterzy zawsze z otwartymi ramionami przyjmą Twojego zwierzaka i zajmą się nim z największą troską.

Oblizujący się kot
29.12.2020 01:00 Masło szkodliwe dla kota? Dziwne kocie gusty kulinarne

Koty uwielbiają masło z kilku różnych powodów. Jednak podobnie jak dla ludzi, tak i dla kotów masło nie jest zbyt zdrowym smakołykiem. Dlaczego koty próbują zjeść masło, choć doskonale wiedzą, że nie powinny tego robić? Tłumaczymy.

Wiewiórka
29.12.2020 01:00 Jak, gdzie i kiedy dokarmiać zwierzęta, by nie wyrządzić im krzywdy?

Przyszła jesień, a na termometrach można dostrzec coraz niższe temperatury. Już niedługo część ptaków odleci do ciepłych krajów, a co poniektóre zwierzęta zapadną w sen zimowy. Dla wielu stworzeń to okres niemożliwy do przetrwania bez ludzkiej pomocy. Jak zatem dokarmiać je z głową?Jak pomóc zwierzętom jesienią i zimą? Granica między działaniem pożytecznym a takim, które może wyrządzić krzywdę znajduje się zupełnie gdzie indziej, niż większość ludzi przypuszcza. Często nieświadomie, próbując pomóc można doprowadzić nawet do najgorszego. W jaki sposób wiec pomagać, aby nasze działania nie zaszkodziły? Odpowiedzi udzieliła nam Anna Tadra z Działu Marketingu Warszawskiego ZOO.