Swiatzwierzat.pl
Kociak

unsplash/Florian Steffen

Ile lat żyją koty i co wpływa na długość ich życia?

5 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Ile lat średnio żyją koty? Odpowiedź na to pytanie może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rasa, warunki bytowe czy genetyczne predyspozycje do chorób. Jednakże nie wszyscy właściciele tych zwierząt zdają sobie spr

Ile lat żyją koty? To jedno z najważniejszych pytań, które każdy przyszły właściciel mruczka powinien sobie zadać, zanim zdecyduje się na adopcję. Posiadanie zwierząt domowych wiąże się z szeregiem skomplikowanych obowiązków. Wymaga od potencjalnego kandydata przede wszystkim ogromnej odpowiedzialności, cierpliwości oraz zaangażowania

Ile lat żyją koty? Od czego to zależy?

Jak można się domyślić, nie ma jednej, standardowej odpowiedzi na pytanie, jak długo żyją koty. Średnia długość życia kota waha się w granicach 15 lat, choć dzięki prawidłowej opiece mruczek może przeżyć nieco dłużej. \

Ku zaskoczeniu wielu kociarzy okazuje się, że w przeciwieństwie do wyselekcjonowanych pod względem DNA kotów rasowych, to mieszańce znane są z długowieczności. Ponadto, mruczki nieopuszczające domu nie są tak bardzo narażone na niebezpieczeństwa czyhające poza znanym rewirem, dlatego częściej dożywają kociej starości, a ich wiek potrafi sięgnąć nawet 14-20 lat!

Koty wolno żyjące nie są objęte stałą opieką ze strony człowieka, dlatego mogą łatwiej stracić życie wskutek zanieczyszczeń, ruchu ulicznego czy ataku drapieżnika. Co więcej, są one narażone na kontakt z groźnymi wirusami i pasożytami, które mogą przenosić na nie osłabiające i nieraz śmiertelne choroby.

Choć zwierzaki mieszkające na ulicy mogą cieszyć się większą swobodą i wolnością, to niestety żyją znacznie krócej niż ich zadomowieni bracia. Średnia długość życia kota wolno żyjącego to zaledwie 4 lata. 

Najważniejsze czynniki wpływające na długość życia kota

Wpływ na długość życia kocurków ma wiele czynników, które wzajemnie na siebie oddziałują i mogą skutecznie zapobiec chorobom oraz wydłużyć życie naszych milusińskich. Wśród tych najważniejszych znajduje się dieta, środowisko, opieka zdrowotna, rasa, płeć oraz kastracja.

Długość życia zwierząt domowych zależy też w ogromnym stopniu od majętności i statusu socjalnego ich właścicieli. Odpowiednie metody żywienia oraz regularne badania także są kluczem do długiego życia pupila. Profilaktyka zdrowotna u kotów w postaci szczepień ochronnych oraz okresowych może całkowicie wyeliminować ryzyko zarażenia pasożytami czy bakteriami.

Dodatkową zaletą rutynowych wizyt u weterynarza jest to, iż mogą one pomóc wykryć wczesne objawy chorób i wprowadzić konieczne metody leczenia. Szybka reakcja może zadecydować o tym, czy ukochany zwierzak jeszcze przez długi czas będzie cieszył się Twoim towarzystwem.

Ponadto lekarze weterynarii zapewniają, że zabieg sterylizacji ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne zwierząt, gdyż między innymi ogranicza ryzyko zapaści na takie choroby, jak ropomacicze, czyli schorzenie macicy wywołane infekcją bakteryjną tego narządu. Oprócz tego zabieg sterylizacji lub kastracji ogranicza występowanie agresywnych zachowań u zwierzęcia i wprowadza harmonię w gospodarce hormonalnej kota.

Opieka nad kotem to obowiązek 

Przyznajmy szczerze - łatwiej przychodzi nam ignorowanie góry wyrzeczeń, wydatków oraz ciemnych stron opieki nad kotem czy psem w chwili, gdy widzimy przesłodki pyszczek pupila, któremu mało kto jest w stanie się oprzeć.

Jednakże decyzja o wzięciu pod opiekę żywego istnienia o własnych potrzebach, które prawdopodobnie spędzi u naszego boku kilka lub kilkanaście lat, nie powinna być traktowana lekkomyślnie. Jeśli koniecznie chcesz stać się właścicielem wąsatego przyjaciela, to pamiętaj, że dzięki zastosowaniu się do powyższych rad Twój pupil będzie przez długi czas cieszył się zdrowiem i świetnym samopoczuciem. 

źródła: koty.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Zamarznięta kotka nie dawała żadnych oznak życia. Lekarze zrobili wszystko, by ją ocalić

Czytaj więcej >

Koty

Carole Baskin z "Króla tygrysów" zamordowała męża? Po latach wyszło na jaw, co stało się naprawdę

Czytaj więcej >

Koty

Ile Twój zwierzak ma lat? Wiek kota w przełożeniu na ludzkie lata

Czytaj więcej >

Koty

Kot drapie i gryzie dywan bez przerwy. Tylko on jeden wie, co grozi jego rodzinie

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty boją się ogórków? Naukowcy coraz bliżej wyjaśnienia

Czytaj więcej >

Koty

Bury kotek ciągnął za sobą tylne łapy. Trudno uwierzyć, jak zareagowały dzieci, brawo

Czytaj więcej >