Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Zachowania, które doprowadzają twojego psa do szału. Nawet nie wiesz, czym możesz denerwować pupila
Zuza Siwek
Zuza Siwek 13.12.2020 01:00

Zachowania, które doprowadzają twojego psa do szału. Nawet nie wiesz, czym możesz denerwować pupila

niezadowolony pies
unsplash.com/Nathan Dumlao

Ludzie i psy, choć są wspaniałymi przyjaciółmi, nie rozumieją się na wszystkich polach. Największą przeszkodę zdaje się stanowić bariera językowa - niestety pies nie powie nam dokładnie, co go denerwuje. Są jednak pewne zachowania, nawyki czy zwyczaje, na które powinniśmy zwrócić specjalną uwagę. One naprawdę potrafią doprowadzić naszego czworonożnego przyjaciela do szału!

6 rzeczy, których nie znoszą psy

1. Karcenie za rzeczy, których nie rozumie - psi móżdżek działa inaczej niż nasz, a jednak nie zawsze o tym pamiętamy. Karcenie psa za przewinienie, którego ten nie rozumie nie poskutkuje niczym dobrym - choć nakrzyczenie czy podniesienie głosu na psa, nam może na chwilę przynieść ulgę, nie znaczy to, że powinniśmy tak robić.

Pies bowiem w ten sposób nie zrozumie, co zrobił źle, a twoje krzyki jedynie go zestresują, nie wyciągnie z nich żadnej lekcji. Za to nagradzanie pozytywnych zachowań może bardzo pomóc!

2. Częste mycie zapachowymi płynami - choć wiadomo, że większość psów nie znosi kąpieli z zasady, to użycie zbyt mocno pachnących płynów jeszcze bardziej je denerwuje. Nie lubią także, gdy ich opiekunowie pachną za mocno, ale to ich własny zapach jest dla nich najbardziej istotny.Psiaki mają dużo mocniej od nas wyczulony węch, w związku z czym nienaturalny aromat utrzymujący się na ich sierści jest dla nich prawdziwą katorgą. Zwłaszcza że ich naturalny zapach to pewien sposób komunikacji z innymi zwierzakami. Nie należy więc myć psa zbyt często!

3. Traktowanie ich jak dzieci - choć wielu psich "rodziców" lubi traktować psy niemal jak własne potomstwo, należy pamiętać, że pies to zwierzę - możemy się o nie troszczyć w inny sposób, by pokazać mu, że jest kochane. Czworonogi wcale nie lubią być traktowane jak dzieci - nie są fanami bycia noszonymi na rękach, przytulanymi, a co najważniejsze, komunikacji dostosowanej do małych dzieci.

Psy popełniają błędy tak samo, jak ludzie, ale należy im je pokazywać inaczej niż dzieciom. W przeciwnym razie staną się niepewne siebie i zestresowane przez fakt, że nie rozumieją, czego wymaga od nich właściciel. Pamiętajmy też, że zabranianie psu psich zachowań mija się z celem - nasz pupil nie może żyć niezgodnie ze swoją naturą tylko dla naszej wygody!

4. Niechciany kontakt wzrokowy - zdarza się, że złapiesz kontakt wzrokowy ze swoim psem i nie wiesz, o co mu chodzi? W większości przypadków przyczyny są proste, pies wpatruje się w ciebie choćby po to, by zakomunikować swoje potrzeby. Jednak wzrok ma ogromną siłę i należy uważać, by nie naruszyć nim psiego komfortu. Uporczywe patrzenie w oczy może zostać odczytane jako agresja, próba dominacji lub przestraszenia psa. Unikaj go zwłaszcza w kontakcie z nowo poznanymi czworonogami!

5. Zmuszanie do spędzania czasu z ludźmi i psami, których nie lubi - choć dość logiczne, wielu właścicieli ma z tym problem. Przecież ludzie także nie muszą wszystkich lubić i rozmawiać z każdą napotkaną osobą. Podobnie jest z psami - zmuszanie ich do kontaktu i zabaw z obcymi lub z osobami i psami, które go denerwują to istny koszmar.

Nawet bardzo przyjacielski pies może zareagować nieoczekiwanie na wydłużony kontakt z kimś za kim nie przepada. Także właściciel na tym traci - w oczach psa staje się słabym liderem, jeśli przymusza go do niechcianych interakcji.

6. Słuchanie kłótni - psy nie są głupie i z łatwością wyczuwają napięcie, nawet jeśli kłótnia dopiero wisi w powietrzu. Zwierzaki nie lubią, gdy ludzie kłócą się przy nich - czują się w tej sytuacji niekomfortowo i niepewnie - zupełnie, jak my w takiej sytuacji! Psiaki mogą nawet próbować przerwać kłótnię, przynosząc zabawki lub głośno szczekając. Warto więc pamiętać, że kłócąc się w domu, robimy to często na oczach świadka, który nie rozumie, co się dzieje i jest zestresowany.

Jeśli jesteś także miłośnikiem kotów, może cię zainteresować podobny tekst o rzeczach, których nie lubią mruczki!