Swiatzwierzat.pl
psi przyjaciele

pixabay.com/Falcohusky

Jak wybrać psu przyjaciela? 5 zasad, które powinieneś wziąć pod uwagę

26 Października 2020

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Jak wybrać psu przyjaciela? Prawie każdy pies uwielbia zabawy z innymi zwierzakami. Dobierając kompana, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, by wszyscy jej uczestnicy czuli się komfortowo, a harce czworonogów były bezpieczne

Jak wybrać psu przyjaciela? Należy najpierw zadać sobie pytanie o to, jak reaguje nasz pupil na spotkania z innymi czworonogami. Wiele psów wyraża niechęć wobec zwierzaków tej samej płci, inne nie tolerują obecności zwierząt większych od siebie. Podobnie jak ludzie, miewają różne charaktery kaprysy, humory i preferencje towarzyskie. Nigdy nie powinniśmy na siłę zmuszać naszego kompana do kontaktów z innymi przedstawicielami jego gatunku. Warto także przyjrzeć się temu, czy nas pies przesadnie nie dąży do dominacji nad innymi lub, czy nie brakuje mu pewności siebie.

Jak wybrać psu przyjaciela?

Zwierzaki powinny być do siebie podobne przynajmniej pod kilkoma istotnymi względami. Ratlerek prawdopodobnie nie znajdzie wspólnego języka z dogiem niemieckim (choć i takie przypadki się zdarzały). Warto zadbać o to, by psy mogły za sobą nadążyć i znały podobne gry i zabawy. 

1. Czy psy są w podobnym wieku? Szczeniaki mają niespożytkowane pokłady energii. Mogą bawić się godzinami. Często zaczepiają siebie nawzajem i podgryzają. Starsze psy rzadko kiedy odznaczają się taką żywiołowością, nie oznacza to jednak, że nie mają potrzeb społecznych. Powinniśmy zadbać o to, by psy był na podobnym stadium rozwoju.

Z wiekiem akceptowalna dysproporcja w latach życia stanie się większa (na przykład 10-letni pies nie będzie miał problemu w znalezieniu wspólnego języka z dwa lata starszym kolegom, wspólne zabawy półrocznego psa z 2,5 rocznym kompanem mogą jednak prowadzić do nieporozumień.

2. Czy psy są podobnej wielkości? W tym wypadku nie chodzi jedynie o to, by psy mogły za sobą nadążyć. Wielkość zwierzaka bezpośrednio przekłada się na jego siłę i masę. Wiele czworonogów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże bądź małe są. Z tego względu czasem dochodzi do wypadków. 

Bernardyn bawiący się z chihuahua może go nadepnąć, potknąć się o niego lub wyrządzić mu krzywdę, dlatego raczej unika się takich przyjaźni. Beagle jednak bez problemu dogada się z labradorem. Psy powinny być zbliżone do siebie, nie muszą jednak być identyczne.

3. Czy drugi pies jest przyjaźnie nastawiony do naszego? Powinniśmy zwracać uwagę na mowę ciała zwierzaków. Merdający ogon nie zawsze będzie tutaj pozytywnym sygnałem. Wyraża on ekscytacje, także przed spotkaniem z nieznanym, lecz niekoniecznie miłym psem. Niektóre zwierzaki wykonują nim energiczne ruchy, przed pogonieniem drugiego czworonoga lub atakiem. 

4. Czy nie nauczy się od niego złych nawyków? Podobnie jak ludzkie dzieci, zwierzaki uczą się od siebie nawzajem. Przejmują zarówno pozytywne, jak i negatywne wzorce. Najczęściej "zarażają się" jedzeniem śmieci lub odchodów. Pies, widząc że zwierzak, którego darzy sympatią, zjada jakąś rzecz, sam też chce jej spróbować. Należy zwracać na takie rzeczy uwagę, ponieważ później trudno będzie go tego oduczyć.

Dobierając psu przyjaciela, warto porozmawiać, choćby krótko z jego właścicielem. Nie powinniśmy natarczywie wypytywać go o wszystkie informacje dotyczące psa, na pierwszym spotkaniu. Chodzi raczej o zapoznanie się i krótkie przedstawienie pupila (imię, wiek, temperament). Opiekunowi często sami dzielą się anegdotami na temat swoich podopiecznych. 

5. Czy sposób, w jaki pies się bawi, odpowiada naszemu pupilowi? Niektóre psy potrafią prowokować się w trakcie zabaw. Podgryzanie się, przepychanie i tarzanie po ziemi jest na porządku dziennym. Nie wszystkie psy jednak lubią być traktowane w ten sposób. Zabawa często potrafi przerodzić się w prawdziwą bójkę. 

Źródła: psy.pl

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >