Swiatzwierzat.pl
chomik może ugryźć

pixabay.com/metalboy25

Jak oswoić chomika, żeby nie gryzł? Oto 5 najskuteczniejszych sposobów, jak oduczyć go agresji

6 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Jak oswoić chomika, żeby nie gryzł? Wielu właścicieli gryzoni ma ten problem. Oczywiście tak mały zwierzak nie jest w stanie wyrządzić nam poważnej krzywdy, jednak jego ugryzienia mogą być bolesne. Poniżej prezentujemy sposoby na oswojenie tych dzikich be

Jak oswoić chomika, żeby nie gryzł? Te małe gryzonie mogą wydawać się niektórym słodkimi, bezbronnymi zwierzakami. W wielu wypadkach jednak próba podniesienia go i przytulenia może skutkować bolesnymi skaleczeniami. Nawet wkładanie rąk do jego klatki może być niebezpieczne. By zadbać o poprawne relacje ze zwierzakiem, przestrzegaj tej krótkiej listy zasad. Nawiązanie relacji z tym maluchem nie jest trudne.

Jak oswoić chomika, żeby nie gryzł?

Zwierzęta reagują agresją na bodźce, które wydają się im przerażające lub wprawiają je w poważny dyskomfort. Powinniśmy starać się obchodzić z nimi w sposób, który sprawi, że w żadnym momencie nie będą czuć się przez nas zagrożone. O błędy jednak dość łatwo. Niewinne z pozoru działanie może zostać odczytane jako próba ataku. Z tego Wwzględu opracowaliśmy poniższą listę sposobów na poskromienie gryzonia.

1. Daj mu czas - Gryzienie występuje głównie przez pierwsze dni lub tygodnie w naszym domu. Przeprowadzka stanowi dla tych zwierzaków spory stres. Z tego względu powinniśmy powstrzymać się od dotykania chomika przez jakiś czas.

Po paru dniach możesz zacząć zaprzyjaźniać się ze swoim pupilem. Warto dokładnie umyć ręce, by nie wyczuł od nich niepokojących zapachów, na przykład woni naszego psa lub kota. Najlepiej nie brać go od razu w ramiona, daj mu przyzwyczaić się do twojego dotyku.

2. Obłaskaw go przysmakami - zwierzak szybciej nauczy się, że nie chcesz zrobić mu krzywdy, jeśli dotyk będzie się dla niego wiązał z czymś przyjemnym. Gdy pozwoli ci się dotknąć, nagródź go odpowiednim dla niego przysmakiem.

Podobnie jak psy czy koty, chomiki najlepiej przyswajają zasady wpajane im za pomocą pozytywnego treningu. Zawsze warto mieć pod ręką jakiś przysmak. W sklepach zoologicznych można kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze ciasteczka dla gryzoni.

3. Do niczego go nie zmuszaj - Jak zareagowałbyś, gdyby nagle, wbrew twojej woli ogromne zwierzę podniosło cię do góry? Prawdopodobnie wpadłbyś w panikę i próbował wyrwać na wszystkie możliwe sposoby. Zadbaj o to, by chomik miał wybór.

Z tego względu powstrzymaj się przed wyciąganiem go na siłę z klatki lub domku. Najlepiej wyciągnij dłoń i poczekaj, aż gryzoń sam do niej podejdzie. To kluczowa kwestia przy budowaniu poprawnych relacji z pupilem.

4. Nie przeszkadzaj mu w czasie snu - Nikt nie lubi, gdy wyrywa się go z głębokiego snu, czy nawet krótkiej drzemki. Dla chomika takie zdarzenie także jest nieprzyjemne i już na wstępie potrafi go zdenerwować. Nie dziw się, jeśli na taką pobudkę zareaguje agresją.

5. Chomik cię ugryzł? To nie koniec świata - Jeśli twój pupil zaatakował cię swoimi malutkimi ząbkami, prawdopodobnie zrobiłeś coś, co mu się nie spodobało. Pamiętaj, że zwierzak nie ma obowiązku w każdej sytuacji cieszyć się z twojej uwagi. Gdy cię ugryzie nie karaj go. To tylko pogorszy sprawę. Weź głęboki oddech i daj mu chwilę spokoju. Krzykiem i przemocą nie go nie oswoisz.

Jak oswoić chomika, żeby nie gryzł? Dbaj o jego komfort i jego potrzeby. Nie wymuszaj na nim bliskości i kontaktu fizycznego, jeśli on tego nie chce. Podobnie jak prawie  każde żywe stworzenie odczuwa on emocje, jest zdolny do budowania relacji i przywiązania. 

źródło: mindly.pl

Podobne artykuły

polskiwilk.org.pl/

Inne zwierzęta

Śmierć młodego wilka w lesie. Zwierzę konało kilka dni

Czytaj więcej >
twitter/CPW_SE

Inne zwierzęta

Przerażony niedźwiedź utknął na drzewie. Podano mu środek uspokajający, by spadł na ziemię

Czytaj więcej >
pixabay/bparker73

Inne zwierzęta

Na świat przyszedł niezwykle rzadki cielak z dwoma głowami. To przypadek jeden na 100 tys. (WIDEO)

Czytaj więcej >
youtube/SaveAFox

Inne zwierzęta

Tak śmieją się listy. Ich chichot jest hitem w sieci, obejrzało go pond 56 mln osób

Czytaj więcej >
Sarenka

Inne zwierzęta

Psy zaatakowały maleńką sarenkę. Policjanci z "drogówki" ruszyli na ratunek

Czytaj więcej >
Sikora na dłoni człowieka z ziarnami słonecznika

Inne zwierzęta

Jak, gdzie i kiedy dokarmiać zwierzęta zimą, by nie wyrządzić im krzywdy? Wyjaśniamy najważniejsze zasady

Czytaj więcej >