Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Jak dbać o zęby kota? Niestety, wielu właścicieli wciąż zapomina
Ewa Nalepa
Ewa Nalepa 16.12.2020 01:00

Jak dbać o zęby kota? Niestety, wielu właścicieli wciąż zapomina

Kot pokazuje zadbane zęby
Unsplash/Igor Rodrigues

Dbanie o kocie zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowia pupila. Zapewne nikt nie przepada za nieprzyjemnym zapachem z kociego pyszczka, a to tylko pierwsza z konsekwencji zaniedbywania kociej higieny. Jeśli nie zainteresujemy się tym, co wśród kocich zębów piszczy, prędko możemy tego pożałować, gdy przyjdzie nam leczyć o wiele poważniejsze schorzenia.

Jak zadbać o kocie zęby?

Dbanie o kocią higienę nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać, a może oszczędzić w przyszłości wielu przykrych schorzeń, wizyt u weterynarza, a czasami nawet i poważnych operacji. Co zatem możemy zrobić, by oszczędzić kotu bólu? 

1. Szczotkowanie zębów - choć problemy z zębami nie pojawią się oczywiście zaraz po urodzeniu, tylko najwcześniej po kilku miesiącach, to warto już od małego przyzwyczajać kota do dotykania go w okolicach pyszczka i zębów. Dzięki temu w przyszłości mruczek będzie przyzwyczajony do dotykania jego kłów i nie powinien chcieć gryźć. Warto nauczyć kota rutyny w tej kwestii, czyli wykonywania zabiegu codziennie o tej samej porze

2. Szczotkowanie z użyciem pasty - pasty do zębów dla mruczków najczęściej pachną mięsnymi kąskami. Pod żadnym pozorem nie można myć zębów kocich naszymi pastami, przede wszystkim dlatego, że zawierają fluor, którym kot może się zatruć. Miętowy smak może też kota szybko zniechęcić do dalszych zabiegów.

Mycie kocich zębów należy do delikatnych czynności. Najpierw kły, a dopiero później zęby trzonowe. Z początku myjemy zęby z zewnątrz, a gdy mruczek oswoi się z tą czynnością, można próbować szczotkować zęby po wewnętrznej stronie.

W przypadku kotów warto zaopatrzyć się w szczoteczkę do mycia zębów dla dzieci. Są one małe i miękkie, a im miększe włosie ma szczoteczka, tym lepiej. Pamiętajmy, że codzienne szczotkowanie zębów ma niebagatelne znaczenie z punktu widzenia zdrowia kota. W przeciwnym razie, na kocich zębach w niedługim czasie zaczną gromadzić się bakterie i płytka nazębna, która w dalszym etapie zamieni się w kamień nazębny. Ten z kolei może wywoływać bolesne zapalenia i inne choroby, a w ostateczności - trzeba będzie zafundować kotu usuwanie zębów.

Alternatywne sposoby na kocią higienę

Co zrobić, gdy kot za nic nie daje sobie umyć zębów szczoteczką? Możemy kupić specyfik, który pomaga zwalczać osad i kamień nazębny. Taki płyn dodaje się regularnie do karmy albo wody dla kota. Gdy mruczek spożywa karmę z dodatkiem, od razu sam sobie czyści zęby.

W określonych przypadkach można sięgnąć po karmy weterynaryjne, które również powodują zmniejszenie płytki nazębnej, kamienia nazębnego i indeksu zapalenia dziąseł. W przypadku przewlekłego zapalenia przyzębia zaleca się stosowanie żeli, które zabijają bakterie rozwijające się na kocich zębach. Pamiętajmy, że zawsze, kiedy mamy wątpliwości co do zdrowia kota, koniecznie umówmy się na wizytę u weterynarza.

Do pokarmu można także dodawać różne specyfiki, które zawierają... pożyteczne dla kota bakterie. Poprawią zdrowie dziąseł i zlikwidują przykry zapach z pyszczka. W ostatecznym rozrachunku, jakiego sposobu nie wybierzemy, najprawdopodobniej ocalimy kocie zęby przez niezliczonymi chorobami. Unikniemy poważniejszych schorzeń, czy nawet leczenia antybiotykoterapią oraz związanych z leczeniem sporych wydatków. Mruczki odwdzięczą się nam za to pięknym, kocim uśmiechem!

źródła: koty.pl, wamiz.pl, weterynarz-psycholog.com

Tagi: Porady Zdrowie