Żyjemy w czasach, gdy psy stały się pełnoprawnymi członkami rodziny, dlatego przeważnie dzielą z nami przestrzeń osobistą taką jak kanapę czy łóżko, ale i są traktowane w zbliżony do ludzkiego sposób. Zdarza się, że z przypływu miłości wyrażamy swoją czułość wobec nich poprzez przytulanie, a nawet całusy. O ile niewinny buziak ze strony psa potrafi poprawić humor niemal każdemu miłośnikowi zwierząt, tak już przykry odór może w błyskawiczny sposób ostudzić nasz zapał do dalszych pieszczot.
Żywiołowy i przede wszystkim zdrowy pies praktycznie nigdy nie odmówi zaproszenia do wspólnej zabawy ze swojej opiekunem czy innym czworonożnym przyjacielem. Zwierzęta te są naturalnie obdarzone silnymi szczękami, które lubią wykorzystywać podczas harców. Chętnie rozrywają rzucone im zabawki oraz przedmioty codziennego użytku na strzępy, łamią zębami patyki i kości, a czasami zaczepiają inne pupile, chcąc skłonić je do niewinnego pojedynku.Czy warczenie, jakie pojawia się w tego typu sytuacjach, jest jednoznacznym sygnałem ostrzegawczym i zwiastuje zbliżające się zagrożenie? Odpowiedź na to pytanie może różnić się w zależności od okoliczności. Jak zatem powinniśmy zinterpretować zachowanie pupila i co najważniejsze, czy naszym obowiązkiem jest oduczenie go tego nawyku?
Większość właścicieli zwierząt karmi swoich pupili suchą karmą. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i stosunkowo tanie. Warto jednak poznać kilka faktów o suchej karmie i sposobie jej przechowywania, by nasze zwierzęta jak najdłużej cieszyły się pełnią smaku oraz wartości, jakie są zamknięte w drobnych kawałeczkach pokarmu. Sprawdzamy, co powinien wiedzieć każdy właściciel psów i kotów, nim zdecyduje się kupić karmę dla swojego pupila.
Twój pies ciągle ucieka, a Ty nie potrafisz go złapać? A może podczas spacerów oddala się i nie reaguje na wołania? Pies doskonale Cię słyszy, jednak nie robi sobie nic z wydawanych przez Ciebie komend, a Ty już nie wiesz co robić? Przygotowaliśmy listę 4 rad, które sprawią, że współpraca z czworonogiem będzie przyjemniejsza.
Brudna kuweta to bardzo poważny problem. Zaniedbanie kociej toalety ma ogromne konsekwencje. Od przykrych niespodzianek, pozostawianych przez mruczki w różnych częściach domu, po bakterie, grzyby i pasożyty, które będą się rozwijać w nieczystościach. Jak utrzymać kuwetę w idealnym stanie przy niewielkim nakładzie pracy? Na podstawie własnych doświadczeń opowiem, jak zapewnić mruczkom dobre warunki, a nam samym komfort i bezpieczeństwo.
Najczęściej do zatruć zwierząt dochodzi w okresie wiosenno-letnim. Zaczynamy robić porządki, przygotowywać ogrody na lato, chronić je przed szkodnikami. Później jesienią gryzonie szukają schronienia zadamawiając się w naszych piwnicach. Porozstawiane trutki na myszy czy szczury mogą być śmiertelne dla kotów, czy psów. Należy uważać, aby zwierzęta nie zjadły ich przypadkiem! Co wtedy, gdy ciekawski pies skusi się na trutkę?
Ludzie od wieków zdradzają sobie historie tworzone przez ich podświadomość w trakcie snu, doszukując się w nich drugiego dna. Wspólnie starają się poznać ich ukryte znaczenie, aby być przygotowanym na to, co czeka ich w najbliższej przyszłości. Co ciekawe, spora część ludzkości deklaruje, że nie jest w stanie przypomnieć sobie, o czym marzyła w trakcie snu, podczas gdy inni są w stanie przywołać w pamięci nawet najdrobniejsze szczegóły. Jest to spowodowane m.in. różnicami aktywności zachodzących w ludzkim mózgu podczas fazy REM oraz kondycją fizyczną i psychiczną danej osoby. Mówi się, że ludzka wyobraźnia nie ma granic i to głównie dlatego obraz naszej podświadomości może przyjąć najróżniejsze postaci i kształty w oparciu o nasze indywidualne marzenia i cele, ale też uczucia, które towarzyszą nam na co dzień.
Znaleźć idealnego psa wcale nie jest trudno. Trzeba tylko wiedzieć, czym się kierować przy doborze przyszłego pupila, aby nie podjąć pochopnej decyzji. Przede wszystkim nie powinien liczyć się wyłącznie wygląd zwierzaka, ale jego charakter i osobowość. W końcu od tego, czy wybierzemy psa pasującego do nas i naszego trybu życia zależeć będzie jakość naszego wspólnego życia przez najbliższych kilka lub kilkanaście lat.
Wydawać się może, że zdecydowana większość ludzi lubi słodycze. Nie ma w tym nic zaskakującego, zważając na fakt, iż cukier będący głównym składnikiem słodkich przekąsek i wyrobów cukierniczych, niemal natychmiast podnosi poziom serotoniny i jednocześnie sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Ponadto, naukowcy dowiedli, że zamiłowanie do słodyczy jest naszą wrodzoną cechą i ma związek z naturalnym mechanizmem przetrwania.
Morsowanie nie tylko hartuje ciało, ale i poprawia wydolność fizyczną. Przyspiesza regeneracje po wysiłku, poprawia samopoczucie, ale i chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. To świetna forma aktywności oraz spędzania wolnego czasu w gronie rodziny czy przyjaciół. Wszak do wody najlepiej wejść z kimś, nie tylko w razie, gdybyśmy potrzebowali pomocy, ale i na pogaduchy!
Wyjątkowe imię to bez wątpienia jeden z pierwszych i jednocześnie najbardziej wartościowych prezentów, jakie możemy podarować czworonożnemu przyjacielowi. Nadając zwierzęciu imię, sprawiamy, że dane słowo będzie mu towarzyszyć przez resztę życia, a sam psiak zdobywa unikalną tożsamość.Gdy w domu zagości nowy pupil, warto wykazać się pewną dozą oryginalności i kreatywności. W końcu chyba żaden właściciel nie chciałby, by jego zwierzak otrzymał oklepaną ksywkę, którą można usłyszeć na każdym polskim osiedlu. Właśnie dlatego przychodzimy z pomocą. Poniżej znajdziesz wiele propozycji imion, które będą nie tylko łatwe w wymowie, ale i proste do zapamiętania dla Twojego futrzaka.
Niewątpliwie wygląd naszych podopiecznych jest jednym z najlepszych wyznaczników ich zdrowia. Łuszcząca się skóra lub słaba, matowa, oraz przede wszystkim wypadająca szata czworonoga to ewidentny sygnał, że zwierzę boryka się z problemami, a obowiązkiem właściciela jest mu w porę zaradzić.
Sezon na kleszcze można uznać za otwarty. Wystarczyło kilka cieplejszych dni, aby wyszły z ukrycia a Dopóki pierwsze promienie słońca nie dały im znaku, że to najwyższy czas, aby rozpocząć doroczny żer, kleszcze pozostają w zimowym uśpieniu. Teraz jednak nie ma już odwrotu.
Czy koty są zdolne do uczuć wyższych? Z pewnością wielu właścicieli kotów zastanawia się, czy ich pupile, aby na pewno odwzajemniają ich sympatię, a także, czy są w stanie zakochać się w innych zwierzakach. Okazuje się, że tak, jednak sygnały, którymi komunikują swoje uczucia, często budzą wątpliwości. Co gorsza, mogą oznaczać coś zupełnie innego, niżbyśmy przypuszczali. Czy zatem za gestami, które pozornie świadczą o płomiennym uczuciu, kryje się ich interesowna natura i nieczyste intencje? Jakie zachowania mogą być znakiem, że kociak czuje do kogoś przysłowiową miętę? A może zakochanie się jest stanem zarezerwowanym wyłącznie dla ludzi? Najwyższy czas poznać odpowiedzi.
Nie bez powodu mówi się, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Przyjaźń, jaka wywiązuje się pomiędzy zwierzęciem a jego właścicielem, jest obopólna. Oznacza to, że nie tylko ludzie potrzebują kontaktu z pupilem, ale one również źle się czują, gdy przez długi czas są rozdzielone z opiekunem. Nieobecność właściciela może im przysporzyć wiele cierpienia. Oto 5 ras psów najgorzej znoszących samotność. Przed ich zakupem zastanów się, czy będziesz w stanie poświęcić im wystarczająco dużo uwagi.
Słowem wstępu warto podkreślić, że wybór zwierzęcia bardzo często uwarunkowany jest obecnie panującą modą na konkretne gatunki i odmiany. W ostatnim czasie popularność zyskały sowy, dlatego coraz więcej osób także chce mieć w domu takiego ptaka. Nigdy nie powinniśmy kierować się zachciankami, ponieważ w ten sposób możemy wyrządzić zwierzakowi krzywdę.
Alergia na zwierzęta potrafi skutecznie pokrzyżować plany adopcyjne czworonożnego przyjaciela człowieka. Szacuje się, że około 21% Polaków to alergicy, ale tylko część z nich jest uczulona na psy.
Czy można kąpać psa zimą, a jeśli tak to jak często? To jedno z często zadawanych pytań, które nurtuje wielu opiekunów zwierząt domowych. Może na co dzień kwestia psiej kąpieli nie wydaje się specjalnie interesującym tematem rozmyślań, jednak dylemat związany z pielęgnacją sierści pupila pojawia się najczęściej dopiero w momencie, gdy po spacerze wraca on do domu całkowicie umorusany w błocie czy innych nieczystościach. Jak więc należy zareagować w tej sytuacji?
Trening z kotem to uczenie mruczka zupełnie nowych zachowań w celu rozwijania jego zdolności umysłowych. Będzie to dla przykładu praca z klikerem, targetowanie czy nauka komend. Niektóre polecenia są niezwykle przydatne, jak np. przywołanie kota. Wróćmy jednak do sedna sprawy – czy trening może działać w drugą stronę, czyli czy da się mruczka czegoś oduczyć?
Wokół tematu trzymania psa zimą w budzie krąży sporo kontrowersji. Jak się jednak okazuje, przy spełnieniu podstawowych warunków, nic nie stoi na przeszkodzie, by w ten sposób utrzymywać czworonoga. Co więcej, są rasy, którym gorąc wręcz przeszkadza, dlatego zima jest dla nich istnym błogosławieństwem. Jednak tyczy się to tylko niektórych psów. Część z nich może mieć poważne problemy, gdy nadejdzie nagłe ochłodzenie. Czego więc należy się wystrzegać, by nie wyrządzić swojemu pupilowi krzywdy?
Kot w naturze jest zarówno drapieżnikiem, jak i ofiarą. Mruczek nie chce rozsiewać swojego zapachu po całej okolicy, co sprawia, że zakopywanie odchodów jest jego instynktownym zachowaniem. Koty zazwyczaj zakopują swoje odchody, starając się je ukryć! Wbrew pozorom nie jest to jednak umiejętność, którą posiada każde kocię od urodzenia. Zwierzęta muszą się tego nauczyć.
Na wstępie warto zaznaczyć, by móc zostać psim przewodnikiem, wcześniej należy zostać ratownikiem. Najpierw trzeba przystąpić do stowarzyszenia, jakim jest Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W tym celu należy zdać kurs pierwszego stopnia, zostać zaprzysiężonym, przejść dwuletni staż kandydacki. W tym czasie warto okazywać swoje zainteresowania pracą z psami. Najlepszym wyjściem będzie chodzenie na szkolenia grupowe, gdzie można przyswoić potrzebną wiedzę i wykorzystać ją w praktyce.
Dlaczego pies zawsze za mną podąża? Wielu właścicieli zazwyczaj cieszy się z towarzystwa pupila, jednak czasem nawet największy miłośnik zwierząt potrzebuje chwili dla siebie. Opiekunowie zwierząt często zastanawiają się, czy czworonogi chodzą za nimi krok w krok, ponieważ liczą, że dostaną jakiś przysmak, mają nadzieję na wspólną zabawę, czy może chodzi im o coś zupełnie innego. W niektórych wypadkach próbują towarzyszyć człowiekowi nawet w łazience. Spróbujemy rozwiać te wątpliwości.
Większość miłośników zwierząt z niecierpliwością wyczekuje spotkania z małymi pieskami czy kotkami, które mają pojawić się na świecie. Gdy termin porodu zbliża się wielkimi krokami, na myśl coraz częściej zaczynają nasuwać się trzy ważne pytania - jak przygotować się na narodziny zwierzaków, w jaki sposób należy zachować się podczas porodu oraz czy dotykanie nowo narodzonych szczeniąt lub kociąt może wpłynąć na ich przyszłość?Przede wszystkim już na samym początku warto zadbać o prawidłowy przebieg ciąży u pupila, aby uniknąć komplikacji. W sytuacji, kiedy opiekun spodziewa się narodzin szczeniąt lub kociąt, powinien znaleźć zaufanego lekarza weterynarii, który ma doświadczenie w prowadzeniu ciąży u zwierząt domowych. Następnym krokiem są przygotowania domu przed porodem. Ponadto, właściciele powinni mieć na uwadze fakt, że wymagania względem psów i kotów poszczególnych ras się różnią, dlatego konsultacja z ekspertem może okazać się konieczna. Czy jednak w czasie porodu można samemu udzielać pomocy? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła nam lek. wet. Mala Kalińska.
Dlaczego kot ociera się o nogi? Najczęściej właściciele spotykają się z tym gestem, gdy wracają do domu z pracy lub ze szkoły. Uznają go za powitanie i sposób mruczka na wyrażenie radości z powrotu. Czasem jednak takie zachowanie wydaje się nie mieć żadnej przyczyny, co więcej, gdy człowiek nachyli się, by pogłaskać pupila, ten często przyśpiesza kroku i oddala się od niego. Powstało kilka teorii na temat tego, czemu mają służyć te zabiegi.
Imię dla psa musi spełniać pewne kryteria. Poza tymi wymienionymi wyżej powinno być łatwe do zdrobnienia. Nie zaleca się też stosowania imion ludzkich ze swojego kraju lub wyrażeń, które można usłyszeć na co dzień na ulicy.
By założyć swoją pasiekę, trzeba najpierw uzbroić się we właściwy sprzęt i wiedzę na temat pszczół. Najlepiej jeszcze znaleźć kogoś doświadczonego, kto mógłby pomagać w razie kłopotów. Co jeszcze warto wiedzieć w tej materii przed nadchodzącym sezonem, opowiedział nam doświadczony pszczelarz. Zacznijmy jednak od podstaw.
Szczepienia zwierząt, sprawdzone i stosowane od lat, pomagają chronić czworonogi przed chorobami zakaźnymi. Ich celem jest nie tylko ochrona konkretnego psa czy kota, ale zapewnienie tzw. odporności stada, która chroni przed wystąpieniem ognisk chorób zakaźnych oraz zmniejsza ryzyko wybuchu epidemii wśród zwierząt. Jakie zatem szczepienia dla psa i kota należy zaplanować na ten rok?