Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot wylizuje brzuch? Nie zwlekaj z wizytą u weterynarza
Ewa Nalepa
Ewa Nalepa 04.01.2021 01:00

Dlaczego kot wylizuje brzuch? Nie zwlekaj z wizytą u weterynarza

Kot liżący się
Pixaby/JACLOU-DL

Koty poświęcają w ciągu doby nawet 40% swojego czasu na pielęgnację futra. Są to bardzo zadbane zwierzęta i widok myjącego się kota nie powinien nikogo niepokoić. Należy się zainteresować zwierzęciem, jeśli czyści futerko nagminnie w jednym miejscu czy nawet je sobie wyrywa (co może próbować ukryć przed opiekunem). To może świadczyć o poważnej chorobie.

Dlaczego kot nagminnie się liże?

Gdy mruczek zdecydowanie za często wylizuje jedno, konkretne miejsce na ciele, może to oznaczać, że z tego miejsca promieniuje ból. W tej sytuacji warto czym prędzej skonsultować się z weterynarzem, żeby ustalić, co jest jego źródłem.

Jeśli kot nagminnie wylizuje brzuch, może to świadczyć o chorobie dolnych dróg moczowych, takich jak zapalenie pęcherza czy kamienie nerkowe. By to zweryfikować, należy przekazać do badań próbkę kociego moczu. Badanie USG i prześwietlenie RTG mogą okazać się tutaj pomocne, jeśli okaże się, że źródłem bólu są inne wewnętrzne narządy.

Istnieją też inne, niebezpieczne przyczyny nagminnego gryzienia sierści. Jednym z takich częstszych powodów jest świąd, który wynika z obecności pasożytów (np. pcheł), ale może być też wywołany grzybicą, alergią czy przesuszeniem skóry.

W takim wypadku warto przyjrzeć się bliżej zwierzakowi i swoim nawykom. Czasem jednak zwyczajna zmiana proszku do prania (kociej pościeli) czy obecność uczulających sezonowo pyłków może być kluczem do rozwiązania zagadki nadmiernego wylizywania.

Czasem jednak przyczyna może leżeć ukryta w samej psychice kota. Czworonóg może być zdrowy jak ryba, a i tak będzie nadmiernie wylizywał czy nawet wygryzał swoje futro. Wtedy mamy do czynienia z łysieniem psychogennym. Wbrew pozorom, nie jest to rzadka przypadłość.

Łysienie psychogenne pojawia się u kotów, które ze stresu zaczynają wygryzać sobie sierść. Przyczyn należy się doszukiwać przede wszystkim w zmianach otoczenia kota. Może to być nowy mieszkaniec domu, przeprowadzka bądź zmiana codziennej rutyny. Wszystko to wywołuje niepokój, a kot będzie odreagowywał poprzez nadmierne wylizywanie i wygryzanie swojego futra.

Jak zapobiegać problemom z kocim zdrowiem?

Gdy opiekun kota jest świadomy nadchodzących dużych zmian, może zacząć już wcześniej przygotowywać do nich swojego mruczka. Jak to najlepiej zrobić, to już należy skonsultować z kocim behawiorystą, który będzie wiedział, co doradzić w takiej sytuacji.

Kiedy jednak jest już za późno na przygotowania, a kot już ma objawy nadmiernego stresu, należy zastosować odpowiednie terapie. Tutaj również bardzo pomocny okaże się behawiorysta. Istnieje sporo rzeczy, które opiekun może zafundować kotu, by ten mógł się odstresować w trudnej sytuacji w życiu. Co można zrobić?

- zakup interaktywnych zabawek - zakup interaktywnych zabawek do jedzenia- umieszczenie drapaka przy oknie, aby mruczek mógł zająć się obserwacją otoczenia

Im bardziej urozmaicone kocie środowisko, jakim jest dom, tym lepiej dla zwierzaka. Najważniejszy jest jednak kontakt właściciela z kotem. Poświęcanie zwierzakowi odrobiny uwagi każdego dnia o tych samych porach będzie najlepiej wpływało na mruczka.

Zobacz zdjęcie:

fot. Unsplash/ Syed Ahmad

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: catexperts.pl