Swiatzwierzat.pl
Kot liżący się

Pixaby/JACLOU-DL

Dlaczego kot wylizuje brzuch? Nie zwlekaj z wizytą u weterynarza

4 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ewa Nalepa

Udostępnij:

Koty to zwierzęta, które bardzo dużo swojego czasu poświęcają na higienę. Zatem widok czworonoga wylizującego futro nie jest niczym nadzwyczajnym. Jeśli jednak kot nagminnie wylizuje jedno konkretne miejsce na ciele albo zaczynają się u niego pojaw

Koty poświęcają w ciągu doby nawet 40% swojego czasu na pielęgnację futra. Są to bardzo zadbane zwierzęta i widok myjącego się kota nie powinien nikogo niepokoić. Należy się zainteresować zwierzęciem, jeśli czyści futerko nagminnie w jednym miejscu czy nawet je sobie wyrywa (co może próbować ukryć przed opiekunem). To może świadczyć o poważnej chorobie.

Dlaczego kot nagminnie się liże?

Gdy mruczek zdecydowanie za często wylizuje jedno, konkretne miejsce na ciele, może to oznaczać, że z tego miejsca promieniuje ból. W tej sytuacji warto czym prędzej skonsultować się z weterynarzem, żeby ustalić, co jest jego źródłem.

Jeśli kot nagminnie wylizuje brzuch, może to świadczyć o chorobie dolnych dróg moczowych, takich jak zapalenie pęcherza czy kamienie nerkowe. By to zweryfikować, należy przekazać do badań próbkę kociego moczu. Badanie USG i prześwietlenie RTG mogą okazać się tutaj pomocne, jeśli okaże się, że źródłem bólu są inne wewnętrzne narządy.

Istnieją też inne, niebezpieczne przyczyny nagminnego gryzienia sierści. Jednym z takich częstszych powodów jest świąd, który wynika z obecności pasożytów (np. pcheł), ale może być też wywołany grzybicą, alergią czy przesuszeniem skóry.

W takim wypadku warto przyjrzeć się bliżej zwierzakowi i swoim nawykom. Czasem jednak zwyczajna zmiana proszku do prania (kociej pościeli) czy obecność uczulających sezonowo pyłków może być kluczem do rozwiązania zagadki nadmiernego wylizywania.

Czasem jednak przyczyna może leżeć ukryta w samej psychice kota. Czworonóg może być zdrowy jak ryba, a i tak będzie nadmiernie wylizywał czy nawet wygryzał swoje futro. Wtedy mamy do czynienia z łysieniem psychogennym. Wbrew pozorom, nie jest to rzadka przypadłość.

Łysienie psychogenne pojawia się u kotów, które ze stresu zaczynają wygryzać sobie sierść. Przyczyn należy się doszukiwać przede wszystkim w zmianach otoczenia kota. Może to być nowy mieszkaniec domu, przeprowadzka bądź zmiana codziennej rutyny. Wszystko to wywołuje niepokój, a kot będzie odreagowywał poprzez nadmierne wylizywanie i wygryzanie swojego futra.

Jak zapobiegać problemom z kocim zdrowiem?

Gdy opiekun kota jest świadomy nadchodzących dużych zmian, może zacząć już wcześniej przygotowywać do nich swojego mruczka. Jak to najlepiej zrobić, to już należy skonsultować z kocim behawiorystą, który będzie wiedział, co doradzić w takiej sytuacji.

Kiedy jednak jest już za późno na przygotowania, a kot już ma objawy nadmiernego stresu, należy zastosować odpowiednie terapie. Tutaj również bardzo pomocny okaże się behawiorysta. Istnieje sporo rzeczy, które opiekun może zafundować kotu, by ten mógł się odstresować w trudnej sytuacji w życiu. Co można zrobić?

- zakup interaktywnych zabawek - zakup interaktywnych zabawek do jedzenia- umieszczenie drapaka przy oknie, aby mruczek mógł zająć się obserwacją otoczenia

Im bardziej urozmaicone kocie środowisko, jakim jest dom, tym lepiej dla zwierzaka. Najważniejszy jest jednak kontakt właściciela z kotem. Poświęcanie zwierzakowi odrobiny uwagi każdego dnia o tych samych porach będzie najlepiej wpływało na mruczka.

Zobacz zdjęcie:

fot. Unsplash/ Syed Ahmad

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: catexperts.pl

Podobne artykuły

Kot trzymany na smyczy

Koty

Absurd. Przywiązali kota smyczą do budy. Próbowali się tłumaczyć, ale zdjęcia mówią wszystko

Czytaj więcej >
kociak

Koty

Śliczny kotek z twarzą dziadka urodził się chory. Jest zdeterminowany, chce dalej żyć

Czytaj więcej >
Sypialnia pary

Koty

Pokazała, co jej chłopak wyprawia z kotem, gdy nikt nie patrzy. Wideo ma ponad 50 mln wyświetleń

Czytaj więcej >
kotek

Koty

Kot zakradł się do pokoju dziecka. Miał mu do powiedzenia coś ważnego

Czytaj więcej >
Hubert Urbański

Koty

W "Milionerach" padło podchwytliwe pytanie. Prawdziwi miłośnicy kotów na pewno znali odpowiedź

Czytaj więcej >
Zdjęcie podglądowe - kot

Koty

Szarpał małego kotka, rzucał nim o ziemię. Policjanci przechwycili drastyczne nagranie

Czytaj więcej >