Masło szkodliwe dla kota? Dziwne kocie gusty kulinarne
Koty uwielbiają masło z kilku różnych powodów. Jednak podobnie jak dla ludzi, tak i dla kotów masło nie jest zbyt zdrowym smakołykiem. Dlaczego koty próbują zjeść masło, choć doskonale wiedzą, że nie powinny tego robić? Tłumaczymy.
Dlaczego koty liżą masło?
Masło jako przysmak ma swoje zalety i wady. Koty absolutnie je uwielbiają ze względu na dużą zawartość tłuszczów, które polepszają smak każdej potrawy. Tłuszcz posiada specyficzne właściwości, które sprawiają, że doskonale przewodzi smak i aromat, przez co potrawa jest zdecydowanie bardziej intensywna. Masło robione jest na bazie śmietany, która jest kocim przysmakiem. Mruczki nie mogą się opanować czując aromat.
Ale czy, aby na pewno koty mogą jeść masło? Niestety, ale nie mamy w tej sprawie dobrych wiadomości. Masło nie jest zdrowe i nie powinniśmy podawać go kotu. Jeśli chcemy, aby nasz mruczek żył z nami kilkanaście lat, powinniśmy unikać tego produktu.
Negatywne skutki jedzenia przez koty masła:- odkładanie się tłuszczu, który prowadzi do różnych chorób- zawarta w maśle laktoza, której nie tolerują mruczki, a to z kolei powoduje np. biegunkę- cukrzyca- problemy z trzustką- problemy ze stawami - choroby serca
Koty walczą z kłaczkami przez lizanie masła
Jeśli nasz kot nie ma powyższych problemów, można od czasu do czasu podać mu ten smakołyk. Nie należy jednak przesadzać, bardziej mówimy tu o polizaniu łyżki z masłem raz na jakiś czas! Masło jest źródłem cennych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Jeśli podejrzewasz niedobór tych składników u zwierzęcia, możesz rozważyć podanie mu odrobiny masła.
Poza tym uważa się, że koty liżą masło, ponieważ jego tłusta konsystencja ułatwia im odkrztuszanie kłaczków, które zalegają w jelitach. Jeśli ktoś nie chce podawać zwierzakowi masła z lodówki, może sięgnąć po specjalne karmy, pasty czy trawę, które zdecydowanie lepiej sobie poradzą z kłaczkami niż masło!
Koty liżą masło, ponieważ nie potrafią oprzeć się pokusom. Rolą właściciela jest jednak zapobiegać takim sytuacjom, aby uchronić zwierzaka przed cierpieniem.
Źródło: zooart.com.pl