Swiatzwierzat.pl
Psie oczy

unsplash/Charles Deluvio

Dlaczego psu łzawią oczy? Powodów może być wiele, nie każdy zna wszystkie

10 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ewa Nalepa

Udostępnij:

Dlaczego zdarza się, że psom łzawią oczy? Najczęstszymi przyczynami może być ciało obce, zapalenie spojówek, uraz mechaniczny. W każdym z tych przypadków powinno się odpowiednio zareagować, aby oszczędzić zwierzakowi dyskomfortu. Jak więc ro

Łzawienie psich oczu wydaje się często niepozorną dolegliwością, która dotyka większość czworonogów. Jednakże nie należy jej bagatelizować. Jeśli ten objaw zostanie zignorowany, na dłuższą metę może doprowadzić nawet do utraty oczu! Jakie są zatem przyczyny tego schorzenia?

Dlaczego psu łzawią oczy?

Uraz mechaniczny oka to dość poważna przyczyna, której nie należy ignorować. Jeśli pies wdarł się w bójkę (np. z kotem, który broniąc się, celuje pazurami w czułe punkty napastnika) albo skaleczył się w gałkę oczną inny sposób, należy czym prędzej udać się do weterynarza. Szansa, że do rany wdarły się bakterie, jest bardzo duża, a nieleczona infekcja może być przyczyną poważniejszych problemów.

Na samym początku można przeoczyć fakt, że pies w jakiś sposób został zraniony w oko. Dopiero po czasie pojawia się łzawienie, bolesność i stan zapalny. Jeśli opiekun ma jakiekolwiek podejrzenie takiego urazu, to bardzo ważne jest, by udać się do lekarza weterynarii i w razie konieczności jak najszybciej rozpocząć leczenie. W przeciwnym razie dojdzie do poważnych zmian chorobowych, utraty wzroku czy nawet utraty oka.

Kolejną, ważną przyczyną łzawienia oczu u psa jest zapalenie spojówek. Zwykle pojawia się też wtedy zaczerwienienie gałek ocznych, zwierzak może też mieć podwyższoną temperaturę ciała. W tej sytuacji należy wybrać się z psem do kliniki, nawet jeśli sytuacja nie wygląda groźnie.

W gorszym przypadku może dojść do ropnego zapalenia spojówek. Wtedy prócz łzawienia u psa pojawia się ropna wydzielina z oczu. W takiej sytuacji koniecznym może okazać się leczenie antybiotykami.

Dość często jednak zdarza się, że psu pod powiekę wpadnie ciało obce. Wtedy widać łzawienie tylko z jednego oka. By sprawdzić, czy faktycznie tak jest, należy unieruchomić czworonoga (najlepiej z czyjąś pomocą) i świecąc latarką, upewnić się, czy zwierzak nie ma czegoś w oku. Jeśli tak jest, należy udać się do weterynarza. Przy braku doświadczenia można przy tym zabiegu bardzo łatwo uszkodzić gałkę oczną psa!

Genetyczne predyspozycje?

Niektóre rasy mają wrodzoną skłonność do łzawienia z oczu, jednak nie bierze się to znikąd. U określonych ras można spotkać się ze specyficzną, nienaturalną budową powiek, która sprawia, że psy nie mają zbyt komfortowego życia. Powieki u czworonogów mogą podwijać się do środka oka (tzw. entropium) albo wywijać się na zewnątrz (ektropium). Pierwsza przypadłość dotyczy ras takich jak chow chow, buldog angielski, seter irlandzki, labrador, golden retrievr czy shar pei. Druga zaś pojawia się u psów takich jak bloodhund, cocker spaniel czy bernardyn.

W przypadku zawijania się powieki do wewnątrz oka powoduje to drapanie gałki przez rzęsy. Długie drażnienie, przypominające piasek wsypywany do oka, z czasem powoduje owrzodzenie rogówki. Jednak entropium może być nie tylko wrodzone, ale też i nabyte - np. po urazie, na skutek odwodnienia lub silnego stanu zapalnego spojówek. Ektropium natomiast nie przyczynia się do bezpośredniego drażnienia, ale powoduje nieprawidłowe rozprowadzanie płynów w oku, co także może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Na szczęście z podwijającą się powieką można łatwo sobie poradzić. Wyjście jest jedno, ale sprawdzone - tą metodą jest drobny zabieg chirurgiczny, który nie jest trudny do przeprowadzenia.

Ostatnią przyczyną, podobną do entropium, jest skórzak oka. On również wywołuje łzawienie u psa. Jest to fragment owłosionej skóry,  który wykształca się w wyniku nieprawidłowego rozwoju w obrębie spojówki bądź rogówki. Sierść ze skórzaka silnie drażni gałkę, powodując łzawienie. Objawy są podobne jak w przypadku znalezienia się ciała obcego w oku psa. Skórzak, podobnie jak inne przypadłości, wymaga konsultacji z weterynarzem.

Zobacz zdjęcie:

fot. Pixaby/doanme

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: psy-pies.com

Podobne artykuły

Zdjęcia z interwencji

Psy

Piekło zwierząt w Starej Wsi. Ponad 30 psów przetrzymywanych w dramatycznych warunkach

Czytaj więcej >
Szczeniak

Psy

Które psy są najbardziej chorowite? 7 ras, które odradzają weterynarze

Czytaj więcej >
Kundelek

Psy

5-letni kundelek znaleziony martwy w studni. Wrzucono go tam żywego

Czytaj więcej >
Dziewczynka leży na łóżku

Psy

Mama przyłapała dziecko z psem w sypialni. Widząc, jacy są słodcy, nie mogła się złościć

Czytaj więcej >
radiowóz

Psy

Policjanci zabrali błąkające psy do auta. Zwierzaki nie chciały opuszczać radiowozu

Czytaj więcej >
P

Psy

Suczka codziennie puka do drzwi sąsiadów. Sprawdza, czy jej przyjaciółka jest gotowa do zabawy

Czytaj więcej >