Swiatzwierzat.pl
Szczęśliwy kot

unsplash/Alexandru Zdrobău

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

29 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Kot, chociaż może odczuwać pełnię szczęścia i radości u boku właściciela, nie zawsze daje to po sobie poznać. Wielokrotnie wysyła nieoczywiste sygnały, które mogą sprawić opiekunowi duży problem w prawidłowej interpretacji. Znamy jednak niezawodny

Koty obok psów są najczęściej goszczonymi zwierzętami domowymi na całym świecie. Od setek lat nie jesteśmy w stanie odmówić im pomocy nie tylko ze względu na rozbrajająco uroczy wygląd, ale też budowaną z czasem więź i przywiązanie. W końcu nic tak szybko nie wywołuje uśmiechu na naszych ustach, jak czułości ze strony naszego podopiecznego.

Po czym poznać, że kot jest szczęśliwy? 

To naturalne, że chcemy, by pupile znajdujące się pod naszą opieką były szczęśliwe i beztroskie. Właśnie z tego powodu kupujemy dla nich odpowiednio dobraną karmę, rozpieszczamy je nowymi zabawkami, zapraszamy do łóżka, chociaż pozostawiają w pościeli mnóstwo sierści, oraz czytamy poradniki, by lepiej je poznać. Mimo to nie zawsze jesteśmy w stanie precyzyjnie określić, czy na pewno dobrze sprawdzamy się w roli ich opiekunów. 

Jak więc w prosty sposób upewnić się, że naszemu mruczkowi niczego nie brakuje? Obserwacja jego najczęstszych zachowań da Ci stuprocentową pewność. Jeśli zauważysz u swojego milusińskiego chociaż jedną z poniższej wypisanych 8 oznak szczęścia, to zapewniamy, że wykonujesz swoje obowiązki kociarza na medal. 

1. Mruczenie - Na sam początek zacznijmy od oczywistego znaku zadowolenia u kota. Wydobywanie z siebie charakterystycznych dźwięków o niskiej częstotliwości stanowi element komunikacji, który w zależności od sytuacji można odczytać jako "podoba mi się to", "sprawiasz mi przyjemność", czy w końcu "kocham Cię". Miej jednak na uwadze, że niekiedy może on oznaczać także ból lub strach.

2. Przytulanie - Mruczek, który z ochotą garnie się na kolana lub ociera się o Twoje ciało, także jest przykładem szczęśliwego zwierzaka. Jeśli zaobserwujesz, że czworonóg domaga się pieszczot i stale szuka bliskości, to niezawodny sygnał, że czuje się w Twoim towarzystwie swobodnie i nie chce Cię stracić. 

3. Pocieranie noskiem - Dotykanie pyszczkiem ciała właściciela, podobnie co w przypadku przytulania, jest przykładem zachowania terytorialnego. Jego celem jest pozostawienie własnego zapachu na rzeczach i osobach, które w rozumieniu kota, należą do niego. Warto zauważyć, że tylko dobrzy opiekunowie zwierzaków mogą dostąpić zaszczytu "oznakowania".

4. Wspólna zabawa - Koty przypominają w niektórych sytuacjach ludzkie dzieci, gdyż w podobny sposób okazują swoje uczucia. Zaproszenie do wspólnych harców, pościgi po pokoju i przynoszenie zabawek to w kocim rozumieniu specjalne wyróżnienie na ulubionego członka rodziny, którego sama obecność wywołuje u niego niepohamowaną radość. Pamiętaj, aby przypadkiem nie ranić uczuć mruczka gotowego do zabawy i nie odrzucać go w chwilach, gdy proponuje Ci figle. 

5. Gadatliwość - Zwierzęta porozumiewają się z innymi przedstawicielami swojego gatunku za pomocą wokaliz. W przypadku, gdy mruczek staje się "rozmowny" i inicjuje konwersacje ze swoim właścicielem, stara się mu przekazać, że w pełni go akceptuje i traktuje jak najlepszego przyjaciela. Chyba każdy czuje się szczęśliwy, gdy znajduje się w gronie bliskich, nieprawdaż?

6. Tarzanie - Przewracanie na bok, a także ocieranie grzbietem po podłodze czy trawie to również prosta oznaka, że kot czuje się jak w raju. Dlaczego? W tej pozycji zwierzę eksponuje swój brzuch, czyli jedno z najdelikatniejszych miejsc, w które ktokolwiek mógłby je zranić. Kładąc się na plecach, pupil pokazuje, że wcale się Ciebie nie boi i może się zrelaksować bez cienia zmartwień. 

7. Noszenie ogona w górze - Wysoko uniesiony ogonek u kota jest niczym sztandar, na którym powiewa flaga z napisem "radość". Tylko zadowolone z życia zwierzaki będą przybierać taką pozę, ponieważ robią tak zwykle wtedy, gdy witają ukochaną osobę, za którą bardzo się stęskniły. 

8. Wielki apetyt - Kot, który zawsze jest chętny napełnić brzuszek smakowitymi przysmakami, to szczęśliwy kot. To oznaka, że nie dolegają mu żadne problemy związane z układem pokarmowym, a także lubi podawaną mu karmę. Jeśli widzisz, że mruczek zaczyna się oblizywać już na widok saszetki z jedzeniem, to możesz poklepać się po plecach za dobrze wykonaną robotę. Świetnie sprawdzasz się w roli jego opiekuna! 

Źródło: zooplus.pl

Podobne artykuły

Koty

Kamera uchwyciła przezabawną scenę zazdrości. Mruczek nie pozwala kobiecie zawołać drugiego kota

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Opole

Koty

Właścicielka pseudohodowli przetrzymywała ponad 50 kotów. W końcu zostały interwencyjnie odebrane

Czytaj więcej >
OSP

Koty

Strażacy są u niej co miesiąc. Niezwykły problem mieszkanki Piątnicy

Czytaj więcej >

Koty

Makabryczne znalezisko w Wielkopolsce. Ktoś porzucił nowo narodzone kocięta przy placu zabaw

Czytaj więcej >
koty w ścianie

Koty

Dzień na budowie zmienił się w akcję ratunkową. Spod młota do burzenia sypały się... koty

Czytaj więcej >
Niezwykły mruczek

Koty

Romantyczny mruczek podbija serca internautów. Jest pokryty plamkami w nietypowym kształcie

Czytaj więcej >