Swiatzwierzat.pl
kot atakuje

unsplash.com/Aleksandr Gogolev

Dlaczego kot na mnie poluje? Wszystko, co musisz wiedzieć, by poradzić sobie z kocią agresją

26 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Dlaczego kot na mnie poluje? Wchodzisz do pokoju, a twój pupil nagle rzuca się na ciebie z pazurami? Najlepszą rozrywką jest dla mruczka realne, lub pozorowane polowanie. Choć zazwyczaj jego ofiarami padają mniejsze zwierzęta, czasem potrafi zasa

Dlaczego kot na mnie poluje? To pytanie zadaje sobie bardzo wielu właścicieli tych zwierząt. Zwykle pupil nie próbuje zrobić swojemu opiekunowi krzywdy. Takie sytuacje postrzega jako świetną zabawę. W wielu wypadkach mogą się one jednak skończyć bolesnymi zadrapaniami na kostkach, rękach czy nawet karku. Jeśli chcesz wyeliminować u kota takie zachowania, wiemy co robić.

Dlaczego kot na mnie poluje?

Powodem takich zachowań jest zazwyczaj brak innych rozrywek, lub chęć zwrócenia na siebie uwagi. Często, kot ledwie muśnie swojego właściciela łapkami i ucieka, w innych wypadkach potrafi wbić się pazurami w jego ubrania i nie chcieć puścić. O ile dla niego takie "polowanie" stanowi świetną rozrywkę u opiekuna może wywołać zawał serca, gdy nagle zostanie zaatakowany w nocy. 

Zazwyczaj schemat łowów na właściciela wygląda w typowy sposób. Zwierzak obserwuje nas, po czym wybiera miejsce zasadzki. Chowa się za meblem lub zakrętem i spokojnie czeka, aż zbliżymy się na tyle, by mógł na nas skoczyć.

Jak wspomnieliśmy, główną przyczyną takich zachowań jest nuda. By uniknąć kocich zasadzek, zadbaj o to, by pupil miał możliwość spożytkowania swojej energii w zdrowszy sposób. Baw się z nim więcej, zainwestuj w nowe zabawki i drapaki lub załatw mu jakieś towarzystwo.

Możliwe są też inne powody, takie jak rozładowywanie stresu, dyskomfort, strach lub frustracja. Zwierzę może rzucić się na opiekuna, nawet jeśli to nie on wywołał u niego niepokój. 

Czasem kocia agresja może być też efektem zaburzeń behawioralnych, neurologicznych lub choroby. Jeśli zachowanie pojawia się nagle, u mruczka, który wcześniej zachowywał się wzorowo, najlepiej będzie skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą.

Jak oduczyć kota takich zachowań?

Najgorsze co możemy zrobić to odpowiedzieć agresją. Choć taka metoda może okazać się skuteczna na krótką metę, pamiętaj, że pupil postrzega te zachowania jako zabawę i nie chce zrobić ci krzywdy. Jeśli ty zaatakujesz go w odpowiedzi, możesz naruszyć jego zaufanie do ciebie lub wkroczyć z nim na wojenną ścieżkę. Gdy między kotem a opiekunem pojawi się wrogość, ciężko będzie wrócić do przyjaznych stosunków. 

Jeśli odpowiedziałeś już sobie na pytanie "dlaczego kot na mnie poluje?" i podjąłeś pewne kroki, by temu zaradzić, a mruczek dalej skacze na ciebie z pazurami, gdy tylko ma okazję, prawdopodobnie oznacza to, że przyzwyczaił się do takich zabaw.

By oduczyć go polowania na ciebie, bądź stanowczy i asertywny. Pokaż mu, że jego zachowanie jest niedopuszczalne. By zrozumiał, o co ci chodzi, mów głośno "nie" za każdym razem gdy to robi. Nie poświęcaj mu jednak wtedy zbyt wiele uwagi i nie wdawaj się w przepychanki. W skrajnych wypadkach możesz używać spryskiwacza z wodą, choć wielu behawiorystów odradza takie metody. 

Źródło: koty.pl

Podobne artykuły

Koty

Kamera uchwyciła przezabawną scenę zazdrości. Mruczek nie pozwala kobiecie zawołać drugiego kota

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Opole

Koty

Właścicielka pseudohodowli przetrzymywała ponad 50 kotów. W końcu zostały interwencyjnie odebrane

Czytaj więcej >
OSP

Koty

Strażacy są u niej co miesiąc. Niezwykły problem mieszkanki Piątnicy

Czytaj więcej >

Koty

Makabryczne znalezisko w Wielkopolsce. Ktoś porzucił nowo narodzone kocięta przy placu zabaw

Czytaj więcej >
koty w ścianie

Koty

Dzień na budowie zmienił się w akcję ratunkową. Spod młota do burzenia sypały się... koty

Czytaj więcej >
Niezwykły mruczek

Koty

Romantyczny mruczek podbija serca internautów. Jest pokryty plamkami w nietypowym kształcie

Czytaj więcej >