Swiatzwierzat.pl
kot biały

pixabay/AllNikArt

Dlaczego kocie futro zmienia kolor? Powodów może być wiele

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Nalepa

Udostępnij:

Zapewne niejeden właściciel kota zaobserwował, jak z biegiem czasu zmienia się kolor sierści jego podopiecznego. Wpływ na to ma nie tylko wiek, ale także takie czynniki jak dieta czy temperatura ciała. Czasem nawet jedna drobna zmiana w życiu czworonoga m

Zmiana umaszczenia kota może nastąpić pod wpływem różnych czynników. Zdarza się, że zwierzak potrafi nawet zmienić kolor sierści z białej na czarną! Dlaczego tak się dzieje?

Zmiany w kocim futrze

Pierwszym czynnikiem, który odpowiada za zmianę koloru kociego futra jest wiek. Podobnie jak u ludzi, z czasem w kocim futrze zaczyna przybywać pojedynczych, siwych włosów. Co ciekawe, wibrysy i sierść w okolicy pyszczka mogą ulec rozjaśnieniu. Starość to jednak tylko jeden z wielu czynników, a kolor sierści może zmieniać się przez całe życie kota.

Kolejną ważną kwestią odpowiadającą za wygląd i zdrowie mruczka jest dieta. W kocim menu nie powinno zabraknąć mięsa, przecież zwierzaki są mięsożerne! W mięsie zawarty jest aminokwas, który odpowiada za produkcję czarnego barwnika w sierści - eumelaniny. W przypadku niedoboru tyrozyny czarna sierść kota utraci swoją głębię, a z czasem może nawet stać się pomarańczowa! Co ciekawe, mięso czerwone silniej wybarwia sierść niż mięso białe, np. drób albo ryby. Warto wziąć to pod uwagę, gdy posiadamy białego mruczka i nie chcemy, aby stracił swój kolor sierści. 

Innym ważnym mikroskładnikiem w diecie kota jest miedź. Jej niedobór powoduje brązowienie sierści u czarnego kota. Nawet jeśli w diecie mruczka jest obecna tyrozyna, to bez miedzi nie zostanie ona przekształcona w czarny barwnik. Innymi słowy, kot nie będzie w stanie jej wykorzystać. Miedź jest też ważna z innych powodów - jest niezbędnym składnikiem wielu enzymów, a także dzięki niej czworonóg może przyswajać żelazo z pokarmu.

Schorzenia u kota mogą również wpływać na zmianę koloru sierści. Nawet jeśli zwierzak przestrzega zbilansowanej diety, czasem może się zdarzyć, że ze względu na chorobę kot przestał prawidłowo przyswajać składniki z pokarmu. Mogą to być różnego rodzaju schorzenia metaboliczne, które wpłyną na niewłaściwe wchłanianie i wykorzystywanie tyrozyny.

Choroby, które mogą na to wpłynąć, zwykle dotykają wątroby. To właśnie ona odpowiada za właściwe przekształcenie aminokwasu tyrozyny. Na kolor sierści mogą też wpłynąć schorzenia tarczycy lub nerek.

Zmiana koloru pod wpływem temperatury

Choć koty to nie kameleony, to jednak w ich organizmach kolor sierści potrafi zmienić się nawet w zależności od temperatury. Dotyczy to mruczków należących do ras azjatyckich, takich jak koty syjamskie, seszelskie czy himalajskie. Kocięta tych ras rodzą się całkowicie białe bądź kremowe, a kiedy dorastają, pod wpływem temperatury ich futro zaczyna się zmieniać.

W miejscach na ciele orientalnego kota, w których jest ciepło, sierść w okolicach korpusu i szyi zachowuje jasny odcień. Z czasem, pod wpływem temperatury otoczenia, najbardziej dystalne części ciała mruczka zaczynają zmieniać barwę na ciemną, niemal czarną. Dzieje się to w miejscach, gdzie skóra kota jest zimniejsza, czyli łapki, uszy, pyszczek, ogon. Niska temperatura dosłownie wpływa na produkcję ciemnego barwnika eumelaniny!

Zobacz zdjęcie:

fot. Unsplach/Karlis Reimanis

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

  • Uchronił siostrę przed atakiem psa, założyli mu 90 szwów. Lekarze pomogli odzyskać mu twarz

  • Znów się zaczęło w Biedronce. Ceny karm dla zwierzaków poszły mocno w dół

  • Ustronie Morskie. Ktoś potrącił psa. Wspaniała reakcja policjantów

Źródła: myanimals.com, koty.pl

Ewa NalepaAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

5 kocich sposobów na okazanie miłości

Czytaj więcej >

Koty

Zaczął się okres kocich amorów. Nie pozwól uciec kotu z domu

Czytaj więcej >

Koty

3 zasady, o których nie możesz zapomnieć przy wyborze obróżki dla kota

Czytaj więcej >
kot ociera się o nogi

Koty

Dlaczego kot ociera się o nogi? Nie zawsze chodzi o pieszczoty

Czytaj więcej >

Koty

Skąd koty podświadomie wiedzą, do czego służy kuweta?

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty nie lubią wody i czy trzeba je kąpać?

Czytaj więcej >