Swiatzwierzat.pl

pixabay/AllNikArt

Dlaczego kocie futro zmienia kolor? Powodów może być wiele

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Nalepa

Zmiana umaszczenia kota może nastąpić pod wpływem różnych czynników. Zdarza się, że zwierzak potrafi nawet zmienić kolor sierści z białej na czarną! Dlaczego tak się dzieje?

Zmiany w kocim futrze

Pierwszym czynnikiem, który odpowiada za zmianę koloru kociego futra jest wiek. Podobnie jak u ludzi, z czasem w kocim futrze zaczyna przybywać pojedynczych, siwych włosów. Co ciekawe, wibrysy i sierść w okolicy pyszczka mogą ulec rozjaśnieniu. Starość to jednak tylko jeden z wielu czynników, a kolor sierści może zmieniać się przez całe życie kota.

Kolejną ważną kwestią odpowiadającą za wygląd i zdrowie mruczka jest dieta. W kocim menu nie powinno zabraknąć mięsa, przecież zwierzaki są mięsożerne! W mięsie zawarty jest aminokwas, który odpowiada za produkcję czarnego barwnika w sierści - eumelaniny. W przypadku niedoboru tyrozyny czarna sierść kota utraci swoją głębię, a z czasem może nawet stać się pomarańczowa! Co ciekawe, mięso czerwone silniej wybarwia sierść niż mięso białe, np. drób albo ryby. Warto wziąć to pod uwagę, gdy posiadamy białego mruczka i nie chcemy, aby stracił swój kolor sierści. 

Innym ważnym mikroskładnikiem w diecie kota jest miedź. Jej niedobór powoduje brązowienie sierści u czarnego kota. Nawet jeśli w diecie mruczka jest obecna tyrozyna, to bez miedzi nie zostanie ona przekształcona w czarny barwnik. Innymi słowy, kot nie będzie w stanie jej wykorzystać. Miedź jest też ważna z innych powodów - jest niezbędnym składnikiem wielu enzymów, a także dzięki niej czworonóg może przyswajać żelazo z pokarmu.

Schorzenia u kota mogą również wpływać na zmianę koloru sierści. Nawet jeśli zwierzak przestrzega zbilansowanej diety, czasem może się zdarzyć, że ze względu na chorobę kot przestał prawidłowo przyswajać składniki z pokarmu. Mogą to być różnego rodzaju schorzenia metaboliczne, które wpłyną na niewłaściwe wchłanianie i wykorzystywanie tyrozyny.

Choroby, które mogą na to wpłynąć, zwykle dotykają wątroby. To właśnie ona odpowiada za właściwe przekształcenie aminokwasu tyrozyny. Na kolor sierści mogą też wpłynąć schorzenia tarczycy lub nerek.

Zmiana koloru pod wpływem temperatury

Choć koty to nie kameleony, to jednak w ich organizmach kolor sierści potrafi zmienić się nawet w zależności od temperatury. Dotyczy to mruczków należących do ras azjatyckich, takich jak koty syjamskie, seszelskie czy himalajskie. Kocięta tych ras rodzą się całkowicie białe bądź kremowe, a kiedy dorastają, pod wpływem temperatury ich futro zaczyna się zmieniać.

W miejscach na ciele orientalnego kota, w których jest ciepło, sierść w okolicach korpusu i szyi zachowuje jasny odcień. Z czasem, pod wpływem temperatury otoczenia, najbardziej dystalne części ciała mruczka zaczynają zmieniać barwę na ciemną, niemal czarną. Dzieje się to w miejscach, gdzie skóra kota jest zimniejsza, czyli łapki, uszy, pyszczek, ogon. Niska temperatura dosłownie wpływa na produkcję ciemnego barwnika eumelaniny!

Zobacz zdjęcie:

fot. Unsplach/Karlis Reimanis

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

  • Uchronił siostrę przed atakiem psa, założyli mu 90 szwów. Lekarze pomogli odzyskać mu twarz

  • Znów się zaczęło w Biedronce. Ceny karm dla zwierzaków poszły mocno w dół

  • Ustronie Morskie. Ktoś potrącił psa. Wspaniała reakcja policjantów

Źródła: myanimals.com, koty.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Koty

Choć płyn uciska jej mózg, nie traci chęci do życia. Kotka Milly chce być po prostu kochana
Czytaj więcej >

Koty

Rolnik zauważył, że kura dziwnie się zachowuje. Zamiast jajek, wysiadywała kocięta
Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot kładzie się w nogach? To nie altruizm, chodzi o coś więcej niż miłość
Czytaj więcej >

Koty

Przybył do nich sam, bez mamy i rodzeństwa. Gdy kociak dorósł, nabrał uroczego przyzwyczajenia
Czytaj więcej >

Koty

Tak się kończy samodzielne strzyżenie kota. Właścicielka zaliczyła spektakularną wpadkę
Czytaj więcej >

Koty

Mama myślała, że się rozpłynie, widząc co kot robi z jej córeczką. Od razu chwyciła za telefon
Czytaj więcej >
Ewa Nalepa

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]