Dlaczego pies odmawia spaceru? Poznaj możliwe powody
Dlaczego pies odmawia spaceru? W takiej sytuacji właścicielom przychodzą zazwyczaj do głowy wyjaśnienia związane z chorobą lub złym samopoczuciem pupila. W rzeczywistości przyczyn może być wiele. Winna może być panująca na zewnątrz pogoda, niewygodne szelki, zmęczenie czy zainteresowanie czymś, co znajduje się w domu. Warto jednak pilnie przyglądać się psu.
Dlaczego pies odmawia spaceru?
Poniżej przyjrzymy się większości możliwych przyczyn. Warto jednak pamiętać, że każdy pies ma własny, unikalny charakter i temperament, jak i preferencje co do pory spaceru, czy tego, który z opiekunów będzie mu towarzyszył.
Spacerowe akcesoria mu nie odpowiadają. Niewygodne szelki czy zbyt ciasno zapięta obraża, mogą skutecznie zniechęcić zwierzaka do wyjścia z domu. Jeśli przez całą trasę, pies będzie odczuwać ucisk lub dyskomfort, nic nie wyniesie z przechadzki. Jeśli masz podejrzenia, że pupil może nie przepadać za sprzętem, którego używacie, spróbuj go wymienić.
Nie odpowiada mu pogoda. Wbrew dość rozpowszechnionym mitom, psy mocno odczuwają panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. Zarówno, gdy jest zbyt zimno, jak i za gorąco, zwierzę nie będzie chętne na przechadzkę. Większość pupili nie lubi także intensywnych opadów deszczu, śniegu lub burzy. W okresach letnim i zimowym wielu właścicieli ogranicza liczbę spacerów.
Ma zakwasy. Jeśli dzień wcześniej zapewniłeś swojemu psu dużą dawkę aktywności fizycznej, na przykład biegając z nim, pozwalając mu na zabawę z innymi czworonogami lub zabierając go na bardzo długi spacer, nie dziw się, że nie jest chętny na wyjście z domu. Mięśnie zwierząt działają na podobnej zasadzie co ludzkie. Długotrwały lub intensywny wysiłek, może skutkować odkładaniem się w nich kwasu mlekowego.
Jest za młody na długie spacery. Szczeniaki często odmawiają dłuższych przechadzek. Znaczenie może mieć tutaj nie tylko zmęczenie ich krótkich łap, lecz także przebodźcowanie lub strach przed oddalaniem się od domu.
Nie chce wychodzić z daną osobą. Jeśli pies odmawia spaceru wyłącznie z jednym z domowników, prawdopodobnie boi się tej osoby. W grę nie musi wchodzić agresja, czasem wystarczy, że ktoś zachowuje się zbyt głośno lub wydaje się pupilowi nieprzewidywalny, by wywoływać u niego lęk. Najlepiej będzie stopniowo oswajać go z tą osobą, jak i lepiej przyjrzeć się ich wzajemnym relacjom.
Pies chce wychodzić wyłącznie z jednym z opiekunów. Czasem zwierzęta przywiązują się do jednego z domowników na tyle mocno, że dosłownie nie chcą spuszczać go z oczu. Choć taka miłość może wydawać się słodka, w rzeczywistości może być źródłem wielu problemów behawioralnych. Podobnie jak w przypadku powyższego punktu, należy pracować nad relacją ze zwierzęciem, tak by nie było od nas w pełni uzależnione.
Coś mu dolega. Jeśli spadek zainteresowania spacerami następuje nagle i utrzymuje się przez kilka dni, prawdopodobnie pies jest chory, lub doznał urazu. Taki stan rzeczy mogą wywołać choroby odkleszczowe, dolegliwości trawienne jak i ból łap lub głowy. W takiej sytuacji należy skonsultować się z weterynarzem.
źródło: piesbehawior.pl