Czym nie karmić zwierząt w święta?
Czym nie karmić zwierząt w święta? Przewód pokarmowy psa różni się od ludzkiego. Jest krótszy i nieprzystosowany do trawienia niektórych substancji, z którymi dobrze radzą sobie jelita i żołądek człowieka. Warto pamiętać o tym, że weterynarze także chcą spędzić święta ze swoimi rodzinami. Liczba dyżurujących klinik jest więc dużo mniejsza. Nie są to więc najbardziej sprzyjające eksperymentom z dietą zwierzaka okoliczności.
Czym nie karmić zwierząt w Święta?
W trosce o zdrowie pupila najlepiej zrezygnować z jakichkolwiek ludzkich potraw. Jeśli przygotował je ktoś inny, nigdy nie możemy być pewni ich składu. Większość z nich jest tłusta i ciężkostrawna lub zawiera składniki, których psy nie jadłyby w warunkach naturalnych.
Nie powinno się karmić psa resztkami ze stołu. Nie powinniśmy traktować swojego zwierzaka, jak śmietnika, czy wstępnego etapu mycia naczyń. Lepiej wyrzucić niedojedzone potrawy niż ryzykować wyrządzenie pupilowi krzywdy.
Jeśli chcecie, by wasz pupil także mógł zjeść w wigilię wyjątkowy posiłek, lepiej przygotujcie mu specjalne danie ze składników obecnych w jego diecie. Jeśli jednak macie już ulec błagalnemu wzrokowi czworonoga, upewnijcie się, że podajecie mu żadnej z wymienionych poniżej rzeczy.
Produkty, których nie można podawać psom:
1. Alkohol - Choć ta pozycja może wydawać się oczywista, zaskakująco często słyszy się o zatruciach psach tą substancją. Nawet niewielka jej ilość może poważnie zaszkodzić pupilowi. Wywołuje on wymioty, silne bóle brzucha, biegunki i szkodzi wątrobie zwierzaka. Warto tutaj zaznaczyć, że wystarczy jego obecność w potrawach, np. wino w świątecznym bigosie).
2. Ryby - Mięso ryb samo w sobie nie jest problemem. Ości za to stanowią dla psa śmiertelne zagrożenie. Szybko gryząc i przełykając kęsy, czworonóg może nawet ich nie zauważyć. Ostre, drobne kostki mogą przebić przełyk lub ściany żołądka, jak i zaklinować się w jego gardle.
3. Grzyby - Stanowią popularny składnik większości tradycyjnych wigilijnych potraw. Niestety są bardzo ciężkostrawne, dlatego nie powinno się podawać ich psom, jak i małym dzieciom. Warto też pamiętać o tym, że mogą znaleźć się w farszu uszek czy pierogów.
4. Czosnek i cebula - Związki, które drażnią nasze oczy, gdy kroimy te warzywo są bardzo niebezpieczne dla psów. Dwusiarczki są dla nich toksyczne, mogą powodować zaparcia, bóle jak i problemy z wątrobą.
5. Smażone potrawy - Psy nie powinny spożywać pokarmów tłustych, szczególnie smażonych na oleju. Są bardzo ciężkostrawne. Stosunkowo krótki układ pokarmowy psa nie jest w stanie sobie z nimi poradzić. Mogą wywoływać biegunki, wymioty i inne bardzo nieprzyjemne dolegliwości.
6. Przyprawy - Zwierzęta mogą spożywać niewielkie ilości ziół takich jak koper włoski, jednak nie powinny jeść pieprzu soli, papryki i praktycznie wszystkich przypraw, jakie jesteśmy w stanie znaleźć w kuchni. Podrażniają one ich jelita, przełyk, język, a nawet nos, jeśli ich ilość jest dostatecznie duża.
Zobacz zdjęcie:
Unsplash/heber galindo
Źródło: pies.pl