Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy twój pies jest rozpieszczony? 8 oznak, że oddałeś pupilowi władzę nad swoim życiem
Ewa Nalepa
Ewa Nalepa 03.01.2021 01:00

Czy twój pies jest rozpieszczony? 8 oznak, że oddałeś pupilowi władzę nad swoim życiem

Pies golden retriever
Pixaby/aganyga

Rozpieszczony pies jest przede wszystkim niepoprawnie wychowany i nieposłuszny. Ma on w poważaniu to, czego oczekuje od niego właściciel i zajmuje się tylko tym, na co on sam ma ochotę. Oczywiście każdemu czasami zdarzy się przymknąć oko na wybryki niegrzecznych pupili, jednak są pewne granice, których lepiej nie przekraczać. Poznaj 8 oznak, dzięki którym można w łatwy sposób zorientować się, czy pies nie przejął kontroli nad Twoim życiem.

Oznaki rozmieszonego psa

1. Szczekanie za każdym razem, gdy pies czegoś chce, jest jedną z najwyraźniejszych oznak rozpieszczenia. Czworonóg, który nauczył się, że za każdym razem, jak szczeknie, dostanie wszystkie zachcianki - nie zaprzestanie tego robić. Czy chodzi o zabawkę, smakołyk czy też uwagę właściciela, pies zawsze będzie szczekał. Wynika to z faktu, że opiekun reaguje na każde jego zawołanie. Pies szybko się tego uczy, a takie szczekanie jest niezwykle uciążliwe zarówno dla samego właściciela, jak i nieraz całego osiedla.

2. Ignorowanie poleceń i próśb opiekuna to kolejna oznaka rozpieszczenia. Pies robi tylko to, na co ma ochotę, a właściciel nie jest dla niego w ogóle istotny. Nie wynika to z braku inteligencji psa, ale braku konsekwencji. Jeśli pies nie będzie uczony wykonywania komend i nie będzie się wymagało od niego kompletnie niczego, a nagrody będzie dostawał za nic, zwierzak po prostu zignoruje człowieka.

3. Zaczepianie przechodniów i skakanie na ludzi to kolejne zachowanie, które właściciel powinien opanować. Nawet jeśli opiekunowi odpowiada, że jego zwierzak tak radośnie się z nim wita, to mimo wszystko nie powinien tego robić z każdym napotkanym człowiekiem na ulicy. Zwłaszcza gdy ktoś tego nie lubi, boi się psów albo po prostu spieszy się na spotkanie w nowym, eleganckim ubiorze.

4. Porywanie jedzenia z talerzy w kuchni albo, co gorsza, od obcych ludzi to kolejna ważna oznaka niewychowania i rozpieszczenia. Przyzwalanie na takie zachowania i brak żadnych konsekwencji sprawiają, że pies szybko opanowuję sztukę rabowania jedzenia oraz żebrania. Czworonoga warto nauczyć, że takie zachowanie jest niedopuszczalne, tym bardziej że nierzadko może prowadzić do zjedzenia czegoś, co może psu zwyczajnie zaszkodzić. Nadwaga to dodatkowa oznaka, że powinno się bardziej zadbać o swojego pupila. Nadmierne kilogramy tłuszczu nie wychodzą zwierzakowi na zdrowie i nie są oznaką miłości ze strony właściciela, tylko zaniedbania i nadmiernego przekarmiania. 

Pies robi, co mu się żywnie podoba

5. Czworonóg niereagujący na komendy, który na spacerze robi to co chce to rzecz jasna przejaw rozpieszczenia. Pies puszczony luzem i robiący, co mu się żywnie podoba, może bardzo uprzykrzyć życie wszystkim innym spacerowiczom. Oprócz tego, że działa wszystkim na nerwy, może dojść do przykrych nieporozumień z innymi ludźmi i psami, a w najgorszym razie do zakończy się poważnym pogryzieniem.

6. Pies co chwila chce wyjść na dwór, a gdy wychodzi, to nawet nie załatwia swoich potrzeb? Jeśli czworonóg jest zdrowy, to także znaczy, że przejął władzę nad właścicielem, który spełnia każdą jego zachciankę. Warto tutaj "dogadać się" z psem i ustalić, że z psem wychodzi się na dwór tylko wtedy, gdy ten wyrazi jasną potrzebę załatwienia swoich spraw na podwórku.

7. Podgryzanie smyczy i rąk wbrew pozorom jest kolejną oznaką rozpieszczenia i nieposłuszeństwa. Choć szczeniaki, które to roba, wyglądają uroczo, lepiej je szybko tego oduczyć. Gdy pies dorośnie, stanie się to naprawdę uporczywym problemem i spacer stanie się i dla czworonoga, i dla właściciela niezwykłą udręką.

Jeśli to pies decyduje, czy i kiedy bawić się z właścicielem, wyraźnie znaczy to, że przejął on dominację nad człowiekiem. Właściciel jest w tej sytuacji posłuszny psu, a przecież powinno być odwrotnie. Jeśli w czasie, gdy opiekun chce się zająć sobą, pies nagminnie przychodzi z zabawkami i poszczekuje, oczekując reakcji, to takie zachowanie może popsuć relację między opiekunem a czworonogiem.

8. Pies odżywia się i śpi lepiej od właściciela to definitywny przejaw rozpuszczenia zwierzaka. O ile jeszcze wyszukane karmy i smakołyki mogą wyjść psu na zdrowie, o tyle spanie na środku łóżka i uważanie, żeby zwierzaka przypadkiem nie obudzić, jest już przesadne. Warto nauczyć psa schodzić na komendę z łóżka, albo sprawić, żeby chociaż się na nim przesunął. Nie po to przecież człowiek ma swoje łóżko, żeby musiał później spać w psim legowisku!

Zobacz zdjęcie:

fot. Unsplash/Blake Lipthratt

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: psy.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?