Swiatzwierzat.pl
szczeniak z piłką

unsplash.com/James Lewis

Jak bawić się ze szczeniakiem? 5 wskazówek pomocnych w rozwoju psa

29 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Jak bawić się ze szczeniakiem? Zabawa jest dla psów najlepszym sposobem, na nauczenie się pewnych zasad i wpojenie im granic dopuszczalnych zachowań. Właśnie tak suczki wychowują swoje dzieci. Właściciele także mogą w ten sposób kształtować

Jak bawić się ze szczeniakiem? Mioty psów zazwyczaj liczą od 4 do 8 osobników. Rodzeństwo poprzez zabawę uczy się ważnych umiejętności społecznych. To właśnie w tym okresie zachodzi najbardziej intensywna socjalizacja, która ma kluczowy wpływ na to, jak dorosły pies będzie się zachowywał w stosunku do ludzi, ale także napotykanych na spacerach czworonogów. 

Jak bawić się ze szczeniakiem?

Osoby decydujące się na zakup lub adopcję szczeniaka powinny pogodzić się z tym, że w pierwszych miesiącach życia psa opieka nad nim będzie pochłaniać ogromne ilości czasu i energii.

Małe psy nie znoszą bezczynności. Są ciekawskie i bardzo ruchliwe. Oczekują, że właściciel dostarczy im rozrywek, jak i towarzystwa. O czym więc pamiętać w trakcie wspólnych zabaw ze szczeniakiem?

1. Zadbaj o różnorodność rozrywek - Nie przyzwyczajaj psa do jednej formy wspólnych harców, jak i pojedynczej zabawki. Zadbaj o to, by zabawy były różnorodne i skoncentrowane na różnych aktywnościach.

Choć najważniejszy jest ruch, nie zapomnij, by dać szczeniakowi okazję i coś do gryzienia (w przeciwnym razie może próbować ugryźć ciebie), chwilę wytchnienia połączonego z głaskaniem i szansę na wykorzystanie węchu, na przykład przy szukaniu poukrywanych przysmaków.

2. Nie pozwalaj mu na wszystko - Jak wspomnieliśmy wyżej, poprzez zabawę zwierzak uczy się tego co jest dopuszczalne, a co nie. Jeśli pozwolisz mu na podgryzanie się, wyciąganie nitek z dywanu, czy wskakiwanie na meble, uzna te aktywności za pożądane. Oduczenie szczeniaka tych nawyków może być trudne.

3. Zwracaj uwagę na jego reakcję - Zabawa ma służyć przede wszystkim twojemu pupilowi. Choć człowiek też może czerpać z niej masę radości, to szczeniak powinien zawsze znajdować się w centrum uwagi. Jeśli zwierzak wydaje się znudzony, lub pozbawiony entuzjazmu, spróbuj zaproponować mu inną rozrywkę. 

Istotne jest także dbanie o to, by młody pies nie męczył się za bardzo. Większość z nich nie potrafi rozpoznać momentu, w którym są zbyt zmęczone, by biegać dalej. Zbyt intensywna zabawa może skończyć się kolką lub zakwasami.

4. Znajdź mu kolegę - Szczeniaki zazwyczaj dobrze dogadują się z innymi psami. Spróbuj zapoznać się z innymi osobami, które mają psy w podobnym wieku do twojego. Szczeniak z pewnością doceni możliwość zabawy z przedstawicielem swojego gatunku. Zadbaj jednak o to, by nie przejął od niego złych nawyków (jak jedzenie odchodów innych zwierząt). Jeśli zauważysz niepokojące sygnały, pomyśl o zmianie towarzystwa, w którym obraca się twój pupil.

5. Zabawa w lustro - Psy w wieku od 8 do 10 tygodni instynktownie naśladują zachowania opiekunów. Dzięki tej zabawie możesz nauczyć szczeniaka podstawowych komend, w sposób, który dostarczy mu przy okazji masę rozrywki.

Zobacz zdjęcie:

źródło: yarrowiacanifelox.pl

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >
Pies w Poznaniu

Psy

Pies biegał po skrzyżowaniu w samym centrum miasta. Służby nie miały litości dla właściciela

Czytaj więcej >