Temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 20 stopni Celsjusza? To znak, że właścicieli czworonogów czeka wyczesywanie wyliniałej sierści. Ta część obowiązków bywa utrapieniem psiarzy. Obficie tracony podszerstek często wyrzucamy do kosza, choć to ogromny błąd. Dla Ciebie psia sierść to odpad, zaś dla innych cenny surowiec. Internautka pokazuje, jak wykorzystać to, co zostaje po czesaniu pupila. Za ten ekologiczny sposób na wykorzystanie sierści psa "podziękują" Ci inne gatunki zwierząt.
Nadleśnictwo Połczyn w związku z niedawnym Dniem Komara podzieliło się ciekawostkami związanymi z tym powszechnie nielubianym owadem. Na przyjemnej dla oka infografice znalazły się sposoby na odstraszenie tych bzyczących pasożytów, choć niektóre z nich wzbudzają kontrowersje. Według naukowców nie są one skuteczne w walce z komarami, mimo że bywają polecane przez lekarzy. Co więcej, niekiedy mogą one przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. O jakich metodach mowa i czy warto je stosować?
Dyszenie, to naturalny sposób termoregulacji ciała przez psy. Dlatego czworonogi intensywnie sapią po wysiłku fizycznym, podczas upałów lub w trakcie przeżywania silnych emocji. To zupełnie normalne zjawisko, które dotyczy każdego psa. Jednak jeżeli Twój pupil dyszy więcej, niż inne czworonogi i zdarza mu się to nawet bez wyraźnego powodu, warto udać się do weterynarza. Chroniczne dyszenie może być objawem bardzo poważnej choroby, która nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym również przedwczesnego zgonu.
Kiedy atakuje pies, pierwszym instynktem jest ucieczka. Intuicja niestety nas zawodzi – w ten sposób możemy jeszcze bardziej rozzłościć agresora. Reagowanie na atak psa to bardzo ważna umiejętność, która coraz częściej nauczana jest w przedszkolach. Często brakuje jej jednak dorosłym, którzy swoim zachowaniem w obliczu zagrożenia jedynie dalej prowokują zwierzę. Jak obronić się przed psem? Chociaż przeczy to naszej intuicji, najważniejsze jest zachowanie spokoju i przybranie odpowiedniej pozycji.
Dorosły kot lub senior nagle stał się nadpobudliwy, ma ogromny apetyt, a mimo to chudnie? To powód do niepokoju. Starzejące się zwierzęta, zupełnie tak jak ludzie, zmieniają swoje zwyczaje. To naturalny proces wynikający z fizjologicznych mechanizmów zachodzących w organizmie. Jednak niektóre nowe zachowania u starszych kotów powinny wzbudzić niepokój u właściciela. Mogą one być pierwszymi symptomami rozwijających się chorób.
Czy koty lubią być całowane? Eksperci od lat przekonują, iż dawanie buziaków naszym czworonożnym przyjaciołom nie jest najlepszym pomysłem ze względu na przenoszone zarazki i ryzyko nabawienia się dokuczliwych infekcji. Inną kwestią jest sam stosunek zwierzaków do nadmiernych czułości - nie każdy mruczek życzy sobie cmokania w okolicy pyszczka. Na własnej skórze przekonała się o tym właścicielka kotki o imieniu Cleo. Rozdrażniony pupil nieomal pozbawił jej wzroku, a całe zdarzenie zarejestrowano na nagraniu.
Podróż autem to dla jednych psów wspaniała przygoda, z kolei dla innych to przyczyna ogromnego stresu. Strach przed wejściem do samochodu może być spowodowany kilkoma czynnikami. Dobra wiadomość jest taka, że każdego czworonoga można wyleczyć z lęku przed podróżą samochodem. Co prawda, może to być proces, który będzie wymagał dużej dawki cierpliwości i konsekwencji, jednak efekty są tego warte. Podpowiadamy co zrobić, żeby nawet najbardziej zlęknionego zwierzaka przekonać do tego, że samochód wcale nie jest taki straszny.
Jak przepraszają koty? I czy w ogóle są do tego zdolne? Opiekunowie złoszczą się na “psotne” zachowania kotów, podczas gdy mruczki próbują w subtelny sposób załagodzić konflikt. Jak to robią? Chociaż patrzą na Ciebie tymi wielkimi oczami, którym nie sposób odmówić, nie daj się oszukać. Stały repertuar kocich zachowań okazujących skruchę powinien znać każdy właściciel mruczka.
Plaga owadów opanowała uwielbiany przez turystów kraj. Latają w rojach i tną jak szalone. Gryzące owady są powodem hospitalizacji opanowanych plagą terenów. “Przez nie musiałem iść na ostry dyżur” – mówi mieszkaniec. A to wszystko przez panujące na całym świecie upały i susze, przez które owady mogły się mnożyć jak szalone.
Klatka kennelowa dla psa to niesłusznie kontrowersyjny temat. Jedni widzą w niej więzienie, a drudzy receptę na wszystkie bolączki. Właściwie zastosowana ma pozbyć się lęku separacyjnego u pupila, zatroszczyć się o czystość w mieszkaniu i pomóc zwierzęciu się zrelaksować. Jednak czy faktycznie tak jest? Z mitami, które narosły wokół klatek kennelowych pomaga nam rozprawić się założycielka Psiedszkola, Zofia Zaniewska-Wojtków.
Kot na smyczy? To jak najbardziej możliwe! Chociaż to psy zazwyczaj są kojarzone z treningami na świeżym powietrzu czy nauką komend, wspólne spacery na łonie natury można wprowadzić jako dodatkową aktywność fizyczną w codziennej rutynie Twojego kota. Jak przygotować się do pierwszego spaceru z mruczącym przyjacielem i czy tego typu rozrywka sprawdzi się u każdego zwierzaka? Dawką cennej wiedzy o spacerach z kotem podzieliła się z nami Dorota Muszyńska, twórczyni instagramowego konta “Koty, my i outdoor”.
Zwierzęta komunikują się zupełnie inaczej niż my. Pomimo tego, że nie potrafią opanować ludzkiej mowy. Do wyrażania swoich potrzeb oraz emocji wykorzystują całe ciało. Przyciskanie głowy do twardej powierzchni, takiej jak ściana, jest zdecydowanie oznaką, że coś jest nie tak z twoim pupilem. Dzięki szybkiemu zauważeniu komunikatu i konsultacji z lekarzem weterynarii, można uratować jego życie.
Jako właściciele zwierząt domowych niejednokrotnie rozmyślamy nad stylem bycia naszych czworonożnych przyjaciół. Dlaczego pies po załatwieniu potrzeb fizjologicznych kopie w ziemi bądź trawie? A co sprawia, że nie odstępuje nas na krok, nawet kiedy sami musimy skorzystać z toalety? Wśród najczęściej zadawanych pytań pojawiają się też wzmianki o kompulsywnych zachowaniach, które bywają mylone z zabawą. Wykonywanie wybranych czynności, jak kręcenie się w kółko czy gonienie za piłką, często wynika ze stresu oraz niezaspokojonych potrzeb. Istnieje kilka prostych sposobów na to, żeby pomóc psu w trudnych dla niego sytuacjach i pokazać mu, że jak prawidłowo rozładować emocje.
Kot w trakcie relaksu nagle podrywa się z miejsca i zaczyna biegać po mieszkaniu, jakby zobaczył ducha. Wskakuje na meble, wchodzi i schodzi ze schodów, jakby trenował kardio. Brzmi znajomo? To dziwne zachowanie zwierząt doczekało się specjalistycznej nazwy, FRAPs. Czym spowodowane są nadwyżki energii u kotów i czy właściciele mają powód do zmartwień? Okazuje się, że za napadami FRAPs może stać choroba ważnego narządu.
Koty wyewoluowały w taki sposób, żeby nie pokazywać żadnych słabości. Zranione czy chore byłyby smacznym kąskiem dla czających się na nie drapieżników. Dlatego właśnie właścicielom mruczków tak trudno jest zorientować się czasem, że z ich kotem dzieje się coś złego. Baczna obserwacja pozwala zorientować się, że nasze zwierzę jest chore. Warto zwrócić uwagę na zawartość kuwety kota, która potrafi wiele powiedzieć o zdrowiu mruczka. Nie przegap tego niepokojącego objawu, może świadczyć o ciężkiej chorobie.
Chociaż ślimaki są naturalną częścią ekosystemu, zdarza się, że nieproszone zadomowią się w naszym ogródku i niszczą uprawy. Jeśli mamy do czynienia z prawdziwym zatrzęsieniem tych szkodników, warto przedsięwziąć środki zapobiegawcze. Rozsypanie szkodliwej trutki może i jest skutecznym rozwiązaniem, ale niestety bywa szkodliwe dla innych organizmów. Walkę ze ślimakami warto zacząć od naturalnych sposobów. Żaden produkt ze sklepu nie działa tak skutecznie.
Właściciele psów chcieli tylko wytępić szkodniki zjadające ich uprawy. Posypując ziemię niebieskimi granulkami, nie spodziewali się, że sprawa skończy się tragicznie. Na te zamiast szkodników skusiły się psy. Toksyczna dawka trucizny sprawiła, że musiały zostać hospitalizowane. Klinika weterynaryjna ostrzega przed popularnym środkiem stosowanym w ogrodach.
Jak poznać, że kot ma chorobę sierocą? Proces wczesnej socjalizacji zwierząt jest niesamowicie istotny z perspektywy ich dalszego rozwoju. Zaburzenia kontaktu kocięta z mamą w pierwszych tygodniach życia mogą doprowadzić do wykształcenia powtarzalnych zachowań, które mogą być niebezpieczne. Jak objawia się choroba sieroca u kota? Czy chorobę sierocą można leczyć?
Obiecałeś psu smaczną przekąskę, wiedząc, że jej nie dostanie? Wasza więź może być zagrożona. Okazuje się, że psy prawdopodobnie wiedzą, kiedy je oszukujemy. Austriaccy naukowcy udowodnili, że psy odczytują niewerbalne sygnały, które wysyłamy, kiedy mijamy się z prawdą. Według badań pupile widzą różnicę między świadomym a nieświadomym wprowadzaniem w błąd. Jak wyniki psów wypadły w porównaniu z ludzkimi dziećmi, małpami człekokształtnymi i kotami?
Każdy opiekun zwierzęcia, musi czasami zabrać swojego pupila w podróż. Należy pamiętać o tym, że wnętrze auta oraz sam fakt znalezienia się w niecodziennej sytuacji bywa dla zwierzęcia bardzo stresujący. To może być powodem nerwowego zachowania. Na własnej skórze przekonali się o tym właściciele kota, który wydostał się z wiklinowego kosza. Zwierzę nagle wskoczyło na kierowcę w trakcie jazdy, co skutkowało zboczeniem z trasy i uderzeniem w drzewo. W aucie były dwie osoby, obie zostały ranne.
Opiekunka małego pieska o imieniu Chanel spostrzegła, że podopieczna kuli ogon między nogi, a wszelkie próby dotyku kończą się piskiem. Wizyta kontrolna w klinice weterynaryjnej uszczupliły portfel opiekunki o 145 dolarów, ale przynajmniej rozwiała wszelkie wątpliwości. Suczka okazała się prawdziwym okazem zdrowia, ale jej przypadek pokazuje, że pozytywne emocje mogą czasem wyrządzić sporo krzywdy.
Koty są przystosowane ewolucyjnie do ukrywania złego samopoczucia. Gdyby zdradzały oznaki choroby czy bólu, stałyby się łatwym kąskiem dla drapieżników. Dlatego mruczki z łatwością ukrywają nawet bardzo poważne problemy zdrowotne. To ogromna przeszkoda dla właścicieli, którzy nie wiedzą, że ich zwierzę źle się czuje. Pomoc weterynaryjna może zostać przez to udzielona zbyt późno. Dlatego warto wiedzieć, jak poznać, że z kotem dzieje się coś złego. Okazuje się, że kolor wymiotów zdradza wiele na temat zdrowia mruczków.
Czy latem powinniśmy strzyc psy? Chociaż wśród właścicieli zdania są podzielone, eksperci nie mają żadnych wątpliwości. Ten błąd popełnia wielu opiekunów. Konsekwencje mogą być poważne – może grozić mu udar. Psy w inny sposób niż ludzie radzą sobie z upałami, a odpowiednia pielęgnacja sierści jest ważnym mechanizmem chłodzącym.
Letnie, wakacyjne dni to coś, na co czeka większość ludzi. Niestety bywa, że relaks w ogrodzie lub na tarasie potrafią skutecznie popsuć owady. Ukąszenia niektórych z nich bywają naprawdę nieprzyjemne, a chronić się przed nimi powinny zwłaszcza uczulone na nie osoby. Okazuje się, że by odstraszyć osy, wystarczy zastosować środek dostępny w aptece.
Dolegliwości skórne, mimo że nie są bezpośrednim zagrożeniem dla życia pupila, nie powinny być lekceważone przez żadnego z właścicieli zwierząt. Wśród kotów, popularnym problemem dermatologicznym jest koci łupież. Dolegliwość ta przypomina bardzo łupież ludzki, ale jej przyczyny oraz leczenie są różne. Im szybsza reakcja na pojawienie się nadmiaru łuszczącego się naskórka u kota, tym większe prawdopodobieństwo, że leczenie przyniesie szybką ulgę i długie rezultaty.
Najlepszy przyjaciel człowieka może przybierać przeróżne kształty, kolory i wielkości. Czasami ciężko uwierzyć, że chihuahua czy mops należy do tego samego gatunku co pitbull lub owczarek niemiecki. Warto jednak pamiętać o tym, że bez względu na rasę, wiek oraz płeć, psy mają naturalną potrzebę eksplorowania środowiska. W każdym czworonogu drzemie dusza odkrywcy. Okazuje się, że dzięki świadomości istnienia kilku psich potrzeb, z niewielkim wysiłkiem, codzienny spacer można zamienić w prawdziwą przygodę! O cenne rady poprosiliśmy specjalistki, które na co dzień pomagają lepiej zrozumieć swoje psy.
Rodzina przygarniętych kociąt musiała przejść inspekcję w kierunku obecności pcheł. Niestety wyniki nie były pomyślne. Ze względu na młody wiek nie mogły brać leków przeciw pasożytom. Została tylko jedna opcja – kąpiel na pchły. Jak to u kotów bywa, zwierzęta okazały się antyfanami wody. Ich płacz rozrywał serce opiekunki, która musiała to zrobić dla ich dobra.
Ptaki zjadające owoce z czereśni są utrapieniem nie tylko profesjonalnych sadowników, ale również hobbystów posiadających w swoim ogródku jedno bądź kilka drzewek. Niestety, zazwyczaj nie kończy się na “poczęstowaniu się" częścią zbiorów. Niepilnowane okazy często zostają ogałacane ze wszystkich dojrzałych owoców. Dlatego warto zadbać o to, żeby zniechęcić ptaki do interesowania się czereśniami. Jest kilka skutecznych sposobów.