Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Twój kot nagle schudł, choć dużo je? Nietypowych objawów jest więcej. Od razu idź do weterynarza
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 16.08.2023 12:44

Twój kot nagle schudł, choć dużo je? Nietypowych objawów jest więcej. Od razu idź do weterynarza

Chory kot
Chory kot, źródło: pexels.com @freestocks.org

Dorosły kot lub senior nagle stał się nadpobudliwy, ma ogromny apetyt, a mimo to chudnie? To powód do niepokoju. Starzejące się zwierzęta, zupełnie tak jak ludzie, zmieniają swoje zwyczaje. To naturalny proces wynikający z fizjologicznych mechanizmów zachodzących w organizmie. Jednak niektóre nowe zachowania u starszych kotów powinny wzbudzić niepokój u właściciela. Mogą one być pierwszymi symptomami rozwijających się chorób. 

Choroby tarczycy dotykają nie tylko kotów w podeszłym wieku. Na co zwrócić uwagę?

Koty powyżej dziesiątego roku życia są narażone na wiele poważnych chorób, w tym na dolegliwości endokrynologiczne. Nieleczone zaburzenia hormonalne, wpływają negatywnie na cały organizm. Dlatego właściciele czworonożnych seniorów powinni uważnie obserwować swoje pupile, i w razie pojawienia się niepokojących objawów, natychmiast reagować. 

Szybka diagnoza jest podstawą w ustaleniu skutecznego leczenia, które z kolei może znacząco poprawić komfort życia kota i je przedłużyć. Warto zatem wiedzieć na co zwracać uwagę u futrzastych podopiecznych i które zachowania są normalne, a które mogą świadczyć o patologicznych zmianach zachodzących w jego organizmie. 

Najczęstsze dolegliwości kotów, u których rozwijają się choroby endokrynologiczne zostały wymienione poniżej:

  • drastyczny spadek masy ciała
  • wzrost apetytu
  • nadpobudliwość (może objawiać się wzmożoną aktywnością fizyczną, drażliwością, agresją, obsesyjnym wylizywaniem futra)
  • ataki epileptyczne
  • otępienie
  • pogorszenie kondycji sierści
  • unikanie kontaktu fizycznego
  • chroniczna biegunka i wymioty
Dramatyczne sceny w Karkonoszach, dziecko zaatakowane przez lisa. Turyści sami prosili się o kłopoty

Widzę niepokojące objawy u mojego kota. Co dalej?

Kot, który z niewyjaśnionych przyczyn zaczyna zmieniać swoje dotychczasowe zwyczaje powinien trafić pod opiekę lekarza weterynarii. Podczas wywiadu medycznego należy wspomnieć o każdym szczególe. Wiele rzeczy, które właścicielom wydają się nie być istotne, mogą okazać się cenną wskazówką dla specjalisty - mowa na przykład o zmianie usposobienia zwierzaka, który przez całe życie był bardzo towarzyski a nagle za wszelką cenę usiłuje unikać dotyku lub o zwiększonym apetycie. 

Jedną z najpopularniejszych chorób endokrynologicznych występujących u starszych kotów jest nadczynność tarczycy. 

Lekarz weterynarii po wywiadzie prawdopodobnie przejdzie do omacywania zwierzęcia. W wielu przypadkach okazuje się, że wyczuwalne są guzkowate zmiany na szyi, które świadczą o patologicznym powiększeniu tarczycy. Często stwierdzane są również zaburzenia pracy serca, dlatego kolejnym badaniem diagnostycznym może być EKG.

Następnie przychodzi czas na badania obrazowe. W badaniu radiologicznym klatki piersiowej powiększenie sylwetki serca będzie kolejnym dowodem na występowanie nadczynności tarczycy. U niektórych kotów stwierdza się też obrzęk płuc lub obecność płynu w jamie opłucnej. 

pexels-gustavo-fring-6816859.jpg
Źródło: pexels.com @Gustavo Fring

Leczenie nadczynności tarczycy u kotów

Po szczegółowym badaniu i diagnostyce możliwe jest postawienie rzetelnej diagnozy. Jeżeli u kota stwierdzona zostanie nadczynność tarczycy, konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego, radioterapii lub chirurgiczne usunięcie tarczycy. 

O metodzie leczenia decyduje lekarz weterynarii po uzgodnieniu szczegółów z właścicielem pacjenta. Zazwyczaj zaczyna się od farmakoterapii. To najmniej inwazyjne rozwiązanie. Wymaga ono jednak systematyczności. Leki trzeba podawać zwierzęciu codziennie. 

Możliwe jest również przeprowadzenie tyreidektomii, czyli chirurgicznego usunięcia tarczycy. Jednak znieczulenie ogólne pacjenta oraz sam zabieg wiąże się z ryzykiem powikłań. Dlatego operacje są przeprowadzane jedynie na silnych zwierzętach, nie mających chorób współistniejących. Po usunięciu tarczycy, hormony, które dotychczas były przez nią produkowane trzeba podawać kotu z wykorzystaniem środków farmakologicznych. 

pexels-dominika-roseclay-977935.jpg
Źródło: pexels.com @Dominika Roseclay

Źródło: veterynaria.pl, apetete.pl