Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Skąd się bierze łupież u kota? Zła karma to nie jedyna przyczyna. O tym nie mówi się głośno, a szkoda
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 16.07.2023 14:34

Skąd się bierze łupież u kota? Zła karma to nie jedyna przyczyna. O tym nie mówi się głośno, a szkoda

Beżowy kot
Beżowy kot, źródło: pexels,com @Tranmautritam

Dolegliwości skórne, mimo że nie są bezpośrednim zagrożeniem dla życia pupila, nie powinny być lekceważone przez żadnego z właścicieli zwierząt. Wśród kotów, popularnym problemem dermatologicznym jest koci łupież. Dolegliwość ta przypomina bardzo łupież ludzki, ale jej przyczyny oraz leczenie są różne. Im szybsza reakcja na pojawienie się nadmiaru łuszczącego się naskórka u kota, tym większe prawdopodobieństwo, że leczenie przyniesie szybką ulgę i długie rezultaty. 

Łuszcząca się skóra u kota to częsty problem

Na wstępie należy podkreślić, że łuszczenie się naskórka u kotów jest zupełnie naturalnym procesem. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy wierzchnie warstwy skóry złuszczają się nadmiernie. Choroba może przybierać postać licznych drobinek przypominających rozsypaną mąkę, zostawianych przez zwierzaka wszędzie, gdzie się pojawią, aż po duże płatki naskórka znajdywane w każdym zakamarku domu. Przypadłość prowadzi do podrażnienia skóry, w wyniku którego dochodzi do świądu, a nawet infekcji wtórnych. 

Nie należy panikować po sporadycznym zlokalizowaniu na sierści kota łuszczącego się naskórka. Jednak jeżeli Twój pupil jest notorycznie pokryty białym osadem oraz wykazuje jakiekolwiek oznaki dyskomfortu związanego ze stanem zdrowia jego skóry, należy reagować.

Koci łupież to problem, który dotyczy czworonogów w każdym wieku, bez względu na płeć czy rasę. 

Przy pływających po rzece workach unosił się charakterystyczny zapach. Dokonali makabrycznego odkrycia

Łupież u kota - najpopularniejsze przyczyny

Każdy właściciel kota powinien wiedzieć, skąd może brać się koci łupież, żeby w razie pojawienia się objawów tej choroby móc jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Dzięki posiadaniu tej wiedzy bardzo często okazuje się, że problem można rozwiązać bez pomocy weterynarza. Oto kilka najpopularniejszych przyczyn kociego łupieżu:

  • Dieta - to czynnik, który może wiele zmienić i zależy głównie od opiekuna kota. Zdarza się, że niektóre pokarmy, podawane czworonogom okazują się być nieprawidłowo zbilansowane.  W wyniku niedoborów pokarmowych mogą zacząć pojawiać się różne problemy zdrowotne, w tym koci łupież. Ponadto zdarza się, że kot jest uczulony na jeden ze składników danej karmy. Wtedy należy zrezygnować ze wszelkich produktów posiadających w swoim składzie na przykład, mięso z kurczaka. Podstawową zasadą, którą najlepiej jest się kierować, żeby szybko wyłapać wszelkie problemy związanie z dietą, jest stopniowe wprowadzanie nowych produktów. Wtedy, łatwo wytypować potencjalnego “sprawcę zamieszania” i usunąć go z kociej diety. 
  • Pielęgnacja - ten czynnik dotyczy przede wszystkim ras o długiej sierści. Brak regularnego wyczesywania starej sierści może prowadzić do różnych problemów dermatologicznych, w tym kociego łupieżu. Dlatego decydując się na długowłosego zwierzaka, należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu pupila.
  • Warunki atmosferyczne - niesprzyjająca temperatura oraz wilgotność powietrza mogą zdarzyć się zarówno latem, jak i zimą. Przyczyną kociego łupieżu może być nadmierne wystawianie zwierzaka na słońce oraz zbyt niska wilgotność powietrza.
pexels-ansel-lee-7631731.jpg
Skórne problemy mogą bardzo obniżyć komfort życia kota, źródło: pexels.com @Ansel Lee

Jak pomóc kotu, który ma łupież?

Pierwszym krokiem w walce z kocim łupieżem powinno być dokładne przeanalizowanie tego, czy problem nie pojawił się wyniku jednej z przyczyn wymienionych powyżej. W takiej sytuacji bardzo prawdopodobne jest, że w wyeliminowaniu problemu nie będzie konieczna interwencja lekarza weterynarii. Jednak, jeżeli łupież jest bardzo intensywny, lub kot pokazuje, że dolegliwości wywołują bardzo silny dyskomfort, należy udać się po pomoc do profesjonalisty. 

Przyczyny pojawienia się kociego łupieżu mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia oraz życia pupila, dlatego nigdy nie należy ich lekceważyć. Ponadto nawet jeżeli okaże się, że źródłem problemu jest coś, stosunkowo niegroźnego, należy pamiętać, że łupieżowi mogą towarzyszyć nieprzyjemny świąd, który znacząco obniża komfort kociego życia. To powinno być wystarczającym pretekstem do tego, żeby natychmiast podjąć działania po zauważeniu problemu. 

Źródło: rikoland.pl, fera.pl