Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Żaden produkt nie działa tak, jak ten sposób, szkodniki znikną w mig
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 30.07.2023 14:49

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Żaden produkt nie działa tak, jak ten sposób, szkodniki znikną w mig

Ślimaki w ogrodzie – zwalczanie szkodników
Ślimaki w ogrodzie – zwalczanie szkodników, fot. pixabay/krzysztofniewolny

Chociaż ślimaki są naturalną częścią ekosystemu, zdarza się, że nieproszone zadomowią się w naszym ogródku i niszczą uprawy. Jeśli mamy do czynienia z prawdziwym zatrzęsieniem tych szkodników, warto przedsięwziąć środki zapobiegawcze. Rozsypanie szkodliwej trutki może i jest skutecznym rozwiązaniem, ale niestety bywa szkodliwe dla innych organizmów. Walkę ze ślimakami warto zacząć od naturalnych sposobów. Żaden produkt ze sklepu nie działa tak skutecznie.

Ślimaki w ogrodzie – domowe sposoby. Naturalne metody na ślimaki

Na pierwszy ogień niech pójdą sprawdzone domowe sposoby. Cięższe działa warto wytoczyć dopiero wtedy, kiedy naturalne metody na ślimaki nie zadziałają. 

Ślimaki w ogrodzie – jak je usunąć? Okazuje się, że jednym z najbardziej efektywnych sposobów jest ręczne pozbieranie tych szkodników. Jako że ślimaki nie lubią słońca, ich aktywność wzrasta wieczorem i w nocy. To właśnie wtedy warto wybrać się do ogrodu i poszukać, gdzie żerują szkodniki. Jeśli chcemy pozbyć się ślimaków w sposób humanitarny, wystarczy zebrać nieproszonych gości i wynieść je w miejsce z dala od naszego domu.

sposób na ślimaki (1).jpg
Naturalne metody na ślimaki bywają równie skuteczne co ciężka chemia, fot. unsplash/Julian

Co na ślimaki w ogrodzie? Jeśli nie chcemy zbierać ślimaków ręcznie, mamy inne opcje. Dobrym rozwiązaniem może być sadzenie roślin, za którymi nie przepadają te szkodniki. Czego nie lubią ślimaki? Okazuje się, że wielu ziół stosowanych na dzień w kuchni. Rumianek, szałwia, cząber, majeranek, tymianek i gorczyca sprawią, że ślimaki nie będą chętnie odwiedzać Twojego ogrodu. Te szkodniki nie przepadają także za aromatem czosnku i cebuli.

Innym naturalnym sposobem na ślimaki jest wykorzystanie kawy. Rozsypanie aromatycznych fusów wokół roślin skutecznie odstraszy ślimaki. Dodatkowym plusem tej metody jest fakt, że kofeina działa na nie toksycznie. Możemy także użyć w podobny sposób cynamonu, jednak szczególnie polecamy sposób z fusami po kawie.

Przerażające nagranie prosto z lasu. Leśnicy ostrzegają, by nie oglądać do końca. "Tam są zwłoki?"

Ślimaki w ogrodzie – jak się pozbyć? Trująca chemia to ostateczność

Preparaty na ślimaki w niebieskich granulkach są bardzo skuteczne, jednak ich stosowanie powinno być ostatecznością. To w końcu silna chemia, która pozbawia życia zwierzęta. Zawarty w nich metaldehyd może działać szkodliwie na okoliczne ptactwo, a nawet psy. Znane są przypadki zatrucia domowych zwierząt preparatami na ślimaki.

Kiedy decydujemy się na gotowy preparat, warto zacząć od naturalnych oprysków. Środki na ślimaki mogą przyjąć formę proszku lub płynu. Warto zwrócić uwagę na stopień toksyczności, który powie nam, jak zawarte w preparacie substancje oddziałują na środowisko. Środki oznaczone literą V są łagodne i nie powinny stanowić zagrożenia dla posadzonych wokół roślin.

sposób na ślimaki (2).jpg
Trutki na ślimaki powinny być ostatecznością, ponieważ szkodzą innym organizmom, fot. unsplash/Dustin Humes

Ślimaki w ogrodzie – jak zwalczać? Nic nie wygra z tym sposobem na ślimaki

Zaskakującym sposobem na ślimaki, który swoją skutecznością przebija wszystkie inne, może być zaproszenie jeża do swojego ogrodu. Wbrew obrazkom w dziecięcych książkach, te zwierzęta nie żywią się wyłącznie jabłkami. Jeże są wszystkożerne i chętnie zjadają małe mięczaki, owady i drobne płazy. Jako że ślimaki należą do tej pierwszej kategorii, są naturalnymi wrogami jeży.

Żeby czerpać korzyści z obecności tych pokrytych szpilkami istot w naszym ogrodzie, musimy zatroszczyć się o to, żeby pożyteczny lokator chciał się do nas wprowadzić. Podstawą jest oczywiście zapewnienie im pożywienia. Jeże chętnie skuszą się na mokrą karmę dla kotów. Intensywny aromat wołowiny czy wieprzowiny zaprowadzi je do naszego ogrodu. Jako że jeże są wszystkożerne, chętnie zjedzą też warzywa i owoce. Pokrojone w kostkę jabłka, marchewka czy kukurydza skłonią je do pozostania w naszym ogrodzie. Należy zwrócić uwagę na to, żeby pokarm dla jeży nie zawierał soli. Musimy także zatroszczyć się o miskę z wodą dla naszego nowego lokatora.

sposób na ślimaki (3).jpg
Jeże są naturalnymi wrogami ślimaków, fot. unsplash/Wolfgang Hasselmann

Jeśli chcemy upewnić się, że żaden inny zwierzak nie pokusi się na pozostawione smakołyki, dobrym rozwiązaniem będzie zbudowanie karmnika dla jeży. Nie bójcie się, ponieważ wbrew nazwie to bardzo prosta konstrukcja, której postawienie zajmie Wam minutę. Do budowy karmnika potrzebne będą dwie cegły i deska. Wystarczy, że umieścimy kawałek drewna na rozstawionych w odległości kilkudziesięciu centymetrów cegłach. Tak stworzony daszek powinien zapobiec przed kradzieżą umieszczonego pod nim jedzenia przez inne zwierzęta.

Poza jedzeniem dla jeży ważne jest też miejsce do mieszkania. Zwierzęta te uwielbiają kryć się w zaroślach. Do życia potrzebują więc długiej, nieskoszonej trawy i najlepiej bujnych krzaków. Jeśli będziesz w stanie im to zapewnić, odwdzięczą się, zajmując się ślimakami buszującymi w ogrodzie.

Źródło: porady.interia.pl, home.morele.net, gardenowo.pl

Tagi: Porady Jeż