Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Czy koty mają łaskotki? Pewnie nawet większe niż Ty. W tym miejscu lepiej nie przesadzaj z gilgotkami
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 12.07.2023 11:13

Czy koty mają łaskotki? Pewnie nawet większe niż Ty. W tym miejscu lepiej nie przesadzaj z gilgotkami

Łaskotki u kotów to temat-zagadka
Łaskotki u kotów to temat-zagadka, fot. unsplash/Loan

Łaskotki u kota – czy występują, a jeżeli tak, to gdzie? Wiemy, że mruczki uwielbiają głaskanie, jednak czy wprowadzenie do wspólnych zabaw łaskotania umili im życie? A może koty są odporne na łaskotanie? Naukowcy znają odpowiedź. Udzielamy skomplikowanej odpowiedzi na to pozornie proste pytanie.

Czy koty mają łaskotki? Odpowiedź może zdziwić

Łaskotanie sprawia, że tracimy kontrolę nad odruchami. Możemy się śmiać, a nawet zwymiotować, czy… stracić panowanie nad moczem. Wszystkie te reakcje na podstawowym poziomie są podobne. Nie panujemy nad odruchami, więc nawet jeśli się śmiejemy, nie oznacza to, że łaskotanie sprawia nam frajdę.

Co z naszymi zwierzętami domowymi? Czy one również są zdolne do odczuwania łaskotek? Czy koty mają łaskotki? Sprawa jest bardziej skomplikowana niż myślisz. Odpowiedź to: i tak, i nie. Zależy, jak na to spojrzeć.

łaskotki u kotów (2).jpg
Łaskotki u kotów to skomplikowany temat, fot. unsplash/Amber Kipp
Gad wpełznął prosto do domu i ukąsił dziecko. Rodzice pognali na SOR, a nim zajęli się strażacy

Istnieją dwa rodzaje łaskotek. Jedna z nich kojarzona jest z obecnością pasożytów

Naukowcy lubią kategoryzować rzeczy. Nawet tak prozaiczna rzecz jak łaskotanie doczekała się technicznego podziału. Knismesis to lekkie łaskotanie, powodujące gęsią skórkę i dreszcze. To właśnie je odczuwamy, kiedy po naszej skórze chodzi mucha. Jego przeciwieństwem jest natomiast gargalesis – łaskotanie powodujące śmiech. Powoduje je umiarkowany, powtarzający się nacisk.

Jako ludzie knismesis odczuwamy znacznie częściej niż gargalesis. Może być wywołane przez czołgające się po skórze pchły, pająka czy innego pasożyta. To, że odczuwamy takie łaskotki, jest ważnym mechanizmem, który informuje nas o obecności parazyta na naszej skórze. Chociażby w ten sposób możemy wywnioskować, że tak, koty mają łaskotki. A przynajmniej ten ich rodzaj. Co natomiast z wywołującym śmiech łaskotaniem?

łaskotki u kotów (1).jpg
Koty odczuwają łaskotanie, które mówi im o obecności skórnych pasożytów, fot. Anastacia Dvi

Łaskotki u kotów – tych miejsc unikaj jak ognia. Kot śmiertelnie się na Ciebie obrazi

Wiemy, że łaskotki takie, jakie znamy, dotyczą także innych małp wielkich. Sprawa nieco się komplikuje, kiedy patrzymy na inne zwierzęta. Jak się okazuje, koty prawdopodobnie nie odczuwają gargalesis, czyli wspomnianego wcześniej rodzaju łaskotek wywołujących śmiech.

Odbierany przez mruczki rodzaj łaskotek przypomina chodzącą po skórze muchę, czy lekkie muskanie piórkiem. Wśród ludzi takie odczucia mogą być uznawane za przyjemne lub nie. Podobnie jest wśród kotów. Zanim zaczniesz wspólną zabawkę w łaskotanie, upewnij się, że nie wywoła ona w zwierzęciu agresji. Najbardziej wrażliwymi miejscami są łapki. W następnej kolejności zobacz, jak kot reaguje na dotyk na szyi, uszach i nosie. Staraj się unikać brzucha. Kot prawdopodobnie nie zareaguje na taki dotyk entuzjastycznie.

Kiedy kot ułożony jest w pozycji na grzbiecie, czuje dyskomfort. Odsłaniając brzuch, naraża na atak organy wewnętrzne. Dlatego koty nienawidzą łaskotania, a nawet głaskania po brzuchu.

Mruczki różnią się między sobą. Możliwe, że Twój kot ma miejsce, w którym nie lubi być dotykany. Jeśli zauważysz, że po wspólnej zabawie kot jest obrażony, zwróć uwagę na to, czy nie przekraczasz jego granic i nie sprawiasz mu dyskomfortu. Kiedy dotykasz konkretne miejsca, a zwierzę sztywnieje, skacze lub staje się agresywne, to znak, żeby ich unikać.

Źródło: lazampa.it, celebrity.fm, pl.pets.asklobster.com, catcheckup.com

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?