Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak się bronić przed atakiem psa? Choć ciężko zachować zimną krew, te pozycje powinien znać każdy
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 17.08.2023 15:14

Jak się bronić przed atakiem psa? Choć ciężko zachować zimną krew, te pozycje powinien znać każdy

Jak bronić się, kiedy pies atakuje? Ta pozycja zapewni bezpieczeństwo
Jak bronić się, kiedy pies atakuje? Ta pozycja zapewni bezpieczeństwo, fot. pixabay/ Jeannette1980

Kiedy atakuje pies, pierwszym instynktem jest ucieczka. Intuicja niestety nas zawodzi – w ten sposób możemy jeszcze bardziej rozzłościć agresora. Reagowanie na atak psa to bardzo ważna umiejętność, która coraz częściej nauczana jest w przedszkolach. Często brakuje jej jednak dorosłym, którzy swoim zachowaniem w obliczu zagrożenia jedynie dalej prowokują zwierzę. Jak obronić się przed psem? Chociaż przeczy to naszej intuicji, najważniejsze jest zachowanie spokoju i przybranie odpowiedniej pozycji.

Dlaczego pies jest agresywny? Oznaki, że pies zaatakuje

Jak większość zwierząt, psy nie są skłonne do ataków na człowieka. Zdarza się jednak, że nieświadomie przekraczamy granice ich komfortu, na co mogą reagować agresją. Jak rozpoznać, że pies zaatakuje? Sprawa jest prosta. Psy rzadko atakują bez wcześniejszego ostrzeżenia. Trzeba jednak umieć dobrze zinterpretować wysyłane znaki. Co uznajemy za zachowania dominujące u psa, ostrzegające o nadchodzącym ataku?

  • warczenie;
  • napięte mięśnie;
  • zjeżona sierść na grzbiecie;
  • nastawione uszy;
  • zmarszczony nos;
  • odsłonięte zęby.

Lista nie powinna być trudna to przyswojenia, bezpośrednio kojarzy się nam z agresją u tych czworonogów. Kiedy zauważymy, że pies przybiera taką postawę, nie prowokujmy go, bo jest gotowy do ataku.

obrona przed atakiem psa (1).jpg
Pies ostrzega przed atakiem, jednak ludzie ignorują te sygnały, fot. unsplash/artistic frames
Kłusownik polował na tygrysa, ale nie zabił go za pierwszym strzałem. "Bestia" wróciła się zemścić

Atak psa – co robić? Zrezygnuj z ucieczki, zachowaj zimną krew

Kiedy już jesteśmy pewni, że pies zaatakuje lub kiedy po raz pierwszy zatopił w nas zęby lub pazury, powinniśmy przede wszystkim zachować spokój. Chociaż jest to trudne w obliczu zagrożenia, zrezygnujmy z ucieczki. Pies prawdopodobnie i tak nas dogoni, a pościg jedynie sprowokuje go do dalszego ataku. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której możemy szybko znaleźć się w aucie czy pomieszczeniu, odseparowani od agresywnego zwierzęcia.

196-213081_g.jpg
Policjanci wyjaśniają, jak bronić się przed agresywnym psem. magazyn-ksp.policja.gov.pl

Jeśli mamy taką możliwość, stwórzmy barierę między nami a zwierzęciem. Może nam posłużyć w tym celu wszystko, co tylko mamy pod ręką. Dobrze też odwrócić uwagę atakującego psa, np. za pomocą głośnych dźwięków. Brzęk monet czy kluczy zdekoncentruje zwierzę, dając nam więcej czasu na ukrycie się czy przybranie bezpiecznej pozycji.

Atak psa – pozycja żółwia. Jak bronić się przed psem?

Będąc ofiarą ataku psa, nie należy szarpać się i wyrywać. Może to pogłębić uszkodzenia ciała i zachęci zwierzę do dalszego ataku. Spróbujmy przywołać psa do porządku komendami, jeśli znamy zwierzę i wiemy, na jakie polecenia reaguje. W przypadku obcych zwierząt, można spróbować popularnego “Stój!” czy “Spokój!”.

Żeby uniknąć obrażeń, w trakcie ataku psa rekomendowane jest przyjęcie tzw. “pozycji żółwia” bądź “pozycji drzewa”. Pierwsza z nich ma za zadanie poinformować zwierzę o naszej uległości, a jeśli strategia nie zadziała – ochronić twarz, uszy i kończyny przed atakiem. Żeby przybrać tę pozycję, należy po kolei:

  1. Spleść dłonie do wewnątrz.
  2. Schować kciuki do środka.
  3. Założyć tak ustawione dłonie za kark.
  4. Przykryć uszy.
  5. Uklęknąć.
  6. Przyciągnąć głowę do kolan.
agresja psa.jpg
“Pozycja żółwia” pomaga uniknąć urazów w trakcie ataku psa, fot. KPP Sokółka, sokolka.policja.gov.pl

Z kolei “pozycja drzewa” polega na staniu w bezruchu z opuszczonymi wzdłuż ciała rękoma i unikanie kontaktu wzrokowego. Wszelkie wykonywane ruchy powinny być jak najwolniejsze, gdyż z założenia psy ignorują nieruchome rzeczy. Nigdy nie odwracajmy się tyłem do atakującego zwierzęcia, ale też nie stójmy z nim oko w oko. 

Jeśli padniemy ofiarą ataku psa, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Nie chodzi jedynie o doznane obrażenia. W przypadku obcych psów konieczne będzie przyjęcie szczepienia przeciw wściekliźnie i tężcowi. O ataku należy poinformować także policję lub straż miejską.

Źródło: psy.pl, magazyn-ksp.policja.gov.pl, sokolka.policja.gov.pl

Tagi: Pies Porady