Łaskotki u kota – czy występują, a jeżeli tak, to gdzie? Wiemy, że mruczki uwielbiają głaskanie, jednak czy wprowadzenie do wspólnych zabaw łaskotania umili im życie? A może koty są odporne na łaskotanie? Naukowcy znają odpowiedź. Udzielamy skomplikowanej odpowiedzi na to pozornie proste pytanie.
W sezonie letnim stoimy przed wyborem, czy zaangażować pupila w nasz wypoczynek na zewnątrz. Zabranie psa na plażę, czy też w góry może wydawać się dobrym pomysłem, jednak powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak nasze zwierzę zniesie prażące słońce. Udar cieplny grozi nie tylko zwierzętom przebywającym w nagrzanym aucie, ale może dotknąć pupila w trakcie upału. Czy koty i psy mogą się opalać? Wokół sprawy narosło wiele mitów. Odpowiadamy, czy zwierzęta domowe mogą przebywać dłużej na słońcu.
Przed każdym właścicielem nowego psa stoi wyzwanie. Musi bowiem wymyślić idealne imię dla pupila. Jak oryginalnie nazwać psa? Okazuje się, że na pomysł łatwo wpaść, przechodząc się po parku czy ogrodzie, gdyż inspiracją dla imienia mogą być kwiaty, krzewy i owoce. Podajemy listę imion dla psów i suczek inspirowanych roślinami.
Podróżując komunikacją miejską można natknąć się na czworonożnych pasażerów, jednak wiele osób nie wie, jak bezpiecznie i zgodnie z zasadami przewozić psy lub koty. Należy pamiętać o szeregu ważnych zasad, bez których możemy narazić współpasażerów na niebezpieczeństwo, a siebie – na wyrzucenie z pojazdu lub mandat.
Czy psie przedszkole to przejściowa moda, a może konieczność naszych czasów? Czy i jakie korzyści dla rozwoju szczenięcia niesie ze sobą socjalizacja od najmłodszych lat? Czy warto i jak rozpocząć swoją przygodę z psim przedszkolem? Jak wybrać odpowiednią szkołę i na co zwrócić uwagę, by nie narażać swojego pupila na niepotrzebny stres? Behawiorysta zwierząt i trener w szkole Psiedszkole Piotr Wojtków w rozmowie z naszym portalem zdradza wszystko, co chcecie wiedzieć o szkoleniu dla szczeniaków, a boicie się zapytać.
Właściciele kotów muszą się zmierzyć z ciężką próbą zrozumienia zachowań mruczków. Nasz pupil, wiedziony instynktem, potrafi robić dziwne rzeczy. Obok ugniatania łapkami, jednym z charakterystycznych zachowań mruczków jest tzw. “barankowanie”. Co kryje się za tą nazwą? Czym jest barankowanie i co oznacza, kiedy kot ociera się o Ciebie pyszczkiem?
Ze czkawką mierzą się nie tylko ludzie, ale też nasi pupile. Ofiarą czkawki padają często szczenięta, których organizm dopiero się rozwija, ale od czasu do czasu pojawia się ona też u dorosłych psów. Chociaż problem wydaje się błahy, a nasz czkający pupil może nawet wyglądać uroczo, nie możemy lekceważyć tego objawu. Czkawka może być symptomem poważnych chorób, zwłaszcza, jeśli występuje szczególnie często u psów dorosłych.
Nadszedł czas, w którym jest spore prawdopodobieństwo na natknięcie się podczas leśnego spaceru na młode koźlę. Nowe pokolenie saren oraz jeleni przeżywa obecnie trudny czas. Koźlęta nie są jeszcze wystarczająco sprawne i doświadczone. Nie zawsze skutecznie unikają wszystkich zagrożeń, w tym ludzi. Co więcej, wiele osób myśli, że młoda sarna (lub jeleń) bez towarzystwa matki potrzebuje pomocy. To przekonanie w wielu przypadkach staje się przyczyną śmierci zwierząt. Niewiele trzeba robić, aby pomóc im przetrwać. Ważniejsze jest tak na prawdę, żeby pewnych rzeczy NIE robić.
Każdy odpowiedzialny opiekun powinien reagować, jeżeli zauważy jakiekolwiek objawy sugerujące pojawienie się choroby u swojego zwierzaka. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy zwisający fałd skórny na brzuchu kota jest czymś, czym należy się martwić. Wokół tego nietypowego elementu ciała narosło kilka mitów. Postaramy się wyjaśnić, o co chodzi z tym kocim “nadmiarem”.
Każdy właściciel kota marzy o tym, żeby jego pupil mógł cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. Wiele zależy od dobrych genów i szczęścia, jednak równie ważne jest regularne i prawidłowe wykonywanie różnych czynności pielęgnacyjnych. Koty są bardzo czystymi zwierzętami i same spędzają dużo czasu na myciu się. Mimo tego czasami potrzebują pomocy człowieka w zadbaniu o najbardziej niedostępne dla nich obszary ciała. Jak czyścić uszy kotu i kiedy konieczna jest pomoc lekarza weterynarii?
Jeżeli w Twoim ogrodzie pojawił się kret, to z pewnością zastanawiasz się jak pozbyć się nieproszonego gościa. Szpecące kretowiska nie należą do ulubionych widoków działkowiczów. Istnieje wiele sposobów, które mogą być skuteczne w walce z tymi małymi zwierzakami. Sprawdź jak odstraszyć kreta jednocześnie nie robiąc mu krzywdy. Znajomość kilku prostych trików może sprawić, że kretowiska nie będą już Twoim zmartwieniem.
Podróżowanie z psem komunikacją publiczną może być bardzo wygodnym rozwiązaniem. Szczególnie, jeżeli zdecydujesz się na podróż pociągiem. Warto jednak dobrze przygotować się do wycieczki ze swoim pupilem. W przeciwnym razie możesz narazić siebie oraz swojego zwierzaka na niepotrzebny stres. Świadomość istnienia kilku zasad sprawi, że będziesz wiedzieć jak zachować się w każdej sytuacji. Dzięki temu trasy przemierzane z czworonogiem nie będą udręką tylko czystą przyjemnością.
Lato rozgościło się w Polsce już na dobre. Meteorolodzy ostrzegają, że kilka najbliższych miesięcy może być wyjątkowo upalnych. Jedni się z tego cieszą, inni wręcz przeciwnie. Do tej drugiej grupy należy nie tylko część ludzi, ale przede wszystkim większość psów. Zwierzęta te zdecydowanie bardziej preferują temperatury wiosenne lub jesienne - nieprzekraczające dwudziestu kilku stopni. Dlatego warto wiedzieć, jak zachować się, kiedy pogoda zacznie doskwierać Twojemu czworonożnemu przyjacielowi.
Wiosenno-letnie miesiące to czas intensywnej aktywności owadów. Obecność wielu z nich jest zupełnie nieszkodliwa dla psów. Niektóre gatunki jednak mogą okazać się niebezpieczne. Dlatego warto wiedzieć, jak się zachować, kiedy pupil zostanie ukąszony przez osę lub pszczołę. Szczególnie że może się to zdarzyć zarówno na spacerze, jak i w domu. Zazwyczaj użądlenie kończy się na tymczasowym bólu i przypływie psiej frustracji. Zdarzają się jednak sytuacje z udziałem owadów, które mogą być bardzo niebezpieczne dla Twojego pupila.
Pies to naturalny pływak, a przynajmniej tak sobie go wyobrażamy. Większość czworonogów z radością pluska się w wodzie, szczególnie z ulubionymi zabawkami. Przy niewielkiej pomocy człowieka można zrobić z czworonoga prawdziwego mistrza pływania. Ważne jednak, żeby pamiętać o komforcie samego psiaka w trakcie nauki.Chociaż może nas to dziwić, nie każda rasa psa jest stworzona do pływania. Niektóre psiaki przez swoją budowę anatomiczną mogą mieć problem ze swobodnym unoszeniem się na wodzie. Matka Natura obdarzyła je bowiem ciałem lub sierścią, które kiepsko radzą sobie w kontakcie z wodą.
Sezon wiosenno-letni kojarzy nam się z sezonowymi owocami i grillowaniem. Obie te rzeczy mogą stanowić zagrożenie dla Twojego pupila, jeśli nie znasz się na psim żywieniu. Kiedy zapraszamy znajomych i robimy grilla, pod nogami plącze nam się często pupil, który łasi się i prosi o jedzenie. Czy powinniśmy mu ulegać?Chociaż psy na pewno z chęcią zjedzą podsunięte im pod nos mięso z grilla, nie powinniśmy bezmyślnie się nim dzielić. W jedzeniu z rusztu mogą kryć się substancje, z którymi delikatny, pieski organizm sobie nie poradzi. Weterynarze ostrzegają – nie każde danie z grilla jest dobre dla psa.
Miłośnicy kotów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że to bardzo specyficzne zwierzęta. Każdy kot się od siebie różni. Jedne można określić jako typowe “gaduły”, inne zdecydowanie bardziej wolą “milczeć”. Faktem jest jednak to, że nawet wyjątkowo cichy kot od czasu do czasu lubi sobie pomiauczeć. Czasami zdarza się jednak, że zwierzak zupełnie milknie. Co to może oznaczać?Niektóre osobniki odzywają się, gdy są głodne, inne wtedy kiedy potrzebują większej uwagi. Są też takie, które lubią “pogadać” bez powodu. Czy należy mieć powody do niepokoju, jeśli kot nie miauczy? A może niedyspozycja pojawiła się nagle?
Wiosno i lato to czas, kiedy chętniej spędzamy więcej czasu na zewnątrz niż w domu. Dotyczy to również psów, które zazwyczaj towarzyszą opiekunom na świeżym powietrzu. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zwykły spacer czy zabawa w trawie może nieść za sobą tak tragiczne konsekwencje. Przed niebezpieczeństwem ostrzega właścicielka suczki imieniem Cleo, której omal nie stała się poważna krzywda. Zawinił kłos.Kłosy - to właśnie one skutecznie przyczepiają się do sierści czworonoga w trakcie spacerów na łonie przyrody. Jeśli nie zostanie on szybko usunięty, może wręcz pokaleczyć naszego pupila. Wplątanie się w sierść pupila jednak nie jest jeszcze najgorsze.
Decyzja o przygarnięciu czworonoga pod swój dach to poważna sprawa. Bywa, że potencjalni właściciele borykają się z pytaniem: “lepiej adoptować jednego, czy dwa koty?”. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę aby zapewnić zwierzakom oraz sobie jak najwyższy komfort wspólnego życia. Przede wszystkim warto o radę pytać pracowników schroniska. To oni na co dzień przebywają ze zwierzętami, które są do adopcji. W związku z tym, najlepiej znają ich zwyczaje, potrzeby oraz charaktery.
Sezon letni to czas roślinnej obfitości, z której warto jak najwięcej korzystać. W tym okresie wielu właścicieli zastanawia się nad tym, czy powinni pozwalać swojemu psu na jedzenie sezonowych owoców. I bardzo słusznie! Niektóre z nich mogą być dla zwierząt trujące. W przypadku innych trzeba trzymać się kilku zasad. Jednym z najlepszych pomysłów na słodką przekąskę dla psa będą truskawki. Warto jednak być świadomym kilku aspektów aby niechcący nie zaszkodzić swojemu zwierzakowi. Truskawki są produktem bardzo niskokalorycznym, bogatym w błonnik oraz antyoksydanty. Wydawać by się mogło, że są one produktem idealnym dla psów - na co więc należy uważać?
Co zrobić, jeśli w naszym ogródku lub na balkonie zadomowiły się mszyce? Nie bójcie się, najprawdopodobniej nie trzeba będzie sięgać po ciężką chemię i wystarczą domowe sposoby. Z tych produktów dostępnych w Twojej kuchni możesz łatwo wykonać naturalne opryski na szkodniki.Kiedy nasze rośliny zaatakują mszyce, musimy działać szybko. Te owady nie tylko niszczą liście, ale też przenoszą liczne choroby. Zarażone rośliny należy jak najszybciej poddać ekologicznym opryskom, żeby mszyce nie namnożyły się i nie były potrzebne szkodliwe insektycydy.
Właściciele zwierząt domowych ostrzegają się wzajemnie przed niebezpieczeństwem czyhającym na naszych psich i kocich pupili w domach. Nie tylko kwiaty, rośliny doniczkowe, drobne przedmioty czy uchylone okno stanowią dla nich zagrożenie. Na tapet wzięto popularne obecnie dyfuzory oraz kominki elektryczne na woski i olejki zapachowe.W wielu domach nie brakuje przedmiotów, które mają za zadanie stworzyć bardziej klimatyczną i przytulną atmosferę. Jednym z nich, bardzo popularnym również w Polsce, są dyfuzory olejków zapachowych. Okazuje się, że mogą one stanowić nawet śmiertelne zagrożenie dla naszych futrzastych przyjaciół.
Czy po wypełnieniu miski karmą Twój pupil rzuca się na pokarm, pochłaniając wszystko łapczywie w kilka sekund? Niestety wiele psów ma ten problem. Nie warto go bagatelizować, bo może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wdrożenie tych kilku rozwiązań powinno być dla Ciebie priorytetem.Wiele psów je łapczywie, bo boi się, że ktoś zabierze im pokarm. Kłopot z tym mają nie tylko szczenięta, ale też dorosłe psy z problemami behawioralnymi. O ile w przypadku młodego zwierzęcia mamy do czynienia z “pustą kartką” i możemy naszego pupila wychować tak, żeby jadł powoli, to przestawienie starszego czworonoga na wolniejszą konsumpcję jest nieco trudniejsze.
Przed wakacyjnym wyjazdem warto zastanowić się, czy zabrać ze sobą pupila. Pies może źle przeżyć rozłąkę, ale też należy mieć na uwadze jego komfort. Jeśli dobrze znosi wyjazdy, wzięcie go ze sobą w podróż za granicę może być dobrym pomysłem. Większość krajów jest otwarta na czworonożnych turystów, ale nie można zapomnieć o wypełnieniu wszystkich formalności.Zabierając w podróż psa, nie można także zapomnieć o zabezpieczeniu go przed chorobami. Przed wyjazdem należy wziąć pod uwagę możliwość zakażenia chorobą, której nie doświadczyłby w Polsce. Temat zabierania pupila za granicę może wydać się zawiły, jednak nie ma się czego bać. Wystarczy pamiętać o tych kilku ważnych aspektach.
Cieplejsza pogoda, choć czekamy na nią z utęsknieniem, często wiąże się ze znienawidzonymi przez wiele osób komarami. Owady te potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, nawet w najpiękniejszych okolicznościach przyrody, a co gorsza, nawet w domu. Nie wszyscy wiedzą, że istnieje sposób, aby na dobre pozbyć się tych nieproszonych gości.Choć komary są niewielkich rozmiarów, potrafią wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej cierpliwych. Ukąszenie tych żądnych krwi owadów może dawać się we znaki nawet przez kilka dni. Aby przegonić je z domu, wystarczy zaopatrzyć się w jedną rzecz!
Każdy mruczek uwielbia się bawić. Chociaż czasem wydaje się, że to domena kociąt, chęć do psot nigdy nie opuszcza pupila. Zabawa może przyjmować różne formy i czasem angażować też właściciela. Dowiedz się, z czego czerpie przyjemność Twój kot i co zrobić, żeby zapewnić mu rozrywkę.Niektórym wystarczy karton i światło lasera. Inne są całkiem wymagające i wybierają bardziej wysublimowane rozrywki. Nawet dorosłe koty potrzebują zabawy i jako właściciel powinieneś wiedzieć, jakie czynności preferuje Twój mruczek.
Chcemy dla swoich zwierząt jak najlepiej. W myśl zasady “przez żołądek do serca” lubimy sprawiać im przyjemność, dając ulubione smakołyki. Niektóre przysmaki dla szynszyli są nieoczywiste i mało kto wie, że te gryzonie uwielbiają je jeść. Zobacz, o jakie produkty możesz rozszerzyć dietę swojego pupila.Żeby zapewnić szynszylom dobre samopoczucie, należy pamiętać o kilku bezwzględnych zasadach. To zwierzęta o wyjątkowych potrzebach żywieniowych, które należy rozumieć, żeby nie zrobić krzywdy tym uwielbianym przez wiele ludzi gryzoniom.
Nawet w Polsce pies może zostać ugryziony przez jadowitego węża. Ze względu na drobną budowę i mniejszą masę ciała od człowieka, odczuwa więcej negatywnych konsekwencji spotkania z tym syczącym gadem. Na spacerach z pupilem musimy mieć się na baczności i wiedzieć, jak reagować w obliczu zagrożenia.Zmiany klimatyczne na szczęście jeszcze nie przyniosły nam nowych, dostosowanych do rosnących temperatur węży, ale każdy, kto podróżuje ze swoim czworonogiem, może natknąć się na gatunek groźniejszy od naszej rodzimej żmii zygzakowatej. Warto wiedzieć, jak zachować się w sytuacji, kiedy naszego psa ukąsi jadowity gad.