Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jak skutecznie odgonić osy? Wystarczy zastosować jeden trik, ten produkt dostaniesz nawet w aptece
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 19.07.2023 13:09

Jak skutecznie odgonić osy? Wystarczy zastosować jeden trik, ten produkt dostaniesz nawet w aptece

Jak pozbyć się os?
Jak pozbyć się os?, fot. pixabay/susannp4

Letnie, wakacyjne dni to coś, na co czeka większość ludzi. Niestety bywa, że relaks w ogrodzie lub na tarasie potrafią skutecznie popsuć owady. Ukąszenia niektórych z nich bywają naprawdę nieprzyjemne, a chronić się przed nimi powinny zwłaszcza uczulone na nie osoby. Okazuje się, że by odstraszyć osy, wystarczy zastosować środek dostępny w aptece.

Jak pozbyć się os?

Osy to jedne z owadów występujących w Polsce, której licznie pojawiają się w cieplejszych miesiącach w roku. Choć dyskusji nie podlega fakt, że przyczyniają się do wielu pożytecznych działań w ekosystemie, ich użądlenie może wiązać się z bólem i poważną reakcją alergiczną.

W związku z tym nie ma się co dziwić, że wiele osób stara się trzymać od latających żółto-czarnych stworzeń z daleka. Niektórzy posuwają się nawet do mniej ekologicznych sposobów pozbycia się ich, czego oczywiście nie rekomendujemy. Nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę, że aby pozbyć się tych owadów, można skorzystać z bezpieczniejszych dla ich życia rozwiązań.

Spacerowała z psem, nagle rzuciło się na nich dwóch "napastników". Nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności

Ten produkt z apteki ułatwi sprawę

Osy unikają niektórych charakterystycznych zapachów. Między innymi skutecznie odstrasza je olejek goździkowy. Ten jest łatwo dostępny, a zaopatrzyć się w niego można nawet w aptece. Co ważne, jego cena zdecydowanie nie należy do wysokich. Niektórzy uwielbiają jego aromat, a więc oprócz skutecznej ochrony od niechcianych owadów, zapewni także walory zapachowe.

Wystarczy, że kilka kropli zmiesza się z wodą i przeleje do buteleczki z rozpylaczem. Tak przygotowana miksturą należy popryskać meble ogrodowe, zasłony i firanki. Ta woń skutecznie odstraszy niechciane owady, a co za tym idzie, przyczyni się do relaksu, zwłaszcza podczas cieplejszych dni.

wasp-g8e0bb865b_1280.jpg
Osy nie lubią zapachu olejku goździkowego, fot. pixabay/Valentino75

Osy czynią wiele dobrego w ogrodzie

Warto zaznaczyć, że pomimo utartej opinii o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą te owady, robią one wiele dobrego. Powinni o tym wiedzieć zwłaszcza miłośnicy uprawiania ogrodu. Mianowicie dbają, aby ich rośliny nie zostały doszczętnie zjedzone przez mszyce, gąsienice i mączliki.

Nie wszystkie osy mają również na celu atakowanie ludzi. Zazwyczaj robią to, by się bronić, gdy poczują się zagrożone. W przypadku spotkania z nimi najlepiej nie wykonywać gwałtownych ruchów i oddalić się w przeciwnym kierunku.

źródło: interia.pl

Tagi: Owady Porady