Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Latają w rojach i tną jak szalone. Plaga gryzących owadów nawiedziła uwielbiany przez Polaków kraj
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 11.08.2023 12:02

Latają w rojach i tną jak szalone. Plaga gryzących owadów nawiedziła uwielbiany przez Polaków kraj

Plaga owadów opanowała uwielbiany przez turystów kraj
Plaga owadów opanowała uwielbiany przez turystów kraj, fot. unsplash/Drew Dizzy Graham, US gov/domena publiczna

Plaga owadów opanowała uwielbiany przez turystów kraj. Latają w rojach i tną jak szalone. Gryzące owady są powodem hospitalizacji opanowanych plagą terenów. “Przez nie musiałem iść na ostry dyżur” – mówi mieszkaniec. A to wszystko przez panujące na całym świecie upały i susze, przez które owady mogły się mnożyć jak szalone.

Naukowcy ostrzegają: plaga owadów opanowała kraj. Powodem są upały

Entomolodzy ostrzegają przed plagą meszek, która opanowała popularny wśród turystów kraj. Zaobserwowano gwałtowny wzrost populacji tych owadów ze względu na zmieniające się warunki pogodowe. Długotrwałe upały i susza spowodowały, że w akwenach obniżył się poziom wody. Takie warunki są idealne do rozmnażania meszek.

W tym roku wiosna wcześniej się skończyła, a więc lato będzie trwało dłużej. To zwiększyło okno reprodukcyjne tych owadów. Właśnie dlatego meszki tak szybko się rozmnażają i jest ich tak dużo – tłumaczy ekspert.

meszki w hiszpanii (1).jpg
Plaga meszek opanowała kraj, entomolodzy mówią dlaczego, fot. US gov/domena publiczna
Pokazali "mistrzów relaksu" z Tatr. Możesz spotkać ich na szlakach, nic tylko brać z nich przykład

Plaga meszek w Hiszpanii. Turyści kończą w szpitalu

Plaga meszek opanowała Hiszpanię, owady rozmnażają się w zastraszającym tempie. Mieszkańcy kraju i turyści narzekają na ugryzienia. Coraz więcej ludzi doświadcza tego przykrego przeżycia.

Przez nie musiałem iść na ostry dyżur – ostrzega pewien Hiszpan.

Krwiopijne owady pożywiają się, żeby dokończyć cykl życiowy. Nie mają żądeł, więc gryzą. Chociaż na początku nic nie czuć, ofiary kończą często z bolesnym śladem. Odczyn alergiczny potrafi utrzymywać się na skórze bardzo długo i zdarza się, że krwawi

meszki w hiszpanii (2).jpg
Ugryzienie przez meszki powoduje u niektórych silną reakcję alergiczną i może skończyć się w szpitalu, fot. tompiast, CC BY-SA 3.0

Co zrobić, jeśli ugryzła mnie meszka? Jak uniknąć ukąszenia przez meszkę?

Mimo deszczów na początku lata hiszpańskie zbiorniki wodny pozostają suche. Stwarza to doskonałe warunki do rozmnażania meszek. Narodowe Stowarzyszenie Firm Zdrowia Środowiskowego (ANECPLA) już miesiąc temu ostrzegało rząd przed możliwą plagą owadów. Chociaż mówili, że jeśli zabraknie działań zapobiegawczych, meszki będą mnożyć się w nieskończoność. Podkreślali, że nie można ignorować tego gatunku.

Podstawowy problem z tym owadem polega na tym, że nie gryzie, ale raczej przepiłowuje skórę, powodując paskudną ranę i może prowadzić do infekcji i bardzo niepokojących reakcji alergicznych, które w niektórych przypadkach mogą nawet wymagać hospitalizacji – mówią eksperci.

W przypadku ugryzienia przez meszkę, ranę powinno się przemyć wodą. Nawet jeśli swędzi, unikajmy rozdrapywania. Można posmarować odczyn maścią z kortykosteroidami, jednak przed wdrożeniem leczenia warto skonsultować się z lekarzem.

Co zrobić, żeby meszki nie kąsały? Udając się na urlop w miejscu, gdzie populacja tych owadów jest duża, warto zastosować się do kilku prostych wskazówek:

  • noś jasne ubrania i unikaj jaskrawych kolorów;
  • unikaj spacerów przy rzece;
  • zamontuj moskitiery, jeśli mieszkasz w narażonej na meszki okolicy;
  • unikaj przetrzymywania w pobliżu domu otwartych zbiorników z wodą, zakrywaj je;
  • używaj repelentów na meszki, zwłaszcza tych z olejkiem cytronelowym.

Źródło: surinenglish.com, tvn24.pl