Jak wyleczyć psa ze strachu przed podróżą samochodem? 5 rzeczy, które możesz dla niego zrobić
Podróż autem to dla jednych psów wspaniała przygoda, z kolei dla innych to przyczyna ogromnego stresu. Strach przed wejściem do samochodu może być spowodowany kilkoma czynnikami. Dobra wiadomość jest taka, że każdego czworonoga można wyleczyć z lęku przed podróżą samochodem. Co prawda, może to być proces, który będzie wymagał dużej dawki cierpliwości i konsekwencji, jednak efekty są tego warte. Podpowiadamy co zrobić, żeby nawet najbardziej zlęknionego zwierzaka przekonać do tego, że samochód wcale nie jest taki straszny.
Dlaczego pies boi się jazdy samochodem?
Każdy pies powinien zostać przyzwyczajony do podróżowania samochodem, bez względu na to, czy jazda autem jest częścią codzienności opiekuna czworonoga, czy też wydarzeniem od wielkiego dzwonu. Nigdy nie wiadomo, kiedy ta umiejętność się przyda. Niektórym zwierzakom wejście do samochodu nie sprawia najmniejszych problemów. Ba, niektóre z nich to uwielbiają. Jest jednak duża grupa czworonogów, które samochodów się boją. Dlaczego? Powodów może być kilka.
Po pierwsze: pies nie został oswojony samochodem. To główny powód zwierzęcego lęku przed autem. Z psiej perspektywy to nie jest najpowszechniejszy środek komunikacji ułatwiający życie. To dziwny twór, który jest szybki i wydaje niepokojące dźwięki. Co gorsza, można zostać zamkniętym w jego wnętrzu, które w porównaniu do mieszkania jest przerażająco ciasne! Dlatego najlepiej swojego pupila przyzwyczajać do auta jak najszybciej. Szczeniaki zazwyczaj są bardziej ciekawe świata niż dorosłe psy i boją się mniejszej ilości rzeczy. Wszystko, co poznają “za dzieciaka” w dorosłym życiu będzie dla nich czymś zupełnie normalnym.
Po drugie: pies ma złe skojarzenia z samochodem. Być może Twój pupil został kiedyś siłą wciśnięty do samochodu i te wspomnienia są dla niego traumatyczne. Równie możliwe jest to, że czworonóg wystraszył się jakiegoś głośnego pojazdu podczas spaceru. Nie trudno trafić w mieście na kogoś, kto rusza na światłach z piskiem opon lub uważa, że idea posiadania tłumika jest bezsensowna. Należy pamiętać, że intensywne i niespodziewane dźwięki oraz ciasne przestrzenie, zwierzęta mogą kojarzyć z czymś niebezpiecznym. Po jednej stresowej sytuacji mogą za wszelką cenę unikać wszystkiego, co będzie im o niej przypominać.
Po trzecie: pies ma chorobę lokomocyjną. Psy, zupełnie tak jak ludzie, mogą cierpieć na nudności oraz ogólne pogorszenie samopoczucia związane z podróżną autem. W takim wypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który doradzi bezpieczne i skuteczne rozwiązanie problemu.
Żar leje się z nieba, ale dla dorożkarzy to nie wymówka. Jest decyzja ws. koni na Rynku w KrakowieCo zrobić, by pies nie bał się jazdy autem? Małymi krokami do celu
Jak zatem sprawić, by wspólne wyjazdy były być dla pupili przyjemne oraz, co najważniejsze, bezpieczne? Podstawową zasadą o której należy pamiętać podczas wyzbywania się z psa jakichkolwiek lęków jest metoda małych kroków. Niestety, zwierzęta potrzebują czasu do tego, żeby pokonać swój strach. Przyspieszanie całego procesu może jedynie pogorszyć sytuację. Dlatego należy z góry nastawić się na to, że konieczne będzie dostosowanie się do tempa pupila. To on powinien podejmować decyzję o tym, że czas pójść na przód.
Jak stopniowo przyzwyczaić psa do jazdy samochodem? Warto rozpocząć od czegoś, co wielu opiekunom czworonogów nie przychodzi do głowy.
- Odwrażliwienie na dźwięki wydawane przez samochody - Okazuje się, że naukę podróży samochodem można rozpocząć w domu. Jak już zostało wspomniane, wiele zwierząt boi się dźwięków wydawanych przez pojazdy silnikowe. Dlatego warto pokazać psu, że nie są one powodem do niepokoju. Znajdź nagranie na którym jest uwieczniony ryk silnika lub po prostu włącz relację w wyścigów samochodowych. Niech leci gdzieś w tle, podczas wykonywania codziennych czynności. Dzięki temu pies nauczy się, że dźwięki te są normalną częścią codzienności. Z czasem, możesz raz na jakiś czas zwiększyć głośność, żeby pupil wiedział, że te same dźwięki mogą mieć różne natężenie. Obserwuj reakcję czworonoga i chwal go za spokojne zachowanie.
- Spacery po parkingu - to kolejny etap, który można przeplatać z pierwszym krokiem. Pies powinien być obyty zarówno z dźwiękami wydawanymi przez auta, jak i z ich zapachem. Dlatego podczas codziennych przechadzek pozwól pupilowi obwąchiwać wybrane maszyny.
- Wchodzenie do auta z wyłączonym silnikiem - to kluczowy etap, w którym można popełnić najwięcej błędów. Kiedy Twój pupil będzie już w stanie spokojnie przechodzić obok różnych aut, pozwól mu na wejście do jednego z nich. Jednak pamiętaj o tym, żeby do niczego go nie zmuszać. Po prostu otwórz drzwi i czekaj decyzję. Możesz zachęcić go do wejścia do środka poprzez wrzucenie na fotel ulubionej przekąski lub zabawki. Chwal za każdą próbę pokonania lęku. Nawet jeżeli na początku psiak będzie tylko obwąchiwać wnętrze auta. Pamiętaj, że dla niego to wielkie wyzwanie! Powtarzaj takie “treningi” jak najczęściej, najlepiej codziennie. Zobaczysz, że po pewnym czasie pies będzie stawać się coraz odważniejszy.
- Wchodzenie do auta z włączonym silnikiem - to kolejny krok, który powinien być wykonany dopiero wtedy, gdy psiak nie będzie miał najmniejszych problemów ze spędzaniem czasu w zgaszonym aucie.
- Pierwsza podróż bez lęku - po wykonaniu wszystkich poprzednich czynności, przyjdzie czas na pierwszą przejażdżkę. Ciągle pamiętaj jednak o metodzie małych kroków. Pierwsza podróż nie powinna być zbyt długa. Warto na początku ograniczyć się do okrążenia po parkingu i stopniowo wydłużać podróże.
Spraw, aby pies kojarzył podróż autem z miłymi doświadczeniami
Psy uwielbiają małe przyjemności. Dlatego warto to wykorzystać podczas pokonywania lęku przed jazdą samochodem. Spraw, aby Twój pupil wiedział, że auto kojarzy się z czymś przyjemnym. Możesz to osiągnąć na kilka sposobów.
- Smaczki - już podczas wchodzenia do pojazdu pupil powinien wiedzieć, że czeka go coś miłego. Dlatego naucz go, że za każde samodzielne wskoczenie do samochodu dostanie coś pysznego. Postaw na przekąski, za którymi Twój czworonóg szaleje. Pamiętaj, że dobra motywacja jest kluczem do sukcesu.
- Pochwały - to forma wsparcia i nagrody, która jest niedoceniana przez wielu opiekunów psów. Pamiętaj, że psy bardzo dużo rozumieją. Ważne jest nie tylko to jakich słów używasz, ale również to w jaki sposób je wypowiadasz. Czworonogi uwielbiają być chwalone.
- Przyjemny cel podróży - dbaj o to, żeby pies nie kojarzył podróży autem z nieprzyjemnym celem. Nie licz na to, że Twój pupil będzie chętnie jeździł samochodem, jeżeli każda przejażdżka kończy się wizytą u weterynarza lub w innym miejscu, którego zwierzak nie lubi. Zabierz czasami psa na wycieczkę do lasu, na łąki lub gdzieś, gdzie będzie miał okazję pobawić się z ulubionym psim kumplem.
Lęk to trudny temat a rozwiązywanie problemów z nim związanych wymaga ogromu cierpliwości. Na szczęście dzięki metodą małych kroków można dojść do wymarzonego celu. Oczywiście pod warunkiem, że będziesz pracować ze swoim pupilem regularnie.
Źródło: opracowanie własne