Czy zdarzyło Ci się kiedyś obserwować walkę kotów? Jeśli zastanawiałeś się wtedy, jak je rozdzielić, aby nie zrobić krzywdy ani sobie, ani im, przychodzimy z pomocą. Przedstawiamy prosty sposób, który zapobiegnie przyszłym konfliktom. Mało kto wie, że właśnie tak należy postąpić podczas bójki zwierzaków.Wśród zwierząt przejawianie agresji w stosunku do przedstawicieli tego samego lub innego gatunku nie jest żadnym zaskoczeniem. Konflikty rodzą się nie tylko pomiędzy ludźmi, ale także między wolno żyjącymi stworzeniami oraz naszymi domowymi podopiecznymi. W przypadku kotów ostre pazurki oraz zęby często idą w ruch. Jak powinien zachować się człowiek, który jest świadkiem kociego pojedynku?
Na pewno wszystkim właścicielom kotów nie raz zdarzyło się mówić do swoich milusińskim jak do dziecka. Pozostaje pytanie, czy mruczek rzeczywiście to lubi. Jak zatem komunikować się z kotem, by nas słuchał i rozumiał? Słowa i gesty – ile rozumie kot? Najnowsze badania wiele wyjaśniają. W krajach, w których koty traktowane są jak pełnoprawni członkowie rodziny i bliscy przyjaciele, ich opiekunowie okazują swoje przywiązanie i miłość do zwierzaków na różne sposoby. Jednym z nich jest mówienie melodyjnym, a zarazem czułym tonem, czyli takim, jakiego często używa się w stosunku do dziecka. Czy mruczkowi odpowiada taka forma komunikacji i czy jest efektywniejsza w porównaniu z komendami wydawanymi normalnym tonem głosu? Eksperci znają odpowiedź na te nurtujące pytania.
Dlaczego kot chce towarzyszyć nam nawet w toalecie? Jeśli masz pod opieką mruczka, na pewno nie raz zadawałeś sobie to pytanie. Jeśli kot chodzi za Tobą krok w krok, oznacza to nie tylko afiszowanie braku poszanowania dla ludzkiej prywatności. Okazuje się, że powód takiego zachowania jest ważniejszy, niż mogłeś sądzić. Jedni mogą postrzegać towarzystwo kota w toalecie jako brak poszanowania przestrzeni osobistej, inni natomiast jako demonstrację uczuć. W rzeczywistości poprzez podążanie za właścicielem krok w krok kot komunikuje, że chce być blisko nas w każdej chwili - nawet tej najbardziej intymnej.
Wychowanie psa to wbrew pozorom niełatwa sztuka. Istnieje liczne grono ekspertów, którzy specjalizują się w trenowaniu naszych pupili i uczeniu ich odpowiedniego zachowania. Jeden z nich postanowił zdradzić, jakie błędy najczęściej popełniamy w wychowaniu zwierząt.Doświadczony trener Martin Rütter w wywiadzie dla "Business Insidera" postanowił zdradzić "trzy kardynalne błędy w relacjach między psami a ludźmi". Jak się okazuje, są one wręcz nagminnie popełniane, a wiele osób nawet nie zdaje sobie z nich sprawy. Z poniższego artykułu dowiecie się, czy popełniacie błędy.
Co jakiś czas w sieci pojawiają się kolejne trendy, w których głównymi bohaterami są zwierzęta. Tym razem użytkownicy TikToka zwrócili uwagę na zabawną reakcję kotów, gdy położy się na nich... kostkę lodu! Behawiorysta postanowił jednak zabrać głos. Okazało się, że przez niewinną zabawę cierpią zwierzęta.„Połóż lód na kota i zobacz jego reakcję" - głoszą instrukcje zawarte w najnowszym trendzie. Nie każdy jednak wie, że nasz kot może przez "zabawę" ucierpieć. Nasze działania nie pozostają mu bowiem obojętne.
Wolontariuszka z organizacji Freedom Ride Rescue przyjęła pod opiekę chihuahuę z diabelskim charakterem. Suczka miniaturowych rozmiarów nie ufała człowiekowi i miała poważne problemy z agresją. Wszystko zmieniło się wraz z chwilą, gdy pierwszy raz została pogłaskana po brzuszku.Pies to zwierzę o bardzo bogatym wachlarzu emocji i reakcji, niemniej jednak wielu ludzi krzywdzi zwierzęta z braku świadomości. Czasem nawet nie wiemy, jak wielką krzywdę możemy wyrządzić pupilowi, traktując go w nieodpowiedni sposób. Na szczęście duże nakłady cierpliwości i bardzo spokojnej pracy nad psychiką czworonoga mogą zmienić jego zachowanie nie do poznania. Ta agresywna chihuahua jest tego idealnym przykładem.
Bezdomny pies krzyczy za każdym razem, gdy zapada w sen. Dopóki ratownicy nie przyszli mu z pomocą, zwierzę w pojedynkę zmagało się z traumą przeszłości. Dzięki wysiłkowi weterynarzy i wolontariuszy dzisiaj Nuri wreszcie może spać spokojnie.Niezliczone nieprzespane noce były smutną rzeczywistość bezdomnego psa imieniem Nuri. Każdego dnia i każdej nocy zwierzę nie potrafi zmrużyć oka. Wszystko przez traumatyczne doświadczenia z okresu bycia szczenięciem.
Szczekanie psa w nocy może być bardzo uciążliwe zarówno dla jego opiekunów, jak i mieszkających w pobliżu sąsiadów. Jeżeli czworonóg ujada, gdy ktoś obcy wchodzi na nasz teren, oznacza to, że chce nas ostrzec. Jednak jeżeli robi to z innych powodów, warto bliżej się temu przyjrzeć i spróbować wyeliminować uciążliwy nawyk.Szczekanie jest jednym ze sposobów komunikowania się psów, niemniej jednak ujadające w nocy czworonogi z pewnością nie są najprzyjemniejszym doświadczeniem. Aby wyeliminować takie zachowanie u naszego pupila, najpierw należy rozpoznać jego przyczynę.
Dla właścicieli psów zakopywanie jedzenia jest często utrapieniem. Gdy robią to w domu czy ogródku, zazwyczaj powodują wiele szkód. Warto jednak dowiedzieć się, jaka jest przyczyna takiego zachowania u naszych czworonogów. Może wystarczy, że poświęcimy im więcej czasu, a wyeliminujemy ten problem?Wiele psów, które wychowują się w domu z ogródkiem, zakopuje na podwórku jedzenie, choć nie jest to zasada. Takie zachowanie można również zaobserwować u pupili żyjących w mieszkaniach. Czworonogi potrafią kopać w podłodze, kanapie czy kołdrze, by ukryć tam zabawkę bądź smakołyk. Zakopywanie jedzenia bądź ulubionych przedmiotów przez psy jest bardzo częstym zjawiskiem. Dlaczego właściwie to robią?
Znajdowanie kałuż moczu w mieszkaniu może być frustrujące, ale decydując się na adopcję szczeniaka trzeba mieć na uwadze, że psy nie od razu potrafią załatwiać się w wyznaczonym do tego miejscu. Również bardzo często spotykanym zjawiskiem jest siusianie na własne posłanie. Dlaczego zwierzak notorycznie sika na legowisko?Adopcja zwierzęcia wiąże się nie tylko z przyjemnością, ale i z obowiązkami i wyzwaniami. Jednym z nich jest nauczenie psa załatwiania się na dworze lub macie higienicznej. Szczenięta dopiero się rozwijają i wielu rzeczy jeszcze nie potrafią. Jednak z odpowiednim wsparciem swojego opiekuna mogą szybko się tego nauczyć.
Badacze wykazali, że psy potrafią wyczuć, gdy ktoś może mieć wobec nas złe zamiary i starają się ostrzec swoich opiekunów. A jak jest z kotami? Czy one także potrafią rozpoznać złego człowieka? Według naukowców, koty nie mają tak dobrej intuicji, jak psy.Posiadacze kotów doskonale wiedzą, że mają one swoje preferencje, zwłaszcza gdy chodzi o dobór towarzystwa. Do niektórych ludzi biegną od razu i nie przestają się łasić, a od innych uciekają z sykiem. Nie świadczy to jednak o tym, że wyczuwają, kto jest zły, a kto dobry.
Koty to wyjątkowo charakterne zwierzaki. Czasem ciężko rozszyfrować ich dziwne zachowanie - Ty chcesz je pogłaskać, a one zaczynają drapać i gryźć. Właściciele mruczków zapewne doskonale wiedzą, o czym mowa. Przyczyna takich reakcji leży w ich naturze i usposobieniu.Koty, zupełnie tak jak ludzie, mają różne charaktery i wbrew pozorom wcale nie są mruczącymi przytulankami. Zwierzęta te mogą nie lubić pieszczot i nie życzyć sobie nadmiernego kontaktu fizycznego z człowiekiem. Oczywiście bywa, że łaszą się i domagają uwagi, a kiedy właściciel oddaje się ich głaskaniu, nagle zaczynają go atakować. Takie zachowania wcale nie są rzadkie u naszych pupili.
Małe psy bywają bardziej agresywne i nieposłuszne w porównaniu do przedstawicieli większych ras. W dużej mierze wynika to z ich natury, choć eksperci zauważają, że jest to także efekt złego wychowania. Właściciele małych psów pozwalają im na wiele więcej, niż pozwoliliby dużym psom. Jak sobie radzić z syndromem małego psa?Mały rozmiar o niczym nie świadczy, a niektórzy właściciele czworonogów o filigranowych rozmiarów mogą zaobserwować u nich skłonność do agresji i niepożądanych zachowań, takich jak niesłuchanie poleceń, warczenie i nadmierne szczekanie. Pojawia się więc pytanie, czy da się temu zaradzić. Okazuje się, że poza predyspozycjami genetycznymi, na wyżej wymienione zachowania ogromny wpływ ma wychowanie. Do podstawowych błędów, jakie popełniają właściciele małych ras, jest rezygnowanie ze szkolenia, ignorowanie złych zachowań, a nawet nieumyślne nagradzanie ich poprzez nadmierne branie psów na ręce.
Czy Twój kot zrzuca ze stołów, szafek czy blatów różne przedmioty? Każdy właściciel kota zapewne przyzna, że takie zachowanie jest bardzo irytujące. Biorąc pod opiekę mruczka, należy liczyć się z możliwymi "stratami". Dlaczego koty tak często psocą? Zapewniamy, że jest na to logiczne wyjaśnienie.Wielu zwierzakom zdarzyło się lub wciąż zdarza zrzucić jakiś przedmiot ze stołu. Filiżanki, kable, doniczki, pierścionki, długopisy, cukierki i inne drobiazgi stanowią dla mruczka idealną rozrywkę, ponieważ są łatwe do przesunięcia, i to one najczęściej padają ofiarą małych drapieżników. Gorzej, jeśli szklanka z wodą zostanie przewrócona wprost na nasz nowy laptop lub ważne dokumenty.Wydaje się, że niektóre koty po prostu nie mogą się oprzeć pokusie lub robią to ze zwykłej złośliwości. Zanim jednak zaczniesz złościć się na swojego pupila, należy zastanowić się, dlaczego właściwie zrzuca różne przedmioty ze stołu. Wyjaśnień tego zjawiska są co najmniej trzy.
Czy zdarza się, że Twój kot ostentacyjnie odkręca się tyłem w Twoją stronę? Mruczki są zdolne do odczuwania urazy, a ich świecie nawet najmniejszy gest ma znaczenie. Czy odwracanie się do nas zadkiem to sygnał, że pupil jest na nas zły? Sprawdź, czym mu podpadłeś. Spośród wszystkich kotowatych na świecie z ludźmi próbują rozmawiać tylko udomowione koty. Na co dzień porozumiewają się się za pomocą zapachów, szerokiego zakresu dźwięków oraz oczywiście poprzez język ciała. Odpowiednie ustawienie sylwetki, ogona, uszu, wielkości źrenic - każdy z tych elementów ma istotne znaczenie w rozwiniętym systemie komunikacji.
Obowiązkiem każdego właściciela jest nauczenie psa przydatnych zachowań, dzięki którym codzienne życie w domu oraz spacery będą przebiegać w miłej atmosferze. Nie zapominajmy przy tym, że niektóre komendy służą zapewnieniu pupilowi bezpieczeństwa, a nawet mogą uratować mu życie. Oto 5 najważniejszych poleceń, który powinien znać każdy pupil.Dobre wychowanie psa to podstawa. Chociaż jest to niewątpliwie trudny proces, który wymaga konsekwencji i współpracy wszystkich członków rodziny, ciężka praca prędzej czy później zaprocentuje. Które polecenia należy wdrożyć w ćwiczenia i w jakich sytuacjach mogą się przydać?
Czy to możliwe, że koty świadomie nami manipulują, abyśmy byli im posłuszni i spełniali wszystkie ich zachcianki? Behawioryści zwierząt przekonują, że jest w tym ziarnko prawdy. Przedstawiamy 5 trików, na które łapie się większość właścicieli.
Mieszkanka Littleton w stanie Kolorado została zatrudniona w nowej pracy. Jedynym członkiem rodziny, który nie pałał z tego powodu radością, był jej czworonożny przyjaciel. Psiak każdego ranka spogląda na nią błagalnym spojrzeniem, prosząc, by nie zostawiała go samego.Kto nie chciałby zrezygnować z wyjścia do biura, aby w zamian pobawić się ze swoim czworonożnym przyjacielem? Oczywiście większość z nas nie może sobie pozwolić na zaniedbywanie służbowych obowiązków i z ciężkim sercem opuszcza domowe zwierzaki. Właścicielka pewnego słodkiego psiaka pokazała, z czym musi się mierzyć każdego ranka, kiedy szykuje się do wyjścia. Tylko osoby o wyjątkowo silnej woli nie uległyby temu uroczemu manipulatorowi.
Nie ma wątpliwości, że psy potrzebują czułości i interakcji emocjonalnej. Okazuje się jednak, że wyraz bliskości, jakim jest przytulanie, jest przez zwierzaki zupełnie inaczej odbierany. Behawioryści wyjaśniają, dlaczego powinniśmy oszczędzić czworonogom nadmiernych kontaktów cielesnych. Któż z nas nie lubi się przytulać? A zastanawialiście się kiedykolwiek, czy psy to lubią? Chociaż zwierzaki generalnie chętnie przystają na głaskanie i potrzebują kontaktu fizycznego z człowiekiem, według behawiorystów zwierząt niektóre sytuacje odbierają w zgoła inny sposób niż ludzie. Przytulanie jest jedną z nich.
Pomimo swoich imponujących rozmiarów, ostrych kłów i pazurów oraz 50 kilogramów wagi, pies o imieniu Flynn ma prawdziwie zajęcze serce. Bojaźliwy czworonóg boi się dosłownie wszystkiego, nawet własnego cienia. Istnieje jednak jeden sposób, aby zapomniał o lęku. Shauna Halstad, właścicielka krzyżówki psa pasterskiego i nowofundlanda, przyznaje, że lista rzeczy, których boi się jej podopieczny, jest nieskończenie długa. Strachliwy zwierzak wymaga dużo wyrozumiałości ze strony swoich właścicieli.
Pewna mieszkanka stanu Michigan w Stanach Zjednoczonych została potraktowana w szczególnie brutalny sposób przez adoptowanego mruczka. Pani Maxx próbowała go odpędzić od swojego psa. W odpowiedzi zwierzę zatopiło pazury w jej twarzy. Szokujące zdarzenie uchwyciła kamera monitoringu. Do niefortunnego zdarzenia doszło 30 listopada 2013 roku. Kobieta, która przedstawiła się dziennikarzom jako Maxx, od dłuższego czasu usiłowała zdobyć zaufanie kota, który pojawiał się w jej okolicy. Mruczek nazywany Buddy nie był jednak skory do nawiązywania przyjaźni.
Laserowy wskaźnik jest jednym z najpopularniejszych gadżetów wykorzystywanych do zabawy z kotem. Chociaż z naszej perspektywy pogoń za czerwoną kropką może wydawać się dla zwierzaka świetną rozrywką, eksperci zdradzają, dlaczego kieszonkowy laser pozbawia mruczka satysfakcji z zabawy. Czy kot powinien się nim bawić?
Każdy, kto posiada królika dobrze wie, że zachowania zajęczaków różnią się od sygnałów wysyłanych przez inne domowe pupili. W porównaniu do psów czy kotów porozumiewają się za pomocą jasnych komunikatów. Jak więc rozpoznać, że królik jest szczęśliwy i darzy właściciela sympatią? Zachowania domowych futrzaków uczymy się z czasem. Niekiedy nawet po kilku latach wspólnego życia nie potrafimy do końca rozszyfrować, co pupile chcą nam przekazać. Jeśli miewasz problemy ze zrozumieniem króliczego języka, przychodzimy z pomocą!
Czworonogi to zwierzęta, które uwielbiają spacery. Ponadto w większości wielką radość sprawia im kontakt z człowiekiem. Psy uwielbiają współpracować z ludźmi, wykonywanie komend powoduje, że zwierzęta te czują się w pełni zaangażowane w relację ze swoim opiekunem. Niestety, nie zawsze tak jest. Jak temu zaradzić?
Większość właścicieli psów denerwuje sytuacja, w której zwierzak ciągnie na smyczy i utrudnia spacer. Czy marzenie o chodzenie z pupilem na luźnej smyczy jest możliwe do spełnienia? Przekonaj się, że tak! Oto 5 sposobów na poskromienie temperamentu niecierpliwego czworonoga.Behawioryści zwierząt przekonują, że żaden pies nie szarpie bez przyczyny. Istnieje bowiem przynajmniej kilka różnych powodów, dla których szczenię bądź dorosły pies ciągną na dworze. Napinanie smyczy jest zachowaniem niezwykle trudnym do skorygowania, o ile nie wiemy, czemu właściwie służy.
Tej interwencji obrońcy zwierząt z OTOZ Animals długo nie zapomną. Już zgłoszenie zapowiadało poważne kłopoty: pies od lat prawie bez przerwy szczekał w mieszkaniu kobiety, przeszkadzał sąsiadom. Nagle przestał.Warszawa, malowniczy Mokotów. W jednym z bloków mieszka kobieta z psem. Sąsiedzi wiedzą, że ma psa, bo zwierzę nieustannie wyje i szczeka. Chociaż nikt nigdy go nie widział.
Jedna z polskich behawiorystek postanowiła nagłośnić niebezpieczne zjawisko i położyć kres nieodpowiedzialnemu zachowaniu właścicieli zwierząt, którzy narażają życie i zdrowie swoich podopiecznych. W rozmowie z "naTemat" Aneta Awtoniuk wyjawiła, że problem podawania domowym pupilom leków psychotropowych staje się w Polsce coraz bardziej powszechny.Aneta Awtoniuk jest behawiorystką zwierząt z 14-letnim doświadczeniem. Dzięki kompleksowemu działaniu, z powodzeniem wypracowuje zdrowe nawyki zachowań u czworonożnych podopiecznych. W swojej karierze zmierzyła się z wieloma ciężkimi przypadkami, a mimo to proceder faszerowania pupil lekami przeznaczonymi dla ludzi wydaje się napawać ją szczególnym niepokojem.
Badacze z Duke University w Karolinie Północnej (USA) dokonali niezwykłego odkrycia. Wszystko wskazuje na to, że zdolność rozumienia ludzkich intencji przez psy wykracza poza nasze najśmielsze oczekiwania.Czy kiedyś zdawało się Wam, że pies rozumie Was niemal bez słów? Spojrzenie, lekki gest, skinięcie głową czy ręką - psiak łapał wszytko w lot, zawsze wiedział, o co chodzi, nawet bez jasnych komend? Nowe badania tłumaczą ten fenomen.