Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Królicza miłość. Jak króliki okazują swoje emocje?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 26.09.2021 02:00

Królicza miłość. Jak króliki okazują swoje emocje?

Zdjęcie ilustracyjne: dziewczynka z królikiem
pixabay/nastya_gepp

Każdy, kto posiada królika dobrze wie, że zachowania zajęczaków różnią się od sygnałów wysyłanych przez inne domowe pupili. W porównaniu do psów czy kotów porozumiewają się za pomocą jasnych komunikatów. Jak więc rozpoznać, że królik jest szczęśliwy i darzy właściciela sympatią?

Zachowania domowych futrzaków uczymy się z czasem. Niekiedy nawet po kilku latach wspólnego życia nie potrafimy do końca rozszyfrować, co pupile chcą nam przekazać. Jeśli miewasz problemy ze zrozumieniem króliczego języka, przychodzimy z pomocą!

Mowa królika - czy króliki są wylewne w okazywaniu swoich uczuć?

Być może się tego nie spodziewaliście, ale króliki mają konkretne sposoby na komunikowanie swoich uczuć. Wbrew pozorom przedstawiciele udomowionych ras potrafią powiedzieć człowiekowi bardzo dużo o sobie i swoich emocjach. Tak jak nam, ludziom, nie są im obce uczucia takie jak radość, złość, zazdrość, strach, niezadowolenie, czy przyjemność.

Jak zauważają behawioryści, króliki najczęściej posługują się ogonkiem, uszami i postawą ciała, aby zakomunikować swój nastrój. Jeśli zagwarantujesz pupilowi wszystko, czego potrzebuje do szczęśliwego i pozbawionego trosk życia, prędzej czy później zacznie się do Ciebie przywiązywać i będzie starał się nawiązać z Tobą nić porozumienia.

Zadaniem opiekuna jest nauczenie się odpowiedniej interpretacji gestów i zachowań, aby zrozumieć, co nasi kicający przyjaciele czują w danym momencie. Wystarczy doza cierpliwości, wyrozumiałości i spostrzegawczości oraz odrobina wiedzy, aby rozszyfrować komunikaty wysyłane przez te urocze zwierzaki.

Jakie zachowanie możesz zaobserwować, gdy królik jest szczęśliwy w twoim towarzystwie? Czy kicające zwierzaki są w ogóle zdolne do okazywania miłości? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Królicza miłość naprawdę istnieje

Jak zatem rozpoznać przywiązanie królika do domowników? Oto 6 sygnałów świadczących o tym, że Twój króliczek bardzo Cię kocha.

1. Skakanie - Piruety, dzikie skoki i akrobacje w powietrzu to jasny sygnał, że królik ma u Ciebie jak w raju. Nie ma lepszego dowodu na to, że zwierzak jest w dobrym humorze i chce się podzielić swoją radością ze światem, niż energiczne podskakiwanie i szaleństwo.

2. Tupanie - Króliki również potrafią obrazić się na swoich opiekunów. Tupanie to jeden ze sposobów manifestacji gniewu i niezadowolenia oraz sygnał ostrzegawczy skierowany do stada. Tupiący króliczek najpewniej próbuje Ci przekazać, że brakuje mu zainteresowania i pieszczot. Lepiej szybko chwyć za jego ulubioną zabawkę i udowodnij, że nie jest Ci obojętny.

3. Ruchy noskiem - Dyskretne poruszanie noskiem może oznaczać, że królik chce zwrócić uwagę swojego właściciela lub odczuwa stres. To jego sposób na powiedzenie "tęsknię za Tobą, pogłaszcz mnie!" bądź zakomunikowanie, że wyczuwa zagrożenie.

4. Lizanie - Przypadł Ci zaszczyt polizania przez długouchego? A może królik liże przedmioty przesiąknięte Twoim zapachem? Gratulacje! Właśnie zostałeś mianowany jego przyjacielem, gdyż zwierzęta te liżą tylko tych, których lubią.

5. Leżenie na pleckach i rzucanie się na boki - Jeśli królik kładzie się przy Tobie na grzbiecie lub jest bezwładny i przestaje się ruszać, to sygnał, że czuje się w Twoim towarzystwie bezpiecznie. Takie zachowania najczęściej można zaobserwować po zabawie. Tak jak w przypadku kotów, odsłanianie najwrażliwszych części ciała świadczy o zaufaniu.

6. Zgrzytanie zębami - Tutaj musisz być bardzo czujny i ostrożny w ocenie. Delikatne, ale wyraźne zgrzytanie zębami może zarówno świadczyć o dobrym samopoczucia, jak i odczuwaniu bólu. Jeśli królik jednocześnie kuli się i próbuje schować, konieczna może być wizyta u weterynarza.

Źródło: fera.pl, zooart.com

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!