Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Głaskanie kota. Jak dotykać kota, by odczuwał przyjemność?
Redakcja swiatzwierzat.pl
Redakcja swiatzwierzat.pl 16.03.2022 01:00

Głaskanie kota. Jak dotykać kota, by odczuwał przyjemność?

kot
fot. piranka, canva.com

Koty to wyjątkowo charakterne zwierzaki. Czasem ciężko rozszyfrować ich dziwne zachowanie - Ty chcesz je pogłaskać, a one zaczynają drapać i gryźć. Właściciele mruczków zapewne doskonale wiedzą, o czym mowa. Przyczyna takich reakcji leży w ich naturze i usposobieniu.

Koty, zupełnie tak jak ludzie, mają różne charaktery i wbrew pozorom wcale nie są mruczącymi przytulankami. Zwierzęta te mogą nie lubić pieszczot i nie życzyć sobie nadmiernego kontaktu fizycznego z człowiekiem.

Oczywiście bywa, że łaszą się i domagają uwagi, a kiedy właściciel oddaje się ich głaskaniu, nagle zaczynają go atakować. Takie zachowania wcale nie są rzadkie u naszych pupili.

Dlaczego kot nie pozwala się głaskać?

Dla wielu opiekunów agresywna reakcja kota na głaskanie bywa zaskakująca i niezrozumiała, tymczasem wynika ona z jego natury. Przesada i brak umiaru prowadzą do niekorzystnych rezultatów, dlatego przedłużające się pieszczoty mogą wywoływać u kotów rozdrażnienie i irytację.

Zdaniem behawiorystów nadmiar stymulacji dotykowej negatywnie wpływa na samopoczucie futrzaków i prowadzi do zbyt dużego pobudzenia. Wynika to z tego, że u kotów niektóre drogi nerwowe odpowiedzialne za przekazywanie bodźców dotykowych i bólowych są wspólne.

Obserwuj zachowanie kota

Gryzienie i drapanie przez kota to zachowania, które nie należą do najprzyjemniejszych. Można jednak im zapobiec. Często koty, zanim zareagują agresją, sygnalizują, że już nie mają ochoty na pieszczoty. Wystarczy tylko dokładnie obserwować pupila i w odpowiednim momencie przerwać głaskanie.

Mowa ciała to sposób, w jaki zwierzęta próbują się z nami komunikować. Koty swoje zdenerwowanie wyrażają także poprzez machanie ogonem czy kładzeniem uszu. Jeżeli podczas głaskanie zauważymy te subtelne znaki wysyłane przez naszego mruczka, mamy szansę przerwać pieszczoty i pozwolić kotu się oddalić.

Jak głaskać kota?

Głaskanie może być dla naszego kota przyjemne i relaksujące. Kluczowym aspektem są nasze ruchy - powinny być krótkie i delikatne. Warto wybierać także odpowiednie miejsca na ciele kota. Wiele z nich preferuje dotyk w okolicach policzków, pod brodą i między uszami. W czasie pieszczot istotną rolę odgrywa także pozycja zwierzaka.

Należy pamiętać, aby nie krępować jego ruchów i nie blokować mu drogi ucieczki. Jeżeli kot wciąż jest niechętny na pieszczoty, można spróbować zachęcić do głaskania za pomocą jego ulubionych smakołyków lub poprosić o pomoc lekarza weterynarii bądź behawiorystę. Najważniejsze jednak, aby do niczego nie zmuszać pupila i uszanować jego indywidualne potrzeby.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Źródło: zoopers.pl, apetete.pl