Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 17.09.2021 02:00

Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?

Pies na smyczy
unsplash/Anthony Persegol

Większość właścicieli psów denerwuje sytuacja, w której zwierzak ciągnie na smyczy i utrudnia spacer. Czy marzenie o chodzenie z pupilem na luźnej smyczy jest możliwe do spełnienia? Przekonaj się, że tak! Oto 5 sposobów na poskromienie temperamentu niecierpliwego czworonoga.

Behawioryści zwierząt przekonują, że żaden pies nie szarpie bez przyczyny. Istnieje bowiem przynajmniej kilka różnych powodów, dla których szczenię bądź dorosły pies ciągną na dworze. Napinanie smyczy jest zachowaniem niezwykle trudnym do skorygowania, o ile nie wiemy, czemu właściwie służy.

Dlaczego pies wyrywa się do przodu?

Wśród najczęstszych powodów nerwowej szarpaniny podczas spaceru wymienianych jest kilka kwestii:

 • niedostosowanie tempa spaceru do potrzeb psa,

 • zbyt mała więź z opiekunem i brak nauki posłuszeństwa,

 • ekscytacja i nagłe zafascynowanie czymś nowym,

 • stres i lęk,

 • błędy w młodości (np. używanie we wczesnym etapie rozwoju psa smyczy typu flexi),

 • chęć dotarcia do obranego przez siebie celu w jak najszybszym czasie.

Nie zapominajmy, że psy nie są głupimi stworzeniami. Zdecydowanie łatwiej będzie je nauczyć właściwego zachowania niż oduczyć starych przyzwyczajeń. Jeśli ulegniemy ich złym nawykom już na etapie szczenięcym, zwierzaki będą instynktownie wiedziały, że dana metoda jest skuteczna.

5 sposobów na oduczenie psa szarpania na smyczy

Jak zatem nie doprowadzić do tego, by nieprawidłowy sposób chodzenia na spacerze wszedł psu w krew? Podczas treningu z podopiecznym trzeba zastosować 5 podstawowych metod.

 1. Jasne komunikaty - Tyrady, szarpanie smyczą i krzyczenie do psa "wolniej!" w niczym nie pomoże. Co gorsza, może przynieść odwrotny efekt do zamierzonego. Ważne jest, aby dawać naszemu pupilowi jasne, precyzyjne i powtarzające się w konkretnej sytuacji komunikaty. Brak frustracji czy dyskomfortu wyeliminuje niepożądane zachowania.

 2. Nauka poprzez nagrody - Naprowadzanie psa za pomocą jedzenia pomoże zbudować psu pozytywne skojarzenia ze smyczą. Naukę rozpocznij od wykonywania najprostszych kroków - przyjęcie odpowiedniej pozycji przy nodze, spokojne ruszenie, a z czasem wydłużenie czasu spaceru na luźnej smyczy. Za każde dobrze wykonane zadanie praw czworonogowi komplementy i podarowuj smakołyki.

 3. Zasada "drzewka" - Najprościej mówiąc, metoda ta polega na każdorazowym stawaniu w miejscu, kiedy pies zaczyna ciągnąć. Dopiero gdy zwierzak ochłonie i przestanie naciągać smycz, możesz ruszyć do przodu.

 4. Zmiana kierunku - To kolejny sposób zapobiegający sytuacji, w której to pies decyduje, gdzie i kiedy możecie iść. Polega on na lustrzanym odbiciu zachowań zwierzęcia. Jeśli pies ciągnie w prawo, powinniśmy skierować się w przeciwną stronę. Z każdym powtórzeniem staraj się wydłużać czas, po którym zwierzak zostanie nagrodzony.

 5. Stosowanie odpowiedniego sprzętu - Szelki typu easy walk są najbezpieczniejszym narzędziem umożliwiającym wspólne treningi chodzenia z pupilem. Mechanizm tego sprzętu daje możliwość zapięcia smyczy z przodu i spowoduje, że każda próba ciągnięcia zakończy się odwróceniem głowy psa w stronę właściciela.

Pamiętajmy, że podczas treningu właściwego sposobu chodzenia na smyczy istnieją również kategorycznie zabronione akcesoria. Należą do nich m.in. kolczatka oraz szelki i łańcuszki zaciskowe. Podduszanie psa może doprowadzić do urazów szyi, tchawicy, nerwów szyjnych i kręgosłupa, a także stworzyć dodatkowe problemy z zachowaniem.

Mamy nadzieję, że zastosowanie powyższych metod sprawi, że odtąd spacer z pupilem przestanie być codzienną udręką i dosłownym wyrywaniem dłoni z przegubu, a wreszcie stanie się przyjemnością.

Źródło: apetete.pl, keko.pl, zyciezpsem.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!