Swiatzwierzat.pl
Projekt bez tytułu (19)

fot. Capuski, canva.com

Szczekanie psa w nocy. Zdradzamy, jak sobie z nim radzić

14 Maja 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Udostępnij:

Szczekanie psa w nocy może być bardzo uciążliwe zarówno dla jego opiekunów, jak i mieszkających w pobliżu sąsiadów. Jeżeli czworonóg ujada, gdy ktoś obcy wchodzi na nasz teren, oznacza to, że chce nas ostrzec. Jednak jeżeli robi to z innych powodów, warto bliżej się temu przyjrzeć i spróbować wyeliminować uciążliwy nawyk.

Szczekanie jest jednym ze sposobów komunikowania się psów, niemniej jednak ujadające w nocy czworonogi z pewnością nie są najprzyjemniejszym doświadczeniem. Aby wyeliminować takie zachowanie u naszego pupila, najpierw należy rozpoznać jego przyczynę.

Dlaczego pies szczeka w nocy?

Wśród przyczyn nocnego ujadania przez psy jest m.in. chęć zaalarmowania domowników o zbliżającym się zagrożeniu. Wówczas zwierzak szczeka jedynie w odpowiedzi na dochodzące z zewnątrz odgłosy. Nocne hałasy są także domeną szczeniąt, lecz ten nawyk najprawdopodobniej minie wraz z dorastaniem.

Jednak jeżeli twój pupil jest już dorosły i nie szczeka jedynie kiedy zbudzą go dobiegające z zewnątrz niepokojące dźwięki, nie należy bagatelizować tego zjawiska. Szczekanie psa w nocy może być sygnałem, że Twój pies ma zaburzenia behawioralne lub domaga się w ten sposób z Twojej strony większej uwagi. Pies może też ujadać z nudy, nadmiernego pobudzenia czy niepokoju. Jeżeli odnalezienie przyczyny nocnego hałasowania jest dla Ciebie trudne, skorzystaj z pomocy behawiorysty.

Żmija

Leśnicy ostrzegają: uważaj na pełzających mieszkańców lasu

CZYTAJ DALEJ

Szczekanie psa w nocy - jak sobie z nim radzić?

Jednym ze sposobów, który może pomóc w wyeliminowaniu nocnego szczekania, jest zapewnienie pupilowi odpowiedniej ilości wysiłku fizycznego i psychicznego w ciągu dnia. Trening i wspólna zabawa pomogą mu rozładować napięcie, dzięki czemu będzie bardziej odprężony i szybciej zapadnie w głęboki sen.

Natomiast jeżeli Twój czworonóg szczeka, aby zwrócić na siebie uwagę, jedynym sposobem jest ignorowanie go. Takie rozwiązanie może być początkowo wyjątkowo problematyczne, ale w końcu doprowadzi do tego, że pies przestanie ujadać, ponieważ zrozumie, że nie przynosi to żadnego skutku.

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Slajd 1 z 10

fot. instagram.com/adwokatka_zwierzakom/

Karolina Kuszlewicz

Adwokatka, działaczka społeczna i ekspertka w zakresie prawnej ochrony zwierząt, przyrody i środowiska naturalnego. Jest autorką książki „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik”, a także bloga "W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokata". W 2020 roku dokonała niemożliwego: wygrała toczącą się od ponad 10 lat sprawę dotyczącą znęcania się nad karpiami w warszawskim sklepie E. Leclerc

Jak dobrze znasz królestwo zwierząt? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jaki gatunek małpy jest najbliższy człowiekowi?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: zwierzaki.pl, fera.pl

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Zwierzęta mogą zachorować od brudnych misek. Jak należy je myć?

Czytaj więcej >

Psy

Fala pogryzień przez psy. Policja apeluje: masz pupila, to go pilnuj

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies zakopuje jedzenie? Powody mogą Cię zaskoczyć

Czytaj więcej >

Psy

Polskie rasy psów. Czy znasz wszystkie czworonogi z naszego kraju?

Czytaj więcej >

Psy

Przykra niespodzianka w legowisku. Dlaczego pies siusia na posłanie?

Czytaj więcej >

Psy

Pies dla dziecka. Jaka rasa będzie najlepsza dla rodzin z dziećmi?

Czytaj więcej >