Swiatzwierzat.pl
Projekt bez tytułu (19)

fot. Capuski, canva.com

Szczekanie psa w nocy. Zdradzamy, jak sobie z nim radzić

14 Maja 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Szczekanie psa w nocy może być bardzo uciążliwe zarówno dla jego opiekunów, jak i mieszkających w pobliżu sąsiadów. Jeżeli czworonóg ujada, gdy ktoś obcy wchodzi na nasz teren, oznacza to, że chce nas ostrzec. Jednak jeżeli robi to z innych powodów, warto bliżej się temu przyjrzeć i spróbować wyeliminować uciążliwy nawyk.

Szczekanie jest jednym ze sposobów komunikowania się psów, niemniej jednak ujadające w nocy czworonogi z pewnością nie są najprzyjemniejszym doświadczeniem. Aby wyeliminować takie zachowanie u naszego pupila, najpierw należy rozpoznać jego przyczynę.

Dlaczego pies szczeka w nocy?

Wśród przyczyn nocnego ujadania przez psy jest m.in. chęć zaalarmowania domowników o zbliżającym się zagrożeniu. Wówczas zwierzak szczeka jedynie w odpowiedzi na dochodzące z zewnątrz odgłosy. Nocne hałasy są także domeną szczeniąt, lecz ten nawyk najprawdopodobniej minie wraz z dorastaniem.

Jednak jeżeli twój pupil jest już dorosły i nie szczeka jedynie kiedy zbudzą go dobiegające z zewnątrz niepokojące dźwięki, nie należy bagatelizować tego zjawiska. Szczekanie psa w nocy może być sygnałem, że Twój pies ma zaburzenia behawioralne lub domaga się w ten sposób z Twojej strony większej uwagi. Pies może też ujadać z nudy, nadmiernego pobudzenia czy niepokoju. Jeżeli odnalezienie przyczyny nocnego hałasowania jest dla Ciebie trudne, skorzystaj z pomocy behawiorysty.

Żmija

Leśnicy ostrzegają: uważaj na pełzających mieszkańców lasu

CZYTAJ DALEJ

Szczekanie psa w nocy - jak sobie z nim radzić?

Jednym ze sposobów, który może pomóc w wyeliminowaniu nocnego szczekania, jest zapewnienie pupilowi odpowiedniej ilości wysiłku fizycznego i psychicznego w ciągu dnia. Trening i wspólna zabawa pomogą mu rozładować napięcie, dzięki czemu będzie bardziej odprężony i szybciej zapadnie w głęboki sen.

Natomiast jeżeli Twój czworonóg szczeka, aby zwrócić na siebie uwagę, jedynym sposobem jest ignorowanie go. Takie rozwiązanie może być początkowo wyjątkowo problematyczne, ale w końcu doprowadzi do tego, że pies przestanie ujadać, ponieważ zrozumie, że nie przynosi to żadnego skutku.

fot. facebook/Ewa Zgrabczyńska- Rebelia GOGH, instagram/katarzyna_dowbor_official, TRICOLORS/East News,

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy dziesięć wyjątkowych kobiet, miłośniczek zwierząt, aktywistek, które działają na rzecz praw zwierząt, ratują je lub promują na wszelki sposób. Wśród nich m.in. Joanna Krupa czy Olga Tokarczuk.

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz królestwo zwierząt? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jaki gatunek małpy jest najbliższy człowiekowi?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: zwierzaki.pl, fera.pl

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Jak podać psu tabletkę? 5 sposobów, które powinien znać każdy psiarz

Czytaj więcej >

Psy

Rodzina niepokoi się guzem na brzuchu 13-letniej suczki. Ale to nie jedyne zmartwienie

Czytaj więcej >

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >