Po długiej zimie i chłodnawej wiośnie cieszymy się, że wreszcie przyszło lato. Żar lejący się z nieba to jednak nie tylko przyjemność opalania. To też realne zagrożenie, zwłaszcza dla zwierząt. Jak zadbać o to, by nasz pies się nie przegrzał?Bezcennych rad udzieliła dla Onetu ekspertka i psia behawiorystka, Katarzyna Bargiełowska z Akademii 4 Łapy. Jej porady, jak schłodzić psa, są proste, ale skuteczne. Ważne, by nie popełniać błędów!
Emily Bray, badaczka z Uniwersytetu w Arizonie, prowadzi przełomowe badania nad zachowaniem psów. Jej obserwacje dowodzą czegoś niezwykłego. Psia miłość do człowieka i wierność może być wrodzona, a nie wyuczona.Doktor Bray zajmuje się analizą podatności szczeniąt na naukę, trening i interakcję z ludźmi. W swych ostatnich badaniach sprawdzała predyspozycje do współpracy z ludźmi u zaledwie 8-tygodniowych szczeniąt, które nigdy wcześniej nie miały z nimi kontaktu. Wyniki eksperymentów są zaskakujące.
Takiego nauczyciela dzieciaki z Brickley Park School w Bromley w hrabstwie Essex jeszcze nie miały! Nie wystawia jedynek, nie odpytuje przy tablicy, nie zadaje pracy domowej. Za to szczeka, merda i lubi tuńczyka. Skąd labrador wziął się na stanowisku wykładowcy?Poznajcie Selkie, 7-letnią suczkę rasy labrador. Należy do dyrektora Brickley Park School i jest oficjalnym członkiem grona pedagogicznego. Selkie pełni poważną funkcję dogoterapuety. Pomaga uczniom wyjść z kynofobii.
Do schroniska dla bezdomnych zwierząt Jelly's Place w kalifornijskim mieście San Pablo trafiła zdziczała i wyjątkowo agresywna kotka syjamska. Pracownicy placówki robili, co tylko mogli, by zyskać jej zaufanie, jednak Betty za każdym razem wpadała w furię i nie pozwalała się im dotknąć. Po wielu próbach postanowili zastosować nietypową metodę na ujarzmienie jej charakteru.Opiekunowie kotki syjamskiej stracili już wszelką nadzieję. Betty odczuwała ogromny lęk i reagowała agresją na jakikolwiek kontakt z pracownikami schroniska, dlatego postanoiono zwrócić się po pomoc do zaufanej behawiorystki zwierząt.
Twój pies ciągle ucieka, a Ty nie potrafisz go złapać? A może podczas spacerów oddala się i nie reaguje na wołania? Pies doskonale Cię słyszy, jednak nie robi sobie nic z wydawanych przez Ciebie komend, a Ty już nie wiesz co robić? Przygotowaliśmy listę 4 rad, które sprawią, że współpraca z czworonogiem będzie przyjemniejsza.
Średnio, pies w ciągu dnia przesypia od 12 do nawet 14 godzin. Małe szczeniaczki, z racji swojego wieku i potrzeb organizmu - podobnie jak dzieci ludzi - są królami spania. Potrafią spać znacznie dłużej, niektóre nawet do 18 godzin dziennie! Sen jest niezwykle istotnym elementem psiego życia. Zapewnia relaks i niezbędną regenerację. Okazuje się także, że pozycja, w jakiej zasypiają psy potrafi powiedzieć bardzo dużo.
Psy należą do gatunku zwierząt stadnych. Doskonale czują się w towarzystwie innych czworonogów oraz ludzi. Te pupile uwielbiają kontakt z innymi. Wie o tym doskonale każdy, kto choć raz w życiu miał do czynienia z tymi żywiołowymi stworzeniami. Niewielu jednak wie, jak bardzo zróżnicowane są psy w obrębie swojego gatunku. Rasa ma ogromne znaczenie - niektóre stworzenia będą bardziej towarzyskie niż inne. Dziś przyglądamy się rasom, które nie znoszą samotności. Pozostawianie tych piesków w samotności może się bardzo źle skończyć.
Musisz podnosić głos, bo Twój rozgadany psiak nie dopuszcza Cię do głosu? A może Twój czworonóg funduje Ci nocne pobudki, bo na dźwięk sąsiada wchodzącego do bloku podnosi alarm na całą dzielnicę? Widok liścia kołyszącego się na wietrze, jest dla Twojego psiaka idealnym powodem do głośnej opowieści? Jeżeli na te pytania odpowiadasz twierdząco, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.
Skąd u kota potrzeba przebierania tylnymi łapkami niczym królik, kiedy przednimi łapkami zaś przytrzymuje obiekt swojego zainteresowania - zabawkę, innego kota lub naszą rękę? Takie zachowanie określamy mianem kociego młynku. Co ono oznacza i dlaczego koty się tak zachowują? Okazuje się, że odpowiedź nie jest tak oczywista, jak wielu by podejrzewało.
Człowiekowi wydaje się, że kocie życie - szczególnie pod naszą opieką - jest idealne. Nie raz wzdychamy z zazdrością, gdy wracając zmęczeni z pracy, widzimy jak kotki przeciągają się wybudzone z popołudniowej drzemki. Spanie, jedzenie, spanie, ogrzewanie się w promieniach słońca, spanie, powolne spacerki po domu, spanie - tak dla większości z nas wygląda życie kotków. Tymczasem nie jest ono tak kolorowe, jakby nam się mogło wydawać.
Błędem jest myślenie, że ciepły kąt, długie spacery i kawałek patyka to wszystko, czego potrzebują psy. Te niezwykle inteligentne stworzenia mają naturalną potrzebę zabawy, relaksu, ale także rozwoju i uczenia się. Wszystko odbywa się w ramach zabawy ze zwierzakami. Aby nasze pupile były szczęśliwe, a zabawa jak najbardziej pożyteczna, potrzebujemy odpowiednich zabawek dla naszych milusińskich.
Rozpieszczony pies jest przede wszystkim niepoprawnie wychowany i nieposłuszny. Ma on w poważaniu to, czego oczekuje od niego właściciel i zajmuje się tylko tym, na co on sam ma ochotę. Oczywiście każdemu czasami zdarzy się przymknąć oko na wybryki niegrzecznych pupili, jednak są pewne granice, których lepiej nie przekraczać. Poznaj 8 oznak, dzięki którym można w łatwy sposób zorientować się, czy pies nie przejął kontroli nad Twoim życiem.
Gonienie ogona to dla psa swoista rozrywka. Z reguły robi to po to, aby się wyszaleć, co szczególnie dotyczy dorastających szczeniąt. Czasem próbuje też w ten sposób odreagować stres. Nie wolno więc lekceważyć takiego zachowania czworonoga - często bywa czymś dużo poważniejszym, niż tylko niewinną zabawą.
Niektórzy lubią towarzystwo czworonogów w łóżku, inni woleliby w czasie snu mieć od nich chwilę spokoju. To zależy od właściciela. A co sprawia, że psy chcą spać razem z ludźmi? Zdradzamy wam najważniejsze powody takiego behawioru.
Jak sprawić, aby pies słuchał? Nieposłuszny pupil może doprowadzić właściciela na skraj wytrzymałości. Zazwyczaj mamy dobry powód, by wydać psu daną komendę. Często mamy na względzie jego bezpieczeństwo, na przykład każąc mu zatrzymać się przed ruchliwą ulicą lub nie jeść jedzenia, które znalazł na ziemi. W takich sytuacjach liczy się też czas reakcji.
Widok psa śpiącego pod drzwiami może czasami budzić w nas niepokój. Dlaczego właściwie pies tak się zachowuje i czemu śpi na twardej podłodze? Ten nawyk może wynikać z różnych przyczyn i wcale nie trzeba oduczać psa takiego zachowania. Lepiej poszukać powodu tego zjawiska i spróbować znaleźć dla niego rozwiązanie. Podpowiadamy, dlaczego pies tak się zachowuje.
Gdy właściciel mieszka z kotem pod jednym dachem, zawsze ustalają ze sobą kod porozumiewawczy i pewne sygnały są jasne dla obu z nich. Przy czym, o ile kot jest w stanie w miarę szybko nauczyć się rozumieć, o co człowiekowi chodzi, o tyle w drugą stronę czasami bywa różnie - a przecież umiejętność odczytywania kocich intencji bywa nieoceniona! Gdy tego nie potrafimy, może dochodzić do nieciekawych spięć. Poniżej dajemy kilka wskazówek, jakich rzeczy najlepiej kotu nie robić, żeby nie doprowadzić go do szału.
Jeżeli Twój kot nagle zaczął niszczyć meble, załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą, przytył lub wylizuje swoje futro aż do krwi, to mogą być to objawy znudzenia. Kot z natury jest zwierzęciem lubiącym towarzystwo, pozostawiony bez bodźców, które mogą go zająć podczas naszej nieobecności w domu, może zacząć się źle zachowywać.
Pies i kot to dwa gatunki zwierząt, które są dla siebie jak ogień i woda - taka opinia panuje wśród zaskakująco wielu osób, w tym również właścicieli zwierzaków. Oba gatunki są wyjątkowo przywiązane do człowieka za sprawą procesu udomowienia setki lat temu. Jednakże, dlaczego wzajemna niechęć psów i kotów jest w nich tak głęboko zakorzeniona? Jakie są powody rzekomej "nienawiści" u tych czworonogów? Odpowiedzi na te pytania mogą być wielkim zaskoczeniem.
Pies swoją postawą potrafi powiedzieć nam wszystko, co powinniśmy wiedzieć na jego temat. Zwierzaki mową ciała przekazują nam naprawdę ogromne pokłady informacji - nawet, kiedy smacznie śpią. Co mówi pozycja, w której śpi twój pies o jego nastroju i charakterze? Nie wszyscy wiedzą, ale to naprawdę kopalnia wiedzy o osobowości naszego pupila. Pozycją, którą wybiera potrafi zdradzić nawet swój stan zdrowia. Jak jest w przypadku twojego psa?
Każdy właściciel czworonoga z pewnością zauważył, że psom zdarza się nadstawiać uszy i przechylać głowę raz w jedną, a raz w drugą stronę, gdy do nich mówimy. To jeden z najurokliwszych widoków, jakie możemy zaobserwować. Pozostaje jednak pytanie, dlaczego nasi podopieczni przyjmują właśnie taką pozycję? Zastanawialiście się kiedyś, czy przechylanie głowy przez psa oraz intensywny kontakt wzrokowy świadczy o tym, że nasz czworonożny przyjaciel słucha nas z uwagą? Badacze przekonują, że w tym geście kryje się dodatkowe znaczenie.